Czynne uprawianie sportu na Ziemi Raciborskiej datowane jest już od ponad 150 lat.
Początkowo dominującą rolę odgrywała piłka palantowa - dyscyplina określana na Śląsku jako "szlagbal" , by na przełomie lat 60-tych i 70-tych ustąpić miejsca innym - głównie piłce nożnej, zapasom, pływaniu, lekkiej atletyce, kolarstwu, piłce siatkowej, koszykówce.
Prowadzone ostatnio badania historii sportu na ziemi raciborskiej wykazały istnienie w Raciborzu drużyny piłki nożnej występującej w lidze niemieckiej od 1903 r.
Niewątpliwie duże znaczenie dla rozwoju sportu na ziemi raciborskiej miało, powstałe w 1914 roku, raciborskie gniazdo Towarzystwa Gimnastycznego 'Sokół'. Przerywana burzami historii działalność TG „Sokół” została reaktywowana, ale w nieco innym charakterze w roku 1987. W tym samym roku powstał również Klub Olimpijczyka „Sokół” upowszechniający idee ruchu olimpijskiego głównie wśród dzieci i młodzieży. Klub należy do najprężniej dzialajacych w Polsce i został wyróżniony miedzy innymi prestiżową nagrodą "Fair - Play" przyznawaną przez Polski Komitet Olimpijski.
Obecnie zarówno Racibórz, jak i okoliczne miejscowości posiadają przyzwoite warunki dla rozwoju sportu i rekreacji ruchowej. Służy temu dobra, jak na polskie warunki infrastruktura techniczna.
Niektóre obiekty wymagają jednak remontów i modernizacji w celu zbliżenia się do obecnie obowiązujących standardów.
Spośród uprawianych dyscyplin indywidualnych, w których zawodnicy osiągają największe sukcesy sportowe należy wymienić przede wszystkim zapasy (styl klasyczny i styl wolny), pływanie i lekką atletykę. W grach zespołowych dobry ligowy poziom reprezentują w II lidze siatkarze KS AZS "Rafako" Racibórz (brązowi medaliści Akademickich Mistrzostw Europy), a także siatkarki z małego klubu GS UKS Krzanowice, odnoszące systematyczne sukcesy w młodzieżowych rozgrywkach na Śląsku i w Polsce (Mistrzynie Polski Młodziczek). Największym sukcesem w grach drużynowych jest udział w rozgrywkach Ekstraligi piłki nożnej kobiet drużyny RTP "Unia" Racibórz, aktualnych trzykrotnych Mistrzyń Polski i zdobywczyń Pucharu Polski, mającej w swoich szeregach kilka reprezentantek Polski w różnych kat. wiekowych. Męska drużyna piłkarska gra w grupie II w IV Lidze Śląskiej.
48 klubów i stowarzyszeń sportowych z terenu powiatu raciborskiego regularnie uczestniczy w rozgrywkach ligowych, zrzeszając ponad 8000 członków - z tego ponad 3000 to zawodnicy.
Powszechność dostępu do rekreacji to zadanie dla trzech ognisk T.K.K.F i kilku klubów – rekreacyjno sportowych, Ośrodka Sportu i Rekreacji i Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego w Raciborzu. Właściwie pojętej aktywności ruchowej dzieci i młodzieży służy również aktywna działalność szesnastu Uczniowskich Klubów Sportowych.
W powiecie raciborskim działają trzy kluby zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Przedsiębiorców: Raciborskie Towarzystwo Piłkarskie „Unia” Racibórz, Miejski Klub Zapaśniczy „Unia” Racibórz i Klub Piłkarski „Unia” Racibórz. Cztery kluby sportowe mają status organizacji pożytku publicznego. Pozostałe kluby pozostają w ewidencji prowadzonej przez Starostę Raciborskiego.
Na terenie powiatu odbywa się szereg cyklicznych imprez sportowych - nierzadko o krajowej i międzynarodowej randze.
Mały Memoriał im. Janusza Kusocińskiego,
Istniejące na terenie powiatu raciborskiego 3 kluby zapaśnicze MKZ „Unia” Racibórz, LKS „DĄB” Brzeźnica i LKS Owsiszcze wykształciły zawodników stających nierzadko na najwyższym podium, czego dowodem może być zdobycie przez Ryszarda Wolnego złotego medalu na Olimpiadzie w Atlancie, czy też tytuł akademickiej Mistrzyni Świata Sylwii Bileńskiej. W wieloletniej historii tych klubów wielu zawodników stawało na podium mistrzostw Polski i Europy w różnych kategoriach wiekowych i wagowych. Ostatnie medale Mistrzostw Europy Juniorów zdobyli Kamil Błoński, Mateusz Wolny i Dawid Ersetic.
Pływacy i lekkoatleci to w głównej mierze wychowankowie raciborskiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego im. Janusza Kusocińskiego. Ze szkoły umożliwiającej połączenie nauki z treningiem sportowym wywodzą się mistrzowie, którzy na stałe zapisali się w historii sportu: Grzegorz Machelski, Krzysztof Mehlich, Bożena Rzyszkowska, Leszek Górski, Adam Rzeczkowski, Barbara Kotowska, Ewa Lewandowska, Arkadiusz Skrzypaszek, Bolesław Szuter, Artur Paczyński, Katrzyna Dulian.
Kolejne pokolenie pływaków i lekkoatletów: Aleksandra Mazurkiewicz, Agnieszka Ostrowska, Krzysztof Tokarski, Katarzyna Nawaryńska, Katarzyna Rogacz, czy Artur Noga rekordzista Polski kadetów w biegu na 110 m p/pł, mistrz świata i Europy juniorów - olimpijczyk, Katarzyna Hyjek (Mistrzyni Polski w biegu na 300 m p/pł ), Karolina Żebrowska, Dominika Franiczek, Justyna Święty, Martyna Hanczarowska, Rafał Smoleń reprezntują powiat na krajowych i zagranicznych arenach sportowych.
Piłkarki nożne RTP "Unia" Racibórz z sukcesami walczą w Ekstralidze - aktualne, trzykrotne złote medalistki Mistrzostw Polski Seniorek, zdobywczynie Pucharu Polski. Trzykrotnie reprezentowały Polskę w rozgrywkach Women's Champion League.
Kilka informacji należy poświęcić siatkarzom, którzy zaczynali swoją przygodę w raciborskim klubie, a obecnie z powodzeniem grają w drużynach występujących w Polskiej Lidze Siatkówki. Damian Domonik, Michał Kamiński i Dawid Gunia z Raciborza trafili do SMS PZPS Spała i reprezentacji Polski. Tytuł mistrzyń Polski szkół podstawowych mają również na swoim koncie siatkarki z Krzanowic.
Od kilku lat za sprawą zawodniczek UKS "Start" Pietrowice Wielkie w powiecie raciborskim odradza się piłka ręczna. Szczypiornistki systematycznie biorą udział w rozgrywakch dziewcząt w województwie śląskim.
Kultura Przemysł Rolnictwo Sport Turystyka
Klawisze Dostępności
Zamiast klawisza Alt możesz użyć H