Początki zakonu cystersów w Rudach sięgają XIII wieku, kiedy to sprowadzono tam pierwszych zakonników. Opactwo rudzkie od średniowiecza było nie tylko ważnym ośrodkiem religijnym, ale i ośrodkiem nauki posiadającym bibliotekę i skryptorium. Klasztor był także ważnym ośrodkiem kulturalnym i szkolnym na Śląsku. W roku 1810 na mocy edyktu króla pruskiego Fryderyka Wilhelma II nastąpiła kasacja klasztoru, który w latach następnych przeszedł w prywatne ręce, zmieniając kolejno właścicieli i przeznaczenie - m.in. od 1813 do 1814 roku mieścił się tam szpital wojskowy. Obecnie, od roku 1998, rudzki zespół pałacowo-klasztorny wraz z częścią parku krajobrazowego jest we władaniu diecezji gliwickiej.
utworzony staraniem Towarzystwa Miłośników Górnośląskiej Kolei Wąskotorowej, posiada oryginalną wartość historyczną. Zwiedzającym udostępnione zostały zbiory zabytków techniki wieku pary, nawiązujące w głównej mierze do czasów świetności kolei wąskotorowej, łączącej bezpośrednio Racibórz i Gliwice. Główną atrakcją skansenu są organizowane przejazdy turystyczne na odbudowanym odcinku dawnej trasy: z Rud do Stanicy (powiat gliwicki), dające możliwość zwiedzania urokliwych miejsc Rudzkiego Parku Krajobrazowego. Ciekawostką dla miłośników kolei będzie z pewnością zbudowany przez członków Towarzystwa "parowóz własnego projektu" oraz Bar Dworcowy, utrzymany w stylu lat 50-tych.
Budowę kościoła rozpoczęto po wprowadzeniu się do Rud całego konwentu zakonników. Konsekracja świątyni miała miejsce w roku 1303. Kościół rozbudowano ok. 1400r. i przebudowano w baroku. Po II wojnie światowej spaloną świątynię odbudowano,
Klawisze Dostępności
Zamiast klawisza Alt możesz użyć H