Witraże figuralne wmontowane są w cztery skrzydła okienne. Przedstawiają świętych: Weronikę, Filomenę, Jana Nepomucena i Franciszka Salezego wraz z atrybutami. Wykonane są ze szkieł katedralnych, malowane. W starym budynku szpitala przy ul. Bema witraże znajdowały się w kaplicy szpitalnej. Oględziny Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wykazały, że witraże prawdopodobnie pochodzą z czasów powstania budynku przy Bema, tj. z lat 1895-1897, lub z okresu pierwszych przebudów obiektu (1902 lub lata 1908-1910). Zapewne wykonane zostały w jednej z raciborskich pracowni witrażowych - Lazara
lub Kliemera, aktywnie działającej w tym okresie na terenie całego Górnego Śląska. Witraże cechują się dużymi wartościami artystycznymi, dobrym poziomem wykonania i interesującą ikonografią. Są jednym z nielicznych zabytków sztuk monumentalnych pochodzących z Raciborza, zachowanych na miejscu w mieście.
Prace konserwatorskie witraży przeprowadzone zostały przez Artystyczną Pracownię Agaty Dariusza Łoga. Objęły one m.in. konserwację zachowawczą z zastosowaniem metod nieodwracalnych: usunięto zabrudzenia szkła metodą na sucho lub na mokro, sklejono spękania szkła, uzupełniono ubytki (rekonstrukcje brakujących fragmentów), sklejono i zabezpieczono osypującą się malaturę, wykonano retusz metodą na zimno, a także kwatery witraży włożono w mosiężne ramki zabezpieczające. Po renowacji witraże są oprawione w listwy ołowiane, powlekane cyną na całej powierzchni ołowiu (co dodatkowo wzmocniło konstrukcję nośną). Całość zabezpieczono masą uszczelniającą.
Po renowacji, zabytkowe witraże umiejscowione zostały w nowym budynku Szpitala Rejonowego w Raciborzu przy ulicy Gamowskiej, tuż obok krzyża (również przeniesionego ze starego budynku szpitala w kwietniu 2003 r.). Witraże i krzyż znajdują się w holu głównym szpitala, przy wejściu do poradni specjalistycznych.
Klawisze Dostępności
Zamiast klawisza Alt możesz użyć H