Kalendarium wydarzeń

Strona główna / Starostwo Powiatowe / Kalendarium wydarzeń

Terminarz z dnia 2015-01-21

Posiedzenie Komisji Spraw Społecznych i Bezpieczeństwa

Godzina:
15:00

Nędza,  dnia  15 lutego 2016 roku

Z A W I A D O M I E N I E

działając  zgodnie z art.22 ust.1 ustawy z dnia 8.3.1990 roku o samorządzie gminnym ( tj. Dz. U. z 2015r  poz.1515 z późn. zm. ) oraz  § 118 § 2 pkt 1 Statutu Gminy Nędza podaje się do publicznej wiadomości zawiadomienie o zwołaniu posiedzenia KOMISJI SPRAW SPOŁECZNYCH I BEZPIECZEŃSTWA

TERMIN: 23 lutego 2016  roku (WTOREK), godz. 15.00
                                   
MIEJSCE POSIEDZENIA: URZĄD GMINY w Nędzy, ul. Jana III Sobieskiego nr 5 (sala narad – nr 14)      
                                             
PRZEDMIOT OBRAD :   

1.    Ocena stanu bezpieczeństwa w Gminie Nędza – spotkanie z przedstawicielami Policji
2.    Opiniowanie projektów uchwał merytorycznych.
3.    Sprawy bieżące.
                                   

                                   

PRZEWODNICZĄCY KOMISJI
KAROL KALEMBA


więcej

WIECZÓR POLSKI

Godzina:
17:00

,,Błogosławiony ks. EMIL SZRAMEK. Pierwszy błogosławiony z ziemi raciborskiej’’

Wieczory Polskie w DK STRZECHA są pod patronatem Prezydenta Miasta Racibórz. Pomysłodawca i organizator: Zbigniew Ciszek.

W programie

- wykład prof. dr hab. Franciszka  Marka

- prezentacja muzyczna twórców polskich  w wykonaniu uczniów  PSM I st. im. S. Moniuszki w Raciborzu

- prezentacja pieśni polskich w wykonaniu chóru mieszanego  BRZEZIE  z parafii św. Mateusza i Macieja  pod  dyr. Aleksandry  Gamrot

 Wstęp wolny.


więcej

GWIAZDKA SERC - „800-lecie! Co o tym wiecie?"

Godzina:
18:00

Raciborska Izba Gospodarcza ma zaszczyt po raz XVII zaprosić na koncert charytatywny GWIAZDKA SERC!
Temat tegorocznej Gwiazdki "800 lecie! co o tym wiecie?" jest ściśle związany z rokiem jubileuszu Praw Miejskich Raciborza.
Na scenie zobaczycie wiele znanych twarzy ze świata biznesu, kultury i nie tylko!
Niech Raciborskie Centrum Kultury wypełni się po brzegi wspaniałą publicznością!

 Bilety-cegiełki do nabycia:

Raciborska Izba Gospodarcza, ul. Batorego 7 (I piętro)
Cech Rzemiosł Różnych, Kilińskiego 2
Piwiarnia Racibórz, Wojska Polskiego 9 h,
Raciborskie Centrum Kultury (kasa), Chopina 21,

ceny wejściówek: 20 ,-  30,- 40,-  50,-  60,-

Środki ze sprzedaży biletów - cegiełek zostaną przekazane potrzebującym z terenu Raciborszczyzny.


więcej

2015-01-05Kapliczki wiejskie. Opowieść o cystersach

Godzina:
16.00
Zdjęcia na wystawę powstały w ramach projektu realizowanego przez Ewę Kubicę z Politechniką Śląską. Niedawno plon tego przedsięwzięcia ukazał się drukiem w formie pięknego albumu, wydanego w ramach serii Collectanea Raudensis. Od 6 stycznia fotografie będzie można obejrzeć w domu książęcym Zamku Piastowskiego. Autorka to architekt, urbanista, wykładowca akademicki. Zawodowo zajmuje się przestrzenią wsi w aspekcie semiurbanizacji i przekształceń cywilizacyjnych. Prowadzi blog polityczny eska.salon24.pl „Tradycji nie należy bowiem pojmować w pierwszym rzędzie jako rzeczy przeszłej, lecz jako rzecz żywą i aktualną, która dynamicznie dąży ku przyszłości i domaga się nowego urzeczywistnienia odpowiadającego nowym warunkom”. Deklaracja Kapituły Generalnej Zakonu Cystersów "O głównych elementach współczesnego życia cysterskiego", ogłoszona w latach 1968/1969 - ...Przez ponad pięć wieków, tuż obok dzisiejszej, znanej wszystkim górnośląskiej metropolii poprzemysłowej, cystersi budowali potężny jak na owe czasy obszar gospodarczo - kulturowy, oparty na tradycji polskiej i katolickiej. To właśnie język polski był ważną tarczą przeciwko sekularyzacji i zmianie wyznania. A kiedy przyszło najgorsze, czyli likwidacja klasztoru przez Prusy, na wsiach stały już pierwsze prywatne kaplice wybudowane z inspiracji cystersów. ...Po kasacie zakonu ruch budowy kaplic narasta i trwa nieprzerwanie aż do II wojny światowej. Kaplice powstają na gruntach prywatnych, za pieniądze mieszkańców, nie są własnością ani Kościoła, ani zakonu, a więc nie podlegają kasatom sekularyzacyjnym. Tworzy się nowy obyczaj kulturowy, który ma zasadniczy wpływ na kształt przestrzeni wyznaczając, zazwyczaj w centralnym miejscu wsi, przestrzeń sacrum, opieka nad którą jest powierzona miejscowej społeczności poprzez jej własną, samodzielną decyzję. Prusacy skasowali klasztor cystersów, zniszczyli jego księgozbiór, zrabowali cenne przedmioty kultu. Nie zdołali jednak zatrzeć owoców wielowiekowej pracy i modlitwy białych braci – są one trwale obecne i w krajobrazie i w obyczaju śląskiej ziemi. ...Jest coś przedziwnego w tym, jak krajobraz przechowuje pamięć dobrych dzieł i mądrych decyzji, krajobraz, czyli rzeczywisty kształt przestrzeni - warto patrzeć uważnie i pilnie słuchać jego opowieści - przekonuje Ewa Kubica.
więcej

2015-01-11Grupa Bez Nazwy będzie kolędować na zamku

Godzina:
17.00
Podczas koncertu na zamku nie zabraknie tradycyjnych polskich kolęd oraz muzyki rozrywkowej o tematyce świątecznej i zimowej. Bilety po 2,00 zł do nabycia od 20 stycznia godz. 9.00 w Punkcie Informacji Turystycznej przy ul. Zamkowej 2. Uwaga! Liczba miejsc ograniczona.
więcej

2015-01-13IX Karnawałowa Rewia Tańca

Godzina:
17.00
więcej
początek strony