Zwyczaj sypania dywanów z okazji święta Bożego Ciała

2010-06-02, Środa
Uroczystościom obchodów święta Bożego Ciała (3 czerwca) towarzyszy uroczysta procesja do czterech ołtarzy, po przygotowanych dywanach z kolorowych trocin oraz kwiatów o szerokości 60 cm. Na czele procesji kroczy ksiądz niosący monstrancję, a nad nimi niesiony jest baldachim.

Racibórz:

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa - procesja wyrusza ok. godz. 10.00 po mszy świętej ulicami: Wczasową, Szczęśliwą, Opawską, Katowicką, Słowackiego, Żeromskiego, Warszawską;

Kościół pw. Św. Mikołaja - procesja wyrusza ok. godz. 10.00 po mszy świętej ulicami Mariańską, Spółdzielczą, Starowiejską;

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny; procesja wyrusza ok. godz. 10.00 po mszy świętej ulicami: Nową, Solną, Browarną, Wileńską, Ogrodową, Klasztorną, Wojska Polskiego na Plac Wolności.

Usypywanie dywanów będzie uzależnione od warunków pogodowych.

Obrzędy, zwyczaje i tradycje Raciborszczyzny są promowane w ramach projektu "Śląski Spichlerz - tradycje kulturowe ziemi raciborskiej". W części rzeczowej projekt obejmuje  m.in.: produkcję filmów nt. wydarzeń kulturalnych ziemi raciborskiej; reklamę produktów kulturowych w radio oraz organizację dwóch imprez promujących wydarzenia kulturalne ziemi raciborskiej. Pierwsza z nich odbyła się 30 maja br. w parku zamkowym w Raciborzu, a kolejna już za rok.

Wartość całkowita projektu: 281 270,00 zł
Dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego: 239 079,50 zł
Wkład własny Powiatu Raciborskiego: 42 190,50 zł

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 Działanie 4.3 Promocja kultury.

Beneficjentem projektu jest Powiat Raciborski, a jednostką realizującą Agencja Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu.