Zwalczanie wrogiej niemczyzny. Proces tzw. odniemczania województwa śląskiego w latach 1945-1950- wykład historyczny na zamku

2013-06-03, Poniedziałek

Na wykład pod takim tytułem zapraszamy już jutro do Zamku Piastowskiego w Raciborzu. Prelekcję wygłosi Janusz Mokrosz. Początek o godz. 17.00.

W ramach projektu "Historia lokalna na przykładzie wybranych powiatów, miast i gmin", realizowanego przez Starostwo Powiatowe wspólnie z Domem Współpracy Polsko-Niemieckiej w Gliwicach odbędzie się łącznie 9 spotkań i odczytów nt. historii, tradycji oraz dziedzictwa kulturowego powiatu raciborskiego. Do udziału w charakterze referentów zaproszono zarówno osoby profesjonalnie zajmujące się historią, jak również historyków-amatorów.

W czerwcu wygłoszona zostanie jeszcze jedna prelekcja. Zapraszamy do Zamku Piastowskiego na godz. 17.00. 18 czerwca. Wykład pt. "Szkolnictwo ziemi raciborskiej w okresie powojennej stabilizacji" wygłosi Janina Konopnicka.

Głównym celem projektu finansowanego ze środków zwrotnych Fundacji Rozwoju Śląska oraz Wspierania Inicjatyw Lokalnych, pochodzących z wcześniejszych dotacji Rządu Republiki Federalnej Niemiec, jest przełamywanie meandrów historii dawnych niemieckich, a współcześnie polskich ziem, jak również wzmocnienie i aktywne kształtowanie tożsamości regionalnej.