Znaczenie waluty euro w turystyce czyli uczniowie ZSO nr 1 na wyspie Lipari

2022-05-11, Środa

Wiosnę w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu rozpoczął cykl mobilności w ramach projektów Erasmus+.

Pierwsza z nich, w ramach projektu "L'Euro:hier, aujourd'hui, demain", odbyła się na włoską wyspę Lipari w dniach 19-23.04.2022. Tam młodzież z raciborskiej „Jedynki” we współpracy z uczniami z miejscowej IIS Isa Conti Eller Vainicher oraz luksemburskiej Ecole de Gestion et de Commerce przystapiła do realizacji zadań mających pomóc zrozumieć w jaki sposób waluta euro oddziałowuje na najważniejszą dziedzinę ekonomii na tej małej wyspie – turystykę. Szczególnie wartościowymi w tym temacie okazały się spotkania i warsztaty z ekspertami  – p. Christtianem Del Bono, prezesem Izby Hotelarskiej Lipari oraz p. Valerią Schifilliti z Uniwersytetu Ekonomicznego w Mesynie, a także wizyta robocza w hotelu Actea.

Trzydniowy pobyt na wyspie okazał się być może zbyt krótkim, aby zwiedzić cały archipelag Wysp Liparyjskich czy zobaczyć z bliska sycylijską Etnę, natomiast świetna organizacja pobytu zaproponowana przez szkołę włoską, pozwoliła raciborzanom odkryć piękne zakątki Lipari i Canneto, najsłynniejsze muzeum archeologiczne basenu Morza Śródziemnego Luigi Bernabò Brea, odpocząć na plaży z czarnym, wulkanicznym piaskiem czy posmakować lokalnych arancini.

- Mobilność na Lipari zmieniła myślenie uczniów ZSO nr 1 o Włoszech i ich mieszkańcach. Poznali ludzi niezwykle miłych, otwartych, gotowych zawsze porozmawiać pomimo barier językowych, żyjących w swoim świecie, którego wartość znają i doceniają. Wielu z nich jednak podkreślało potrzebę wyjścia z izolacji narzuconej przez życie na wyspie - przekonują nauczyciele szkoły.
 
wszystkie
początek strony