ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ (13.-19.12.2004)

2004-12-13, Poniedziałek

Poniedziałek, 13.12.2004 r.

Godz. 13.00 Posiedzenie Komisji Zdrowia, Opieki Społecznej, Polityki Prorodzinnej, Wspierania Osób Niepełnosprawnych oraz Bezpieczeństwa Rady Powiatu Raciborskiego
Miejsce: Starostwo Powiatowe w Raciborzu
Głównym tematem posiedzenia będzie pomoc ofiarom przestępstw. Do udziału w posiedzeniu komisji zaproszonych został Prezes Śląskiego Stowarzyszenia Pomocy Ofiarom Przestępstw z siedzibą w Siemianowicach Śląskich - Stanisław Kogut. Na posiedzenie komisji zaproszeni zostali również przedstawiciele gmin powiatu raciborskiego oraz Naczelnik Sekcji Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu.

Wtorek, 14.12.2004 r.

Godz. 08.30 Posiedzenie Zarządu Powiatu Raciborskiego
Miejsce: Starostwo Powiatowe w Raciborzu

Godz. 11.00 Uroczyste otwarcie wystawy pt. "Księża śląscy w służbie Bogu i Ojczyźnie"
Miejsce: Młodzieżowy Dom Kultury w Raciborzu (ul. Stalmacha)
Pomysłodawcą i głównym organizatorem wystawy jest Związek Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych RP Koło w Kuźni Raciborskiej.
Wystawa jest zbiorem zdjęć i krótkich biografii księży śląskich - duszpasterzy związanych z Wojskiem Polskim. Wystawa organizowana jest w roku obchodów 40. rocznicy śmierci Ks. Abpa Józefa F. Gawliny.
Organizatorem wystawy, oprócz Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych RP Koło w Kuźni Raciborskiej, jest także Związek Sybiraków Koło w Raciborzu, Starostwo Powiatowe w Raciborzu i Młodzieżowy Dom Kultury w Raciborzu.
W uroczystym otwarciu wystawy udział weźmie Starosta Raciborski Henryk Siedlaczek oraz zaproszeni goście - m.in. księża z terenu powiatu raciborskiego.
Wystawę będzie można oglądać w sali widowiskowej MDK w Raciborzu do 17 grudnia br. w godzinach od 9.00 do 15.00.
UWAGA: Serdecznie zapraszamy przedstawicieli mediów do udziału w uroczystym otwarciu wystawy pt. "Księża śląscy w służbie Bogu i Ojczyźnie".

Czwartek, 16.12.2004 r.

Godz. 10.00 III Dyktando Języka Niemieckiego, pod patronatem Starosty Raciborskiego
Miejsce: Dom Katechetyczny przy Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Raciborzu (ul. Warszawska)
Już po raz trzeci Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców Województwa Śląskiego Oddział w Raciborzu organizuje Dyktando Języka Niemieckiego dla uczniów szkół powiatu raciborskiego. Honorowy patronat nad konkursem objął Starosta Raciborski Henryk Siedlaczek.

Godz. 17.00 Historia lokalna: "Ziomkostwo raciborskie w Niemczech"
Miejsce: Zespół Szkół Ogólnokształcących w Rudniku (ul. Słoneczna 1)
To już siódme spotkanie w ramach drugiej edycji realizowanego w powiecie raciborskim, przez Starostwo Powiatowe w Raciborzu i Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej w Gliwicach, projektu pt. "Historia lokalna na przykładzie wybranych powiatów, miast i gmin".
Tym razem wykład pt. "Ziomkostwo raciborskie w Niemczech" wygłosi dr Josef Gonschior. Spotkanie odbędzie się w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Rudniku.
Pierwsza edycja projektu pn. "Historia lokalna na przykładzie wybranych powiatów, miast i gmin" realizowana była w powiecie raciborskim od stycznia 2001 r. do czerwca 2002 r. W tym czasie Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej i Starostwo Powiatowe w Raciborzu zorganizowali wspólnie cykl wykładów poświęconych dziejom ziemi raciborskiej. Spotkania odbywały się w cyklu co miesięcznym, w każdej z gmin powiatu. Wygłoszone podczas spotkań teksty zebrane zostały w książce zatytułowanej "Z dziejów ziemi raciborskiej".
Kolejne wykłady w ramach "Historii lokalnej..." wygłaszane są podczas co miesięcznych spotkań, w każdej z gmin powiatu raciborskiego.

Piątek, 17.12.2004 r.

Godz. 18.00 Koncert charytatywny - "Gwiazdka serc"
Miejsce: Raciborskie Centrum Kultury (ul. Chopina)
To już czwarta edycja "Gwiazdki serc". Znane postaci raciborskiego życia politycznego, kulturalnego, społecznego i zawodowego ziemi raciborskiej występują na scenie indywidualnie i grupowo, śpiewając, tańcząc, recytując itp., w stworzonym specjalnie na tę okazję programie artystyczno-rozrywkowym. Jest to bardzo popularna na świecie i znana od lat forma działalności charytatywnej, przybliżająca równocześnie mieszkańcom miasta i powiatu osoby znane głównie z mediów i ukazująca ich "inną twarz". Gościnnie wystąpią: Jolanta Kremer z Gliwickiego teatru Muzycznego oraz Jan Migała z Opery Krakowskiej i Marzena Korzonek. Reżyserem spektaklu i autorem scenografii jest Wiktor Dariusz Kowalczyk. Koncert poprowadzą Piotr Wieder i Tadeusz Kalwala.
W "Gwiazdce serc" wystąpi także Starosta Raciborski Henryk Siedlaczek. Organizatorami "Gwiazdki serc" są: Raciborska Izba Gospodarcza i Raciborskie Centrum Kultury.