Zielone Światło podczas Festiwalu Ekologicznego

2011-05-30, Poniedziałek

W dniach 26 do 29 maja w Raciborzu trwał Raciborski Festiwal Ekologiczny, który gościł ponad sześćdziesięciu młodych ludzi, którzy wierszem i piosenką wyrażali swoją troskę o środowisko. W tym samym czasie w Raciborzu gościło 8 przedstawicieli hrabstwa Wrexham, którzy wspólnie z Młodzieżowym Domem Kultury i Gimnazjum nr 3 w Raciborzu realizują projekt "Green Light" w ramach programu "Uczenie się przez całe życie" - Partnerskie Projekty Comenius Regio. Koordynatorem projektu po stronie polskiej jest Powiat Raciborski. Już za miesiąc, 1 lipca, podobne przedsięwzięcie ekologiczne zostanie zorganizowane w Wrexham.


Raciborski Festiwal Ekologiczny to nie tylko koncerty. Na uczestników tegorocznej edycji czekało wiele atrakcji, w tym spotkania i warsztaty ze znanymi ludźmi, ekspertami w swojej dziedzinie, które odbywały się przez cały czas trwania imprezy.

W dniach 26-27 maja finaliści konkursu plastycznego wzięli udział w warsztatach pn. "Patyczaki", prowadzonych przez przewodniczącego konkursu Edwarda Rudyka. Młodzież wykorzystując naturalne elementy tj. żerdzie i patyki wykonała elementy scenografii niedzielnego koncertu galowego.

27 maja od godz. 08.30 w Młodzieżowym Domu Kultury trwały warsztaty o tematyce ekologicznej prowadzone przez walijskich partnerów projektu "Green Light". Uczestnicy, podzieleni na dwie grupy wiekowe m.in. zgłębiali tematykę zrównoważonego rozwoju, wykonywali przedmioty z plastikowych butelek (kwiaty) i kartonów po sokach (portfele). Zajęcia obserwowali nauczyciele MDK oraz placówek i szkół uczestniczących w Festiwalu.



Tego samego dnia w Gimnazjum nr 3 odbyły się dwa spotkania poświęcone ochronie środowiska naturalnego:
- pierwsze z Mirą Stanisławską-Meysztowicz, inicjatorką akcji "Sprzątanie Świata" w Polsce i prezesem Fundacji "Nasza Ziemia", w którym uczestniczyli uczniowie G3 oraz II Liceum Ogólnokształcącego w Raciborzu. Podczas spotkania mogli dowiedzieć się jakie akcje proekologiczne podejmuje Fundacja oraz co sami mogą zrobić by chronić środowisko naturalne. Nie zabrakło autentycznych przykładów oszczędzania m.in. wody i energii jakie są stosowane np. w Australii.

- drugie z geografem, kartografem, prezesem Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków Gerardem Sawickim. Młodzież dowiedziała się m.in. o pochodzeniu i wędrówkach ludzi pierwotnych, o zagrożonych gatunkach ptaków oraz nauczyła się rozpoznawać odgłosy wydawane przez wybrane ptaki.

Podobne spotkania zostały zorganizowane także dla uczestników Festiwalu Ekologicznego.

W tym samym czasie delegacja nauczycieli walijskich hospitowała zajęcia lekcyjne i uczestniczyła w spotkaniach z nauczycielami Gimnazjum nr 3, a uczestnicy konkursu wiersza wzięli udział w warsztatach literacko-dziennikarskich o profilu edukacji i informacji ekologicznej w Radiu Opole. Była to także doskonała okazja, aby poznać redakcję radiową ‘od kuchni’.

W sobotę, 28 maja w Młodzieżowym Domu Kultury dla wszystkich uczestników Festiwalu odbyła się prelekcja prowadzona przez walijskich gości. Caroline Pollitt – inspektor ds. ochrony środowiska omówiła i pokazała (prezentacje i film) w jaki sposób o środowisku i ekologii uczy się w Wrexham. Młodzież usłyszała też utwory poświęcone ekologii skomponowane przez wychowanków Victoria Centre Wrexham, które razem z wybranymi piosenkami festiwalowymi ukażą się na wspólnej płycie projektu "Green Light".

Niedzielny koncert finałowy w Domu Kultury Strzecha był zwieńczeniem pracy uczestników Festiwalu, instruktorów, nauczycieli i prowadzących warsztaty tematyczne. Najważniejszą nagrodę – Grand Prix przyznano Joannie Soszyńskiej z Raciborza.

O emocjach i wydarzeniach festiwalowych przypominać będzie specjalne wydanie gazety Dyzio Gimnazjalista przygotowane przez uczniów Gimnazjum nr 3, które było rozdawane podczas koncertu finałowego.

W trakcie trwania Festiwalu zorganizowano także dwie wystawy:
- w Młodzieżowym Domu Kultury w Raciborzu – "Przyroda powiatu raciborskiego w czterech porach roku’ autorstwa Gabrieli Habrom-Rokosz;
- w DK "Strzecha" zaprezentowano prace plastyczne finalistów konkursu plastycznego.

Raciborski Festiwal Ekologiczny jest częścią projektu "Green Light", który jest finansowany ze środków Komisji Europejskiej w ramach Programu "Uczenie się przez całe życie" - Partnerskie Projekty Comenius Regio.

Projekt "Green Light" umożliwia m.in. wymianę doświadczeń oraz dobrych praktyk w dziedzinie edukacji ekologicznej pomiędzy placówkami, porównanie stosowanych metod nauczania, wzrost świadomości edukacji środowiskowej poprzez różnego rodzaju działania np. konkursy, eko-festiwale, warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz nauczycieli.


wszystkie
początek strony