Zakończono długo wyczekiwaną transgraniczną inwestycję Powiatu

2021-03-23, Wtorek
konferencja prasowa podczas uroczystego otwarcia drogi
Zakończono długo wyczekiwaną transgraniczną inwestycję Powiatu

Dziś na zaproszenie Starosty Raciborskiego nasz powiat z wizytą gospodarczą odwiedzili przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego na czele z Wicemarszałkiem Wojciechem Kałużą. Celem wizyty było uroczyste przekazanie do użytku przebudowanej drogi, którą Powiat Raciborski realizował w ścisłej współpracy z Gminą Krzyżanowice oraz ze stroną czeską – Gminą Šilheřovice, w ramach projektu pt:„Przebudowa ulic Rakowca, Głównej i Wiejskiej w Rudyszwałdzie w ramach połączenia komunikacyjnego z przejściami granicznymi na teren Republiki Czeskiej”.

W uroczystym otwarciu uczestniczyli m.in. Włodarze Gminy Krzyżanowice, przedstawiciele strony czeskiej oraz Prezes Śląskiej Organizacji Turystycznej i Dyrektor Biura Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego.

Na zakończenie starosta wicemarszałkowi za dobrą współpracę, która okazała się nieoceniona przy ubieganiu się o dofinansowanie tego zadania, dzięki któremu udało się zrealizować długo wyczekiwaną przez mieszkańców inwestycję.

Przypominamy, że w ramach projektu, przebudowany został odcinek drogi powiatowej w Rudyszwałdzie o łącznej długości 3 353 m, począwszy od skrzyżowania ul. Wiejskiej z ul. Zabełkowską (DK45), do skrzyżowania ul. Rakowiec z ul. Wojsk Ochrony Pogranicza, tj. przejścia granicznego Chałupki – Šilheřovice.

Całkowita wartość tej inwestycji wyniosła 4 266 276,13 zł w tym:
- dofinansowanie ze środków unijnych to: 2 170 368,35 zł,
- dofinansowanie ze środków budżetu państwa to: 668 861,36 zł,
- środki Powiatu Raciborskiego to: 703 575,38 zł,
- dotacja Gminy Krzyżanowice to: 723 471,04 zł.