Hrabstwo Wrexham to rejon w północno-wschodniej Walii, na granicy z Anglią. W jego sercu leży Wrexham, miasto położone w pięknej okolicy, otoczone terenami wiejskimi, z których wiele wyrosło wokół zakładów przemysłu wydobywczego i stalowego zamkniętych w drugiej połowie XX wieku. Wrexham liczy 125 tys. mieszkańców.
Wrexham leży również niespełna godzinę drogi od portu w Hollyhead z regularnymi połączeniami promowymi do Irlandii i portu ogólnego przeznaczenia w Liverpoolu na zachodnim wybrzeżu oraz trzy godziny od portu w HulI na wybrzeżu północno-wschodnim. Podróż do lotnisk w Manchesterze i Licerpoolu zajmuje niecałą godzinę jazdy samochodem. Niecały kwadrans zajmuje z kolei dojazd do głównej brytyjskiej sieci autostrad.
Odległość miasta Wrexham od innych wielkich miast w Anglii
Miasto | Odległość od Wrexham | Czas podróży samochodem |
Liverpool |
61 km
|
45 min
|
Manchester |
83 km
|
1 h 00 min
|
Birmingham |
117 km
|
1 h 30 min
|
Newcastle |
273 km
|
3 h 20 min
|
Bristol |
289 km
|
2 h 50 min
|
Londyn |
349 km
|
3 h 30 min
|
Glasgow |
370 km
|
3 h 20 min
|
GOSPODARKA
Tereny przemysłowe Wrexham Industrial Estate są największe w Walii i trzecie co do wielkości w Wielkiej Brytanii. Wrexham ma także wiele innych obiektów przemysłowych i park technologiczny stanowiący bazę dla firm z sektora medycznego, farmaceutycznego i nowych technologii.
W Wrexham rozwinęła się zróżnicowana gospodarka z udziałem niemal wszystkich sektorów przemysłu.
Szczególnie duży jest udział poniższych sektorów przemysłu:
TURYSTYKA
Jednym ze źródeł wzrostu gospodarczego Wrexham jest branża turystyczna, zatrudniająca 1000 osób, przyciągająca corocznie ponad milion odwiedzających i dająca 49 min euro przychodu. Do atrakcji turystycznych należą: zamek Chirk, wspaniała forteca zbudowana w 1310 r., a obecnie posiadłość mieszkalna; Erddig Hall z XVIII wieku i akwedukt Pont Cysyllte, napowietrzny wodociąg, który w 2005 r. będzie obchodził dwusetne urodziny i został zgłoszony do listy Światowego Dziedzictwa Ludzkości. W centrum Wrexham tętni życie nocne, z szerokim wyborem restauracji, barów i klubów. Również w reszcie hrabstwa znaleźć można wiele dobrych lokali, a także kin, teatrów, galerii i muzeów.
EDUKACJA
W Wrexham są dwa college'e umożliwiające osobom po 16. roku życia zdobycie wykształcenia wyższego, a także wiele specjalistycznych szkół pomaturalnych. Zaś w promieniu godziny jazdy samochodem znajduje się 10 uniwersytetów. W 1998 r. odbył się pierwszy festiwal nauki Wrexham Science Festival, obecnie najszybciej rozwijająca się tego typu impreza w Wielkiej Brytanii. Wrexham organizuje także doroczny Festiwal Sztuki i Festiwal Żywności oraz specjalne imprezy dla przedsiębiorców
Związki gospodarcze pomiędzy miastami bliźniaczymi
Od 1970 r. Wrexham prowadzi program bliźniaczy z Märkischer Kreis - partnerskim powiatem Powiatu Raciborskiego. W tym czasie doszło do 50 tysięcy rozmaitego rodzaju wymian, nawiązano też wiele przyjaźni (oraz zawarto 4 małżeństwa!). Odbywały się wizyty urzędników, młodzieży szkolnej, harcerzy, teatrzyków amatorskich, klubów sportowych i młodzieżowych, chórów i zespołów muzycznych, a także firm, organizacji pozarządowych i osób prywatnych. Zarówno Wrexham, jak i Märkischer Kreis, mają tradycje przemysłowe z okresu poprzedzającego rewolucję przemysłową i zawsze potrafiły skutecznie reagować na przemiany gospodarcze. Obecnie podejmowane są starania na rzecz zacieśnienia więzi gospodarczych z Markischer Kreis. Do tej inicjatywy przyłączył się również Powiat Raciborski.
HISTORIA WSPÓŁPRACY POWIATU RACIBORSKIEGO
Z HRABSTWEM WREXHAM
W UJĘCIU CHRONOLOGICZNYM
- Udział przedstawicieli Powiatu Märkischer Kreis i Hrabstwa Wrexham w konferencji pt. „Zarządzanie Jakością w Jednostkach Administracji Publicznej” – Powiat Raciborski, Rudy, maj 2002 r.
- Spotkanie delegacji Hrabstwa Wrexham z młodzieżą uczestnicząca w projekcie pn. „Młody Eurosamorządowiec”. Wizyta delegacji z Wrexham była pierwszą oficjalną wizytą Walijczyków w Polsce – Powiat Raciborski, wrzesień 2003 r.
- Udział w „Dniach Partnerstwa” w Powiecie Raciborskim. Podczas pobytu delegacji z Wrexham i z Märkischer Kreis odbył się szereg oficjalnych i roboczych spotkań dot. współpracy w dziedzinie zatrudnienia, kultury, wymian młodzieżowych i współpracy szkół - Powiat Raciborski, maj 2004 r.
- Początek współpracy w ramach projektu Innofire – projekt współfinansowany z funduszy Unii Europejskiej w ramach inicjatywy INTERREG IIIC, skierowany do firm i instytucji branży medycznej. Celem projektu było utworzenie ogólnoeuropejskiej bazy firm tzw. MediMap, która ułatwiłaby nawiązanie kontaktów i współpracę z producentami, odbiorcami, usługodawcami i handlowcami sektora medycznego z całej - czerwiec 2004 r.
- Oferty pracy w domach opieki społecznej na terenie Hrabstwa Wrexham dla 50 pielęgniarek i opiekunów - lipiec 2004 r.
- Wizyta robocza w Hrabstwie Wrexham dot. omówienia propozycji działań partnerskich na bieżący rok – Wrexham County Borough, luty 2005 r.
- Spotkanie w Powiecie Raciborskim w ramach projektu młodzieżowego „ Impresje wielkanocno -wiosenne w Polsce, Niemczech i Wali” - Powiat Raciborski, kwiecień 2005 r.
- Tydzień Biznesu w Hrabstwie Wrexham. Przekazanie oferty gospodarczej Powiatu Raciborskiego - Wrexham County Borough, maj 2005 r.
- Festiwal Sztuki oraz warsztaty taneczne, muzyczne i sztuk wizualnych w Hrabstwie Wrexham – Wrexham County Borough, czerwiec 2005 r.
- Udział w obchodach 35-lecia partnerstwa pomiędzy hrabstwem Wrexham a powiatem Märkischer Kreis w Hrabstwie Wrexham – Wrexham County Borough, czerwiec 2005 r.
- Kulturalno – robocza wizyta przedstawicieli Powiatu Raciborskiego w Hrabstwie Wrexham dot. udziału lokalnej grupy w Młodzieżowym Festiwalu Muzyki oraz działań partnerskich w roku 2006 – Wrexham County Borough, kwiecień 2006 r.
- Udział raciborskiego zespołu wokalnego MIRAŻ w Młodzieżowym Festiwalu Muzyki w Wrexham - Wrexham County Borough, kwiecień 2006 r.
- Obchody 5-lecia partnerstwa z powiatem Märkischer Kreis w Powiecie Raciborskim. W uroczystościach wzięły udział delegacje z Wrexham oraz z Märkischer Kreis– Powiat Raciborski, sierpień 2006 r.
- Wystawa fotografii walijskich artystów pn. „Cztery Pory Roku” w Starostwie Powiatowym w Raciborzu – Powiat Raciborski, listopad, grudzień 2006 r.
- Wizyta dziecięcego chóru z Marchwiel w Powiecie Raciborskim. Grupa dała 2 koncerty w kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Raciborzu – Powiat Raciborski, styczeń 2007 r.
- Wizyta zespołu wokalnego Septyma w Wrexham. Zespół wziął udział w Młodzieżowym Festiwalu Muzyki w NEWI – Wrexham County Borough, luty 2007 r.
- Udział w międzynarodowych Targach Partnerstwa „Folksfest” w Wrexham – Wrexham County Borough, maj 2007 r.
- Wizyta delegacji oficjalnej z Powiatu Raciborskiego w Hrabstwie Wrexham. Udział w Festiwalu Eistedfodd w Llangollen oraz udział w Forum międzynarodowym dot. efektów przystąpienia do UE dla samorządów – Wrexham County Borough, lipiec 2007 r.
- Wizyta przedstawicieli chóru Cantorion Rhos w Raciborzu – Powiat Raciborski, wrzesień 2007 r.
- Wizyta 50-osobowego chóru mieszanego z Rhos, z Hrabstwa Wrexham. Jest to pierwsza zagraniczna wyprawa chóru. Grupa da koncert w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Raciborzu oraz weźmie udział w Festiwalu Pieśni Chóralnej do słów J.von Eichendorffa, organizowanym w Raciborskim Centrum Kultury – Powiat Raciborski, listopad 2007 r.
- Wizyta delegacji oficjalnej z Hrabstwa Wrexham w Raciborzu – Powiat Raciborski, listopad 2007 r.
- W dniach 4-9.06.2008 r. Powiat Raciborski odwiedził wizytator szkół podstawowych w hrabstwie Wrexham.Wziął on udział w Raciborskim Festiwalu Ekologicznym–funkcja jurora oraz przeprowadził szkolenie z zakresu walijskiego systemu edukacji na przykładzie hrabstwa Wrexham dla dyrektorów szkół podstawowych z terenu powiatu raciborskiego.
- W dniach 5-9.06.2008 r.chór dziecięcy wziął udział w Raciborskim Festiwalu Ekologicznym.
- W dniach 13–16.06.2008 r. reprezentacja kulinarna wzięła udział w III Festiwalu „Śląskie smaki” w ramach której zaprezentowana kuchnię walijską.
- W dniach 27.07–03.08.2008 r. 10 osobowa grupa młodzieży z powiatu raciborskiego wzięła udział w międzynarodowym projekcie młodzieżowym pt. „Ochrona środowiska w Ruchu”.
- W dniu 20.09.2008 r. przedstawiciel powiatu raciborskiego wziął udział w Festynie Partnerskim w Wrexham.
- W dniach 18-21.01.2009 r. w Powiecie Raciborskim przedstawiciele szkoły Ysgol Clywedog, Victoria Young People Centre Wrexham, Wydzialu Edukacji Urzędu Hrabstwa Wrexham oraz przedstawiciele Gimnazium nr 3 im. Augustyna Wetzla w Raciborzu, Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu oraz Starostwa Powiatowego w Raciborzu przygotowali plan działań związanych z projektem oraz sporządzili projekt Socrates Comenius Regio. Spotkanie to pogłębiło współpracę pomiędzy szkołami i młodzieżowymi centrami kultury w Hrabstwie Wrexham i Powiecie Raciborskim przy wsparciu Urzędu Hrabstwa Wrexham i Starostwa Powiatowego w Raciborzu. Omówiono także szczegóły dotyczące przyjazdu do Powiatu Raciborskiego orkiestry z Wrexham.
- W dniach 12-14.03.2009 r. w Hrabstwie Wrexham miały miejsce obchody 5-lecia jubileuszu partnerstwa Hrabstwa Wrexham i Powiatu Raciborskiego. Podczas uroczystości podsumowano 5 lat współpracy w ramach partnerstwa Hrabstwa Wrexham i Powiatu Raciborskiego oraz wyznaczono kierunki rozwoju partnerstwa.
- w dniach 22-27.04.2009 r. w Hrabstwie Wrexham w St. Mary’s Primary School gościła grupa młodzieży (8 osób) z opiekunami (3 osoby) z Powiatu Raciborskiego. Celem wizyty był udział młodzieży w warsztatach tańca zwieńczonych występem tancerzy. Wizyta przyczyniał się do rozwój współpracy pomiędzy Hrabstwem Wrexham i Powiatem Raciborskim na płaszczyźnie kultury oraz promocji młodych tancerzy z Powiatu Raciborskiego w partnerskim Hrabstwie Wrexham.
- W dniach 12-14.06.2009 r. w Powiecie Raciborskim odbyły się obchody jubileuszu 5-lecia partnerstwa z Hrabstwem Wrexham, podczas których podsumowano partnerską współpracę Hrabstwa Wrexham i Powiatu Raciborskiego. W uroczystościach uczestniczył także Starosta partnerskiego Powiatu Märksicher Kreis Aloys Steppuhn.
- W dniach 7-12.10.2009 r. Młodzieżowy Dom Kultury w Raciborzu gościł dzieci i opiekunów (10 osób) z St. Mary’s Primary School z Hrabstwa Wrexham w ramach Międzynarodowych Warsztatów Taneczno – Teatralnych dla Dzieci – Racibórz 2009. Program pobytu, oprócz warsztatowych zajęć tanecznych (taniec towarzyski i nowoczesny) i teatralnych obejmował m.in.: spotkanie kadry walijskiej i polskiej z rodzicami wychowanków Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu, biorących udział w warsztatach; wizytę w placówkach oświatowo – wychowawczych, w Zespole Szkolno – Przedszkolnego Nr 3 w Raciborzu Płoni, Szkole Podstawowej Nr 18 w Raciborzu, a także udział gości w obchodach Dnia Papieskiego w Gimnazjum Nr 5 w Raciborzu. 9 października odbył się recital piosenek polskich i angielskich. Finał warsztatów- prezentacje taneczne i teatralne - odbył się 11 października w Młodzieżowym Domu Kultury w Raciborzu. Warsztaty przyczyniły się do promocji powiatu Raciborskiego na płaszczyźnie kulturalnej wśród młodzieży Hrabstwa Wrexham, natomiast wizyty w szkołach umożliwiły wymianę doświadczeń między kadrą nauczycielską z Powiatu Raciborskiego i Hrabstwa Wrexham.
- W dniach 6-8.11.2009 r. w Hrabstwie Wrexham odbyło się pierwsze spotkanie robocze grup partnerskich polskiej i walijskiej w ramach realizacji projektu pn. "Green Light", współfinansowanego ze środków Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji - Narodowej Agencji Programu "Uczenie się przez całe życie" COMENIUS - Partnerskie Projekty Regio. W trakcie wizyty grupa polska zapoznała się z funkcjonowaniem placówki partnerskiej - Victoria Youth Centre, uczestniczyła m.in. w pracach w grupach roboczych oraz obejrzała pokaz mody z materiałów z odzysku.
- W dniach 14-22 kwietnia 2010 r. w Hrabstwie Wrexham odbyła się wizyta 3 przedstawicieli Młodzieżowego Domu Kultury oraz 8-osobowej grupy dziecięcej podczas warsztatów tanecznych. Rewizyta nastąpiła w dniach 13-18 października 2010r. Młodzieżowy Dom Kultury w Raciborzu gościł dzieci i opiekunów z St. Mary’s Primary School z partnerskiego Hrabstwa Wrexham w ramach Międzynarodowych Warsztatów Taneczno – Plastycznych.
- W dniach 27.06.-02.07.2010 r. 8-osobowa z powiatu raciborskiego grupa uczestników projektu "Green Light" uczestniczyła w spotkaniach oraz zajęciach w Szkole Clywedog oraz Centrum Victoria Youth Service, wizytowała centrum recyklingu i zapoznała się z prowadzonymi tami zajęciami edukacyjnymi, uczestniczyła w spotkaniu grup partnerskich. Instruktorzy z Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu prowadzili warsztaty artystyczno-ekologiczne dla dzieci i młodzieży.
- W dniach 15-19.09.2010 r. 6-osobowa grupa Walijczyków, odwiedziła powiat by realizować projekt "Green Light". Partnerzy prowadzili lekcje i warsztaty w Gimnazjum nr 3 w Raciborzu oraz Młodzieżowym Domu Kultury w Raciborzu.
- W dniach 18-25 września 2010 r. w Zespole Szkół Mechanicznych w Raciborzu w ramach programu "Młodzież w działaniu" realizowany był projekt pt. "Młodzieżowa Eko-wrażliwość". Był to trzeci etap spotkań o tematyce związanej z zagadnieniami dotyczącymi ochrony środowiska oraz zdrowego stylu życia. Pierwsze pt. "Węgiel, woda, słońce, powietrze" miało miejsce w powiecie Elbe-Elster w Brandenburgii, a drugie pt. "Ochrona środowiska w ruchu" w Walii. W t działaniach wzięło udział 8 uczniów ze szkoły w Balve z Powiatu Märksicher Kreis, 8 uczniów z Hrabstwa Wrexham (Walia) oraz 8 przedstawicieli młodzieży Zespołu Szkół Mechanicznych. Towarzyszyli im opiekunowie. Uczestnicy międzynarodowego spotkania spędzili trzy pierwsze dni w filii Międzynarodowego Miasteczka Ekologicznego w Sławkowie, gdzie uczestniczyli w różnorodnych zajęciach i warsztatach z zakresu historii, geologii oraz przyrody ożywionej Górnego Śląska. W Raciborzu młodzież upiększyła teren wokół Szpitala Rejonowego, dokonując nasadzeń drzew i krzewów ozdobnych.
- W dniach 22-24.09.2010 r. w Warszawie odbyło się tematyczne spotkanie monitoringowe przeznaczone dla realizatorów projektów Comenius Regio z Polski i Wielkiej Brytanii, w którym uczestniczyli: przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Raciborzu, przedstawiciel Gimazjum nr 3 w Raciborzu oraz Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu oraz partnerzy z Wrexham.
- W dniach 20-23.10.2010 r. w Wrexham odbyły się uroczystości z okazji 40-lecia partnerstwa Hrabstwa Wrexham i Powiatu Märksicher Kreis, w których uczestniczył Starosta Raciborski, przedstawiciel Starsotwa oraz artysta Grzegorz Tomasiak, którego prace, obok rzeźb Ewy Lenard, były prezentowane na wystawie "Time/Zeit/Czas".
- W dniach 8-11.12.2010 r. w Raciborzu przebywała 6-osobowa grupa uczestników projektu "Green Light" z Wrexham. Nauczyciele i instruktorzy z walijskich instytucji prowadzili zajęcia lekcyjne oraz warsztatowe w partnerskich placówkach tj. w Gimnazjum nr 3 oraz Młodzieżowym Domu Kultury w Raciborzu. 9 grudnia w Gimnazjum nr 3 w Raciborzu zorganizowane zostały warsztaty na temat ekologii i zrównoważonego rozwoju dla 28 nauczycieli ze szkół powiatu raciborskiego. Prowadząca, Caroline Pollitt - inspektor ds. edukacji środowiskowej Hrabstwa Wrexham, zaprezentowała w jaki sposób w praktyce nauczać o zagadnieniach związanych m.in. z ekologią, handlem światowym, konsumpcjonizmem, recyclingiem czy odpadami.
- W dniach 21-22 października 2010 r. w hrabstwie Wrexham (Walia) odbyły się uroczystości jubileuszowe z okazji 40-lecia partnerstwa pomiędzy oficjalnymi partnerami Powiatu Raciborskiego – Wrexham i Märkischer Kreis. W trakcie jubileuszu odbyło się także oficjalne otwarcie wystawy sztuki pt. „Czas”, która prezentuje prace ośmiu artystów z powiatów Märksicher Kreis, Elbe-Elster, Wrexham i Raciborskiego. Wystawa ta zagości w powiecie raciborskim w 2011 roku. W uroczystościach uczestniczył Starosta Raciborski, Grzegorz Tomasiak oraz przedstawiciel tut. Starostwa ds. współpracy zagranicznej.
- W dniach 8-11 grudnia 2010 r. w Raciborzu w ramach realizacji projektu „Green Light” gościła grupa 6 przedstawicieli Hrabstwa Wrexham. Nauczyciele i instruktorzy z walijskich instytucji prowadzili zajęcia lekcyjne oraz warsztatowe w partnerskich placówkach tj. w Gimnazjum nr 3 oraz Młodzieżowym Domu Kultury w Raciborzu. Ponadto 9 grudnia br. zorganizowane zostały warsztaty o tematyce zrównoważonego rozwoju dla 28 nauczycieli ze szkół powiatu raciborskiego. Projekt „Green Light” jest finansowany ze środków Komisji Europejskiej w ramach Programu „Uczenie się przez całe życie”- Partnerskie Projekty Comenius Regio. Koordynatorem projektu po stronie polskiej jest Powiat Raciborski.
- W dniach 2-5 marca 2011 r. w partnerskim Wrexham, Walia, przebywała grupa sześciu przedstawicieli powiatu raciborskiego. Nauczyciele Gimnazjum nr 3 w Raciborzu oraz instruktorzy Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu prowadzili zajęcia lekcyjne oraz warsztatowe w partnerskich placówkach tj. w Szkole Clywedog oraz Victoria Youth Centre w Wrexham. Ich pobyt związany był z realizacją projektu "Green Light" w ramach programu "Uczenie się przez całe życie" - Partnerskie Projekty Comenius Regio, którego koordynatorem jest Powiat Raciborski.
- W dniach 14-15 marca 2011 r. w powiecie raciborskim przebywała trzyosobowa delegacja z partnerskiego hrabstwa Wrexham (Walia). W trakcie pobytu goście m.in. uczestniczyli w spotkaniach z kierownictwem Starostwa i radnymi powiatowymi, zwiedzili raciborski Zamek Piastowski, Zespół Klasztorno-Pałacowy w Rudach oraz gminy powiatu raciborskiego.
- W dniach 26-29 maja 2011 r. w Raciborzu gościło 8 przedstawicieli hrabstwa Wrexham, którzy wspólnie z Młodzieżowym Domem Kultury i Gimnazjum nr 3 w Raciborzu realizowali projekt "Green Light" w ramach programu "Uczenie się przez całe życie" - Partnerskie Projekty Comenius Regio. Koordynatorem projektu po stronie polskiej jest Powiat Raciborski. W trakcie wizyty goście wizytowali partnerskie placówki oraz hospitowali odbywające się tam zajęcia. Przeprowadzili też warsztaty o tematyce ekologicznej i wygłosili prelekcję nt. sposobów nauczania proekologicznych postaw w Wrexham.
- W dniach 29.06.-03.07.2011 r. 10-osobowa grupa uczestników projektu Green Light, składająca się z przedstawicieli Młodzieżowego Domu Kultury, Gimnazjum Nr 3 w Raciborzu i tut. Starostwa, uczestniczyła w ostatnim, podsumowującym projekt wyjeździe. Najważniejszym punktem pobytu był udział i obserwacja pierwszego Festiwalu Ekologicznego w Wrexham, wzorowanego na Raciborskim Festiwalu Ekologicznym, w trakcie którego na zasilanej bateriami słonecznymi scenie prezentowały się dzieci i młodzież ze szkół hrabstwa Wrexham (taniec, śpiew, scenki teatralne, pokazy mody "Fair Trade"). W trakcie Festiwalu nauczyciele Młodzieżowego Domu Kultury prowadzili warsztaty dla uczestników tj. zajęcia z orgiami oraz malowanie na koszulkach. Odbyło się także spotkanie koordynatorów projektu oraz przedstawicieli centrów młodzieżowych dot. masteringu i produkcji płyty z muzyką o tematyce ekologicznej. Grupa polska wzięła także udział w warsztatach ekologicznych (ponowne wykorzystywanie materiałów i surowców) w Glyn Ceiriog Young People’s Centre w Wrexham.
- W dniach 4-7 sierpnia 2011 r. czteroosobowa delegacja Powiatu Raciborskiego uczestniczyła w festiwalu kultury walijskiej pn. National Eisteddfod. W trakcie wizyty, w której uczestniczyła także delagacja z partnerskiego Powiatu Märksicher Kreis, odbyły się spotkania z nowymi przedstawicielami władz hrabstwa, w tym z Mayorem oraz przewodniczącym rady, jak również członkiem Zgromadzenia Walijskiego. Delegacja zwiedziła m.in. muzeum, bibliotekę i galerię sztuki w Wrexham oraz zapoznała się z funkcjonowaniem dwóch centrów społecznościowych na terenie hrabstwa.
- 1 października 2011 r. na Zamku Piastowskim w Raciborzu odbyły się uroczystości jubileuszowe 10. rocznicy partnerstwa pomiędzy Powiatem Raciborskim i niemieckim Märkischer Kreis. Wzięli w niej udział przedstawiciele Powiatu Märkischer Kreis, na czele z tamtejszym starostą Thomasem Gemke, a także przedstawiciele zaprzyjaźnionego z Märksicher Kreis Powiatu Elbe-Elster oraz delegacja walijskiego Hrabstwa Wrexham.
- W dniach 12-17 października 2011 r. w Raciborzu gościła delegacja uczniów i nauczycieli z Walii. Odbyła się ona w ramach współpracy Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu ze szkołą podstawową St. Mary’s School z Wrexham, która jest efektem partnerstwa pomiędzy Hrabstwem Wrexham a Powiatem Raciborskim. Do Raciborza przyjechał także biskup diecezji Wrexham oraz przedstawiciele szkoły Connah’s Quay High School z hrabstwa Flintshire. W trakcie pobytu goście spotkali się ze Starostą Raciborskim w tut. Starostwie, zwiedzili Zamek Piastowski, a biskup Regan także Zespół Klasztorno-Pałacowy w Rudach, nauczyciele II Liceum Ogólnokształcącego w Raciborzu oraz Gimnazjum nr 5. Polsko-walijska młodzież uczestniczyła w warsztatach taneczno-wokalnych, których efekty zaprezentowała podczas niedzielnego koncertu finałowego w MDK.