2005-01-07, Piątek

Zakończył się V Powiatowy Przegląd Inscenizacji Bożonarodzeniowych "Pójdźmy do Betlejem", który 5 i 6 stycznia br. odbywał się w Domu Kultury "Strzecha" w Raciborzu. Jury po obejrzeniu 28 inscenizacji bożonarodzeniowych, jednogłośnie postanowiło przyznać 6 nagród głównych i 2 wyróżnienia specjalne. Koncert galowy przeglądu odbędzie się 14 stycznia br. w DK "Strzecha" w Raciborzu. Nagrodzonych 6 zespołów będzie reprezentować Powiat Raciborski podczas VIII Międzynarodowego Przeglądu Widowisk Bożonarodzeniowych "Radlińskie Betlejki" w Radlinie.

W przeglądzie uczestniczyły zespoły ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych oraz zespoły działające przy parafiach, instytucjach kultury, stowarzyszeniach i placówkach wychowania pozaszkolnego z terenu powiatu raciborskiego. Uczestnicy przedstawiali inscenizację bożonarodzeniową w jednej z form - widowisko jasełkowe, szopka, spektakl teatralny lub grupa kolędnicza.

Po obejrzeniu 28 inscenizacji bożonarodzeniowych, jury pod przewodnictwem Ireny Sauer (członkowie - Bernadeta Chłapek i Michał Fita), jednogłoście postanowiło przyznać 6 nagród głównych i 2 wyróżnienia specjalne.
a) nagrody główne otrzymali:
- "Teatrzyk Niewielki" z Domu Kultury i Zespołu Szkolno-Przedszkolnego
w Borucinie; pod kier. Ireny Hlubek - za "Rzecz o kolyndowaniu po morawsku",
- "Szkloki" z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wojnowicach; pod kier. Ewy Gotzmann - za "Kolędników",
- "Jedynka" z Gimnazjum Nr 1 w Raciborzu; pod kier. Lidii Zalewskiej - za "Jasełka inaczej",
- Kółko Teatralno-Regionalne ze Szkoły Podstawowej Nr 6 w Raciborzu; pod kier. Jadwigi Brzeziny, Urszuli Soroka i Jana Goldmana - za "Zabawę
w Jasełka"
,
- "Szkolny Teatr Amatorski" z Publicznego Gimnazjum w Kornowacu; pod kier. Dariusza Porzucek - za "A słowo stało się ciałem,
- Uczniowie Zespołów Edukacyjno-Terapeutycznych z Zespołu Szkół Specjalnych w Raciborzu; pod kier. Jadwigi Dębiny - za "Szopkę św. Franciszka" - GRAND PRIX.
b) wyróżnienia specjalne otrzymali:
- "Grupa młodzieżowa" z Parafii św. Marii Magdaleny w Kuźni Raciborskiej; pod kier. ks. Damiana Dolnickiego - za "Nowe narodzenie",
- "Anonimki" z Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej; pod kier. Anety Szczepanik-Paradowskiej - za "Pójdźmy za gwiazdą".
Zdaniem jury, większość spektakli była statycznych, mało teatralnych i szablonowych. Brak w nich było dbałości o słowo i ruch sceniczny. Na uwagę zasługują własne scenariusze, dbałość o kostiumy oraz widowiska podejmujące tradycje regionalne. Jury zwróciło uwagę na sprawną organizację. Ponadto zaleca zorganizowanie warsztatów teatralnych dla opiekunów prowadzących zespoły małych form teatralnych.

Celem Powiatowego Przeglądu Inscenizacji Bożonarodzeniowych "Pójdźmy do Betlejem" jest kultywowanie zwyczajów i obrzędów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia, a także aktywizowanie zespołów szkolnych do prezentacji piękna i bogactwa kultury materialnej
i duchowej swoich miejscowości, wychowanie w duchu szacunku dla wartości, chrześcijańskich, narodowych i rodzinnych oraz kultywowanie gwary śląskiej i elementów wielokuturowości.

Powiatowy Przegląd Inscenizacji Bożonarodzeniowych "Pójdźmy do Betlejem" w Raciborzu jest etapem powiatowym Międzynarodowego Przeglądu Widowisk Bożonarodzeniowych "Radlińskie Betlejki", który odbywa się w Radlinie. Nagrodzonych podczas przeglądu "Pójdźmy doi Betlejem" 6 zespołów zakwalifikowanych zostało do udziału w "Radlińskich Betlejkach", gdzie rezprezentowac będą Powiat Raciborski. "Radlińskie Betlejki" odbędą się w Miejskim Ośrodku Kultury w Radlinie od 11 do 13 stycznia br.

Eliminacje powiatowe zakończy koncert galowy, podczas którego wręczone zostaną wyróżnienia dla laureatów przeglądu. Koncert odbędzie się 14 stycznia br. o godz. 11.00 w DK "Strzecha" w Raciborzu przy ul. Londzina.

Organizatorami V Powiatowego Przeglądu Inscenizacji Bożonarodzeniowych "Pójdźmy do Betlejem" są Raciborskie Centrum Kultury i Starostwo Powiatowe w Raciborzu.