Poniedziałek, 20.06.2005 r.
Wyjazd szkoleniowy rolników z powiatu raciborskiego na Opolszczyznę
Miejsce: woj. opolskie - Przecza/Biadacz-Kamieńsk
Grupa 48 rolników wyjedzie na jednodniowe szkolenie 20 czerwca br. Gościć oni będą najpierw w Przeczy, w gospodarstwie prowadzonym przez Zakład Rolny "Mlekoland" Sp. z o.o. z Głubczyc. Działa tu bardzo nowoczesna obora i ferma trzody chlewnej. Następnie rolnicy pojadą do Biadaczu-Kamieńska k/Kluczborka, gdzie gościć będą u Państwa Ślicznych, którzy prowadzą gospodarstwo ekologiczne.
Wyjazdowe szkolenie do gospodarstw rolnych na Opolszczyźnie organizuje Starostwo Powiatowe w Raciborzu. To inicjatywa Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska Rady Powiatu. Warto dodać, że w ubiegłym roku w czerwcu rolnicy wyjechali na trzydniowe szkolenie do Niemiec, gdzie zapoznawali się z możliwościami wykorzystywania środków UE na prowadzenie indywidualnych gospodarstw rolnych.
Godz. 13.00 Posiedzenie Komisji Budżetu i Finansów Rady Powiatu Raciborskiego
Miejsce: Starostwo Powiatowe w Raciborzu
Tematem posiedzenia komisji będzie sprawozdanie finansowe Szpitala Rejonowego w Raciborzu za 2004 rok. Ponadto członkowie komisji zapoznają się z informacją o stanie realizacji inwestycji budowy szpitala w Raciborzu oraz z informacją w sprawie pozyskiwania środków pozabudżetowych na inwestycje drogowe. Omówione zostaną również materiały na sesję Rady Powiatu w dniu 21.06.br.
Godz. 13.30 Konferencja poświęcona pilotażowemu projektowi czynnej ochronie ptaków i nietoperzy na terenie powiatu raciborskiego
Miejsce: Zakład Karny w Raciborzu
Życie ptaków i nietoperzy w powiecie raciborskim jest zagrożone. Do tej pory ptaki i nietoperze miały swoje siedliska i miejsca lęgowe w budynkach, w wieżach kościelnych, w dachach itd. Jednak ze względu na modernizację większości tych obiektów, ptactwo zostało wyrugowane. Bytuje w powiecie raciborskim głównie w okresie letnim, po czym odlatuje w ciepłe strony i tym samym nie rozmnaża się tu, co zagraża istnieniu gatunków ptaków i nietoperzy na Raciborszczyźnie.
By rozwiązać ten problem, dr Jan Duda - znany raciborski przyrodnik i pełnomocnik Śląskiego Ogrodu Botanicznego ds. Arboretum Bramy Morawskiej - zwrócił się z propozycją do Starostwa Powiatowego w Raciborzu o przeprowadzenie na terenie powiatu pilotażowego projektu czynnej ochrony ptaków i nietoperzy. W przedsięwzięcie zaangażował się także Zakład Karny w Raciborzu. Osadzeni w nim więźniowie wykonali specjalne urządzenia lęgowe. Dzięki ich udziałowi, powstało około 20 różnych urządzeń lęgowych dla różnych gatunków - od najmniejszych ptaków (takich jak sikora modra) do sów (puszczyka i płomykówki) i nietoperzy. Do udziału w projekcie zaproszone zostały również szkoły i samorządy gminne, które pełnić będą rolę koordynatorów całej akcji.
20 czerwca br. o godz. 13.30 w Zakładzie Karnym w Raciborzu, pod patronatem Starosty Raciborskiego Henryka Siedlaczka, odbędzie się specjalna konferencja poświęcona czynnej ochronie ptaków i nietoperzy. Inicjator akcji, dr Jan Duda, przedstawi problem ptaków i nietoperzy w powiecie raciborskim oraz możliwe sposoby jego rozwiązania. Uczestnicy konferencji będą zachęcani do włączenia się do tej akcji poprzez zaangażowanie głównie młodzieży, która będzie pomagać w rozmieszczaniu na Raciborszczyźnei urządzeń lęgowych, będzie też dbać o te urządzenia w przyszłości. Konferencji towarzyszyć będzie wystawa wykonanych przez więźniów urządzeń lęgowych.
Projekt czynnej ochrony ptaków i nietoperzy w powiecie raciborskim, z udziałem samorządów, szkół i skazanych w Zakładzie Karnym, to pilotażowe przedsięwzięcie w skali kraju. Dotychczas nigdzie jeszcze w Polsce nie był realizowany podobny program ochrony zagrożonych gatunków ptaków i nietoperzy. Akcja to połączenie działań ekologicznych
z resocjalizacją więźniów i zaangażowaniem młodego pokolenia. Szacuje się, że przy stworzeniu dogodnych miejsc lęgowych dla ptaków i nietoperzy, na terenie powiatu raciborskiego mogłoby stale bytować około 70 gatunków ptaków.
UWAGA redakcje: Serdecznie zapraszamy przedstawicieli mediów do udziału w konferencji poświęconej czynnej ochronie ptaków i nietoperzy na terenie powiatu raciborskiego. Z uwagi na fakt, iż miejscem konferencji jest Zakład Karny w Raciborzu, organizatorzy uprzejmie proszą o wcześniejsze przybycie - związane jest to z koniecznością uzyskania specjalnej przepustki.
Wtorek, 21.06.2005 r.
Posiedzenie Zarządu Powiatu Raciborskiego
Miejsce: Starostwo Powiatowe w Raciborzu
Godz. 09.00 V Powiatowy Turniej Piłkarski "Z podwórka na stadion - Mlekołaki Cup 2005" w piłce nożnej chłopców rocznik 1994
Miejsce: stadion LKS "Buk" w Rudach
Organizatorem turnieju jest Starostwo Powiatowe w Raciborzu. Turniej rozgrywany jest systemem "każdy z każdym".
Godz. 14.00 XXXI sesja Rady Powiatu Raciborskiego
Miejsce: Starostwo Powiatowe w Raciborzu
Głównym tematem obrad będzie działalność Szpitala Rejonowego w Raciborzu oraz realizacji inwestycji budowy szpitala. Radni rozpatrzą projekty uchwał, m.in. w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego szpitala za 2004 rok.
Szczegóły: proponowany porządek obrad - www.powiatraciborski.pl
Sobota, 25.06.2005 r.
Godz. 12.00 "Odra rzeką integracji europejskiej", czyli "Pływadło 2005"
Miejsce: Racibórz - Kędzierzyn-Koźle
"Odra rzeką integracji europejskiej" to dwudniowa impreza plenerowa, która odbywa się na terenie powiatów raciborskiego i kędzierzyńsko-kozielskiego. Idea jej organizacji zrodziła się tuż po powodzi z lipca 1997 roku. Głównym celem imprezy jest promowanie Odry jako rzeki integrującej społeczności lokalne nadodrzańskich gmin z terenu powiatów raciborskiego i kędzierzyńsko-kozielskiego.
W ramach tego wydarzenia zostanie zorganizowany dwudniowy cykl imprez plenerowych - festynów, połączonych z największą atrakcją, organizowaną wspólnie ze stowarzyszeniami wodniaków "Rzeki dzielą, Odra łączy" i "Odra" - tradycyjnym spływem nietypowymi obiektami pływającymi, zwanymi w żargonie lokalnym "pływadłami". Najładniejsze z nich mogą liczyć na nagrody rzędu kilku tysięcy złotych, ufundowane przez samorządowców.
Program "Pływadła 2005" przewiduje Imprezę inaugurującą 25 czerwca br. w Raciborzu, przy moście zamkowym. W samo południe, o godz. 12.00, zwodowane zostaną dziwne obiekty pływające, tutaj rozpocznie się też samochodowy rajd turystyczny. W programie "Pływadła" również tradycyjne festyny w gminach nadorzańskich na trasie spływu. Festyny odbędą się w Turzu i w Przewoziu/Dziergowicach, w Dziergowicach odbędą się ponadto zawody Puchary Europy w Pullingu (uciągu psów). Wielki finał "Pływadła" w niedzielę 26 czerwca br. w Kędzierzynie-Koźlu - zaplanowano: koncert zespołów szantowych, rozstrzygnięcie konkursu na najładniejsze pływadło, finał rajdu samochodowego, puszczanie wianków w noc świętojańską.
Niedziela, 26.06.2005 r.
Uroczystości z okazji 100-lecia OSP w Turzu
Miejsce: Turze
W uroczystości udział weźmie Starosta Racibroski Henryk Siedlaczek.
Uroczystości z okazji 100-lecia OSP w Cyprzanowie
Miejsce: Cyprzanów
W uroczystości udział weźmie Starosta Racibroski Henryk Siedlaczek.
Godz. 17.00 X Festiwal Muzyki Organowej "Muzyka w starym opactwie"
Miejsce: Sanktuarium Matki Bożej Pokornej w Rudach
Kolejny koncert z cyklu "Muzyka w starym opactwie" w Rudach odbędzie się w niedzielę, 26 czerwca 2005 o godz. 17.00. Na organach grać będzie Julian Gembalski, profesor Akademii Muzycznej w Katowicach. Wiernych słuchaczy rudzkich koncertów zelektryzuje fakt, iż w czasie koncertu artysta improwizował będzie na tematy zadane przez przybyłych na koncert słuchaczy. Sztuka improwizacji nie jest u nas często słyszana. Tym bardziej więc zapraszamy do Sanktuarium Matki Bożej Pokornej.
Od maja do października 2005 roku w pocysterskim Sanktuarium Matki Bożej Pokornej w Rudach rozbrzmiewa muzyka dawnych i współczesnych mistrzów. Jak co roku w tym okresie odbywa się tu bowiem Festiwal "Muzyka w Starym Opactwie", organizowany przez Studium Muzyki Kościelnej przy Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego, Filię w Gliwicach i Rzymskokatolicką Parafię w Rudach. W ramach festiwalu, każdego miesiąca (od maja do października) w Sanktuarium Matki Bożej Pokornej w Rudach odbywają się koncerty muzyki organowej. Początek zawsze o godz. 17.00.
Festiwal realizowany jest przy wsparciu środków finansowych Samorządu Województwa Śląskiego i Starostwa Powiatowego w Raciborzu. Patronat medialny sprawują: "Nowiny Raciborskie", gliwicki "Gość Niedzielny" i Diecezjalne Radio PLUS.
Klawisze Dostępności
Zamiast klawisza Alt możesz użyć H