Zwiedzający raciborski Zamek mogą już z dziedzińca podziwiać odnowioną z zewnątrz kaplicę św. Tomasza Becketa. W pełnej krasie obiekt ma być udostępniony do zwiedzania w 2015 r.
W dniu 26 sierpnia 2013 r. miał miejsce odbiór końcowy robót z udziałem prof. Ireneusza Płuski - kierownika Katedry Konserwacji i Restauracji Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wartą ponad 400 tys. zł. inwestycję przeprowadził Powiat Raciborski - właściciel Zamku Piastowskiego. Objęła ona wymianę pokrycia dachu, prace konserwatorskie i budowlane, malowanie elewacji, konserwację portalu wejściowego i drzwi zewnętrznych oraz wykonanie i montaż witraży okiennych, których projekt przygotowała Marzena Meisner-Stawińska z pracowni Konserwacji Zabytków Doroty Gryczewskiej ze Skoroszyc.
Przetarg na remont zamkowej kaplicy wygrała firma Konserwacja Zabytkowej Architektury Mzyk Bronisław z siedzibą w Tarnowskich Górach, która profesjonalnie wykonała cały zakres zadania, zgodnie ze sztuką konserwatorską. 26 sierpnia br. nastąpił odbiór prac konserwatorskich, podczas którego obecni byli prof. Ireneusz Płuska, przedstawiciele Starostwa, wykonawcy oraz Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z Katowic. W trakcie tego odbioru, nie wniesiono żadnych zastrzeżeń do wykonanych prac. Następnie do dnia 29.sierpnia br. został uprzątnięty plac budowy .
Kolejnym etapem prac będzie remont wnętrza kaplicy. Trwa przygotowywanie niezbędnej dokumentacji. Do końca października br. planuje się opracować dokumentację konserwatorską dotycząca rekonstrukcji i konserwacji kamieniarki oraz polichromii ścian i sklepienia oraz wielobranżową dokumentację projektową dla remontu i odtworzenia wnętrz zamkowej kaplicy.
Realizacja kolejnego etapu jest w dużej mierze uzależniona od uzyskania środków zewnętrznych. Projekt dotyczący odtworzenia wnętrz kaplicy wraz z wyposażeniem pt.: "Konserwacja i renowacja Kaplicy Zamkowej pw. św. Tomasza Kantuaryjskiego w Raciborzu" został zgłoszony jako propozycja Powiatu Raciborskiego do Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych 2014-2020 w ramach Subregionu Zachodniego. Planuje się również złożyć wniosek o dofinansowanie zakresu robót we wnętrzach kaplicy do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu "Dziedzictwo Kulturowe", priorytet- Ochrona Zabytków.
W ubiegłym roku Starostwo dokonało uzgodnień co do przeznaczenia kaplicy z ordynariuszem opolskim, ks. bp. Andrzejem Czają. Docelowo kaplica ma być miejscem organizacji koncertów i wieczorów nie naruszających godności tego miejsca. Kościół katolicki zyska możliwość odprawiania tu okazjonalnych mszy św. i nabożeństw.
Klawisze Dostępności
Zamiast klawisza Alt możesz użyć H