"Złota Superata" dla Dyrektor MiPBP w Raciborzu...

2004-12-21, Wtorek

Małgorzata Szczygielska, Dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu, została nominowana przez Starostę Raciborskiego Henryka Siedlaczka do nagrody "Złotej Superaty". Nagroda przyznawana jest na szczeblu regionalnym za wzorową realizację przedsięwzięcia w dziedzinie kultury i sztuki. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu, wraz z Biblioteką Petra Bezruce w Opawie, realizuje projekt pn. "Bliżej siebie i książek - miejsce bibliotek i bibliotekarzy we wspólnej Europie", współfinansowany przez Unię Europejską.

"Złota Superata" to nagroda o znaczeniu regionalnym, przyznawana przez Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej autorom przedsięwzięć zrealizowanych na obszarze działania bielskiego ROK, tj. na terenie powiatów Polski południowej: bielskiego, bieruńsko-lędzińskiego, cieszyńskiego, pszczyńskiego, raciborskiego, rybnickiego, wodzisławskiego i żywieckiego oraz miast: Bielsko-Biała, Jastrzębie-Zdrój, Rybnik, Tychy i Żory. Kandydatów do nagrody typują starostowie powiatów i prezydenci miast.

W roku 2004 Starosta Raciborski Henryk Siedlaczek nominował do nagrody "Złotej Superaty" Małgorzatę Szczygielską, Dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu, za realizowany wspólnie z Biblioteką Petra Bezruce w Opawie projektu "Bliżej siebie i książek - miejsce bibliotek i bibliotekarzy we wspólnej Europie". Małgorzata Szczygielska jest autorem tego projektu, który jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Projekt realizowany jest od stycznia 2004 r. i ma za zadanie zbliżenie kulturowe dwóch bliskich sąsiadów, w całości dotyczy spraw bibliotecznych i miejsca bibliotek w szeroko rozumianej kulturze europejskiej. W ramach projektu: wydawany jest kwartalnik pt. "Biblioregion, czyli bibliotekarskie wieści z Euroregionu Silesia", odbywają się integracyjne spotkania bibliotekarzy, ponadto w raciborskiej Bibliotece zorganizowano "Dzień Czeski" w całości poświęcony twórczości Bohumila Hrabala w 90. rocznicę jego urodzin.

Dyrektor zaprezentowała realizowany projekt "Bliżej siebie i książek - miejsce bibliotek i bibliotekarzy we wspólnej Europie" podczas Giełdy Inicjatyw Kulturalnych "Remanenty", zorganizowanej przez Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej na początku grudnia br.

W ubiegłym roku do nagrody "Złotej Superaty" Starosta Raciborski nominował Dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu, Elżbietę Biskup.