- Książka została opracowana i wydana ze środków finansowych Starostwa Powiatowego w Raciborzu. Cel jej ukazania się jest prosty. Ma ona dostarczyć mieszkańcom ziemi raciborskiej informacji na temat istniejących tutaj materialnych śladów działalności ich przodków na przestrzeni wieków. Stąd wzmianki o budowlach i ich fundatorach, pochodzących z różnych epok, od średniowiecza aż niemal po czasy współczesne - mówi Adam Hajduk Starosta Raciborski.
Książka pt. "Zabytki powiatu raciborskiego" trafi do gmin i bibliotek, część nakładu zostanie wykorzystana przez Starostwo Powiatowe w Raciborzu w celach promocyjnych. Katalog zawiera bowiem również streszczenia w językach niemieckim i angielskim.
- "Zabytki powiatu raciborskiego" są ważnym przęsłem tworzącym intelektualny pomost miedzy historią a współczesnością tego wyjątkowego i ciekawego skrawka Górnego Śląska, jakim jest trójkulturowe polsko-niemiecko-czeskie pogranicze ziemi raciborskiej. Pomniki, które częstokroć mamy po drodze, nie zastanawiając się nad ich genezą i kolejami losu, dzięki wspomnianej publikacji mają szansę odsłonić swoje tajemnice - mówi Norbert Mika przewodniczący Rady Powiatu Raciborskiego.
Autorem opracowania jest Grzegorz Wawoczny, który przygotował notki o zabytkach w konsultacji z: Joanną Muszałą-Ciałowicz (Miejski Konserwator Zabytków i dyrektor Muzeum w Raciborzu), dr. Norbertem Miką (przewodniczący Rady Powiatu, historyk, dyrektor Gimnazjum nr 3 w Raciborzu, autor szeregu prac naukowych) oraz Pawłem Newerlą - znanym badaczem raciborskich dziejów. W książce wykorzystano najnowszą literaturę i stan badań. Notki zostały uporządkowane wedle gmin i sołectw, a w przypadku Raciborza tematycznie: obiekty sakralne (kościoły); sztuka sepulkralna, kaplice, krzyże i statuy; obiekty użyteczności publicznej; architektura przemysłowa oraz wille, kamienice i kompleksów budynków.
"Zabytki powiatu raciborskiego" ilustrowane są kolorowymi zdjęciami archiwalnymi i współczesnymi autorstwa Bolesława Stachowa, Grzegorza Utrackiego, Grzegorza Wawocznego i Ewy Wawoczny, które pozwalają bardziej dokładnie zgłębić detale i proporcje architektoniczne poszczególnych budowli.
- Liczymy, że lektura książki sprawi dużo przyjemności zarówno znawcom tematyki, jak i licznej rzeszy miłośników historii i sztuki naszej wspólnej "małej ojczyzny", jaką jest ziemia raciborska - kolebka Górnego Śląska - dodają wspólnie Starosta i przewodniczący Rady.
Klawisze Dostępności
Zamiast klawisza Alt możesz użyć H