Wybierz laureata Super Pantofelka

2014-01-13, Poniedziałek

Forum Kobiet Powiatu Raciborskiego oraz Młodzieżowy Dom Kultury w Raciborzu zapraszają do udziału w konkursie "Super Pantofelek" pod patronatem Starosty Raciborskiego. Głosy można oddawać do końca stycznia br.

Kandydatami do Super Pantofelka są Laureaci wszystkich dotychczasowych edycji konkursu Pantofelek w latach 2005-2012. Udział w konkursie polega na oddaniu głosu drogą internetową na portalu www.raciborz.com.pl lub w formie pisemnej wypełniając "Formularz głosowania pisemnego", który jest dostępny w Biurze Obsługi Klienta Starostwa Powiatowego w Raciborzu (Plac Okrzei 4) oraz na stronach internetowych:
1) www.powiatraciborski.pl
2) www.mdk-raciborz.pl
3) www.raciborz.com.pl
4) www.nowiny.pl
5) www.naszraciborz.pl
6) www.raciborek.pl

Wypełniony formularz głosowania pisemnego należy dostarczyć lub przesyłać na adres:

Starostwo Powiatowe w Raciborzu
47-400 Racibórz
Plac Okrzei 4
z dopiskiem "Super Pantofelek" Forum Kobiet Powiatu Raciborskiego

Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 32 415 68 84, w godz. 20.00 - 22.00.

Termin przyjmowania formularzy głosowania pisemnego upływa 31.01.2014 r. Wtedy również zakończy się głosowanie internetowe. Nazwisko zwycięzcy poznamy już w marcu.

Pliki do pobrania:
Super Pantofelek - formularz głosowania pisemnego
Super Pantofelek - regulamin

Poniżej przedstawiamy sylwetki dotychczasowych laureatów konkursu "Pantofelek":

Lucyna Rajczykowska (2005) - lekarka, którą wrażliwość na cierpienie innych doprowadziła do zajęcia się osobami chorymi terminalnie. W roku 1990, gdy chorzy ci nie mieli żadnego specjalistycznego wsparcia, które pomogłoby im w sposób godny przeżywać cierpienie zorganizowała im tę pomoc. Początkowo była to działalność wolontaryjna. Aktualnie pomoc ta udzielana jest już instytucjonalnie w Poradni Opieki Paliatywnej. Doświadczenie zdobyte w trakcie pracy oraz swoją wiedzę przekazuje innym -  jest  wykładowcą medycyny paliatywnej w ramach Podyplomowej Edukacji Permanentnej na terenie woj. śląskiego i opolskiego. Nowe działania to min. wykłady teoretyczne z Medycyny Paliatywnej i praktyczne warsztaty dla pielęgniarek uzupełniających wykształcenie w ramach licencjatu, prowadzenie spotkań uwrażliwiających na cierpienie innych z uczniami Zespołu Szkół Mechanicznych, studentami PWSZ. Na szczególną uwagę zasługują wykłady dla więźniów Zakładu Karnego.

Alfred Malcharczyk (2006) - znany raciborski rzemieślnik, mistrz ciastkarski, właściciel cukierni, ale przede wszystkim człowiek wielkiego serca. Przez wiele lat prowadził działalność charytatywną, pomagając zarówno osobom indywidualnym, jak i wspierając organizacje pracujące na rzecz naszej społeczności i pomagające potrzebującym. Na liście tych, którzy uzyskali jego „słodkie” wsparcie  znajdują się min. Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, Stowarzyszenie Przyjaciół Człowieka "Tęcza", Zespół Pieśni i Tańca "Strzecha", Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Wspólnoty Śpiewacze, organizatorzy zawodów sportowych i wiele, wiele innych. Mniej znana jest inna działalność Pana Malcharczyka – honorowe krwiodawstwo, oddał  w swoim życiu  ponad 60 litrów i darem swojej krwi obdarzył wiele osób ratując w ten sposób ich zdrowie i życie. Wszystko, co robił, pomoc innym oparte było na wierze i zasadach przyjętych w młodości  od własnego ojca "wiara bez uczynków jest martwa".

Siostra Antonia (2007) - od wielu lat swoją aktywność kieruje do ludzi o niskim statusie materialnym, przede wszystkim do rodzin marginalizowanych. Jest inicjatorką programu profilaktycznego Ale Maris Stella adresowanego do dzieci z rodzin z problemem alkoholowym, który realizowany jest przez Zgromadzenie Misyjne Służebnic Ducha Świętego. Na podkreślenie zasługuje położenie głównego nacisku na motywowanie uczestników programu do zmiany swojego dotychczasowego trybu życia. Ponadto od wielu lat siostra Antonia prowadzi kuchnię dla rodzin żyjących z zasiłków. I tu także nie tylko daje ale i wymaga. W ten sposób przeciwdziała powstawaniu postaw roszczeniowych i pogłębianiu się poczucia bezradności. Szczególną inicjatywą będącą efektem wrażliwości siostry Antonii na potrzeby dzieci jest Ogródek św. Rodziny – wakacyjna szkółka dla ponad 40 dzieci. Ogródek, czyli plac przekazany przez Urząd Miasta siostra wraz ze swoimi podopiecznymi przystosowała do potrzeb dzieci: oprócz ogrodzenia i wysprzątania na placu powstało stałe miejsce na ognisko, piaskownica, kuchnia polowa, przyrządy do zabawy, trzy namioty pełniące rolę świetlicy. Zajęcia prowadzone w ogródku pozwalają dzieciom, których rodziców nie stać na zabezpieczenie wakacji, spędzić je w sposób zorganizowany, atrakcyjny z pożytkiem dla ich rozwoju psychospołecznego. Organizuje także wyjazdy, które dla większości dzieci są jedynymi w czasie wakacji, m.in. zorganizowała cztery 12-dniowe wyjazdy do Korbielowa oraz Szymocic.

Maria Skora (2008) - mieszkanka Modzurowa (gmina Rudnik), wrażliwa na potrzeby dzieci i młodzieży, z zawodu księgowa znajdująca czas na działalność społeczną właśnie na ich rzecz. Jest założycielką Fundacji „Gniazdo” w Modzurowie, dzięki jej działalności powstały świetlice w Modzurowie, Brzeźnicy, Sławikowie, Rudniku i Jastrzębiu. Na uwagę zasługuje poszukiwanie środków finansowych nie tylko w gminie ale też poza nią np. w Urzędzie Marszałkowskim, czy Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej czego efektem jest min. realizacja programu MAGNI NOMINUS UMBRA w trzech świetlicach i wszystkich szkołach gminy. Fundacja pozyskuje wiele grantów i dotacji na prowadzenie działalności edukacyjnej i wychowawczej. W roku 2012 pozyskano około 70 tysięcy złotych z MEN na realizację projektu "Piastun Szkolny" – zajęcia pozaszkolne dla dzieci i młodzieży. Oprócz tego fundacja prowadzi także działalność szkoleniową dla osób dorosłych. Kursy, w tym językowe, florystyka, zdobienie i cukiernictwo, skierowane są głównie do kobiet z obszarów wiejskich. Zasługą Pani Marii jest także włączenie się Fundacji "Gniazdo" do organizacji cyklicznej imprezy masowej o nazwie "Międzynarodowy Bieg na Łyżworolkach w Modzurowie", w której co roku udział bierze kilkaset zawodników z kraju i Europy. Jest również pomysłodawczynią i realizatorką akcji gminnej "Bezpiecznie na drodze" w ramach której dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych otrzymały taśmy odblaskowe – w sumie na terenie gminy rozdano ich aż 500. Inna grupa społeczna nad potrzebami której pochyla się Pani Maria to osoby dorosłe: chore i potrzebujące wsparcia.

Czesława Kordyaczny (2009) – jej pierwszym działaniem było stworzenie nieformalnej grupy Kobiet Aktywnych, która za główny cel postawiła sobie spędzanie czasu w sposób twórczy. Od 2005 roku jest członkiem Stowarzyszenia "Śląski Uniwersytet Trzeciego Wieku" w którym  pełniła funkcję wiceprezesa, a w 2012 r. została jego prezesem. Oprócz czuwania nad sprawami formalno-prawnymi zajmuje się codzienną pracą, m.in. pisze programy i zajmuje się pozyskiwaniem środków finansowych, koordynuje zajęcia z zakresu kultury, turystyki i rekreacji, organizuje comiesięczne wyjazdy do teatrów, oper i filharmonii tak aby studenci Śląskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku otrzymywali atrakcyjną i ciągle uaktualnianą ofertę. W 2013 r. przeniosła siedzibę do budynku Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej i tym samym doszło do pogłębienia współpracy, min. poszerzono działalność o zajęcia z lektoratów językowych, konsultacje komputerowe, warsztaty plastyczne i inne. W tym samym roku  zorganizowała bezpłatny wyjazd 40 osobowej grupy do Warszawy na spotkanie z Przewodniczącym Komisji Europejskiej  oraz  posłanką do Parlamentu Europejskiego Różą Thun na debatę "Dialog Obywatelski o przyszłości". We wrześniu 2013 r. wspólnie z Polskim Związkiem Emerytów Rencistów i Inwalidów  organizowała II Kongres "Obywatel Senior". W listopadzie w ramach projektu "Cisi i wielcy" zorganizowała koncert poświęcony pamięci  prof. Aleksandra Orłowskiego. Ponadto żywo interesuje się codziennymi problemami członków stowarzyszenia i w razie potrzeby organizuje im pomoc w różnym zakresie. Jest także aktywnym członkiem Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej pełniąc funkcję członka zarządu. Za swoją działalność w roku 2012 uzyskała tytuł Wolontariusza roku z dziedziny pomocy społecznej.

Teresa Szymańska (2010) - mieszkanka Płoni, lider pomocy w lokalnej społeczności w zakresie pomocy innym. Jest najbardziej aktywnym członkiem niewielkiego, bo ośmioosobowego Parafialnego Zespołu Caritas. Wrażliwa na potrzeby drugiego człowieka uczestniczy zarówno w dużych akcjach charytatywnych takich jak dystrybucja żywności dla najuboższych mieszkańców w ramach programu PEAD czy zbiórka pieniędzy na rzecz powodzian, poszkodowanych w wyniku tsunami (Azja), trzęsienia ziemi (Haiti) jak i podejmuje działania na rzecz swojej społeczności lokalnej, gdzie np. organizuje spotkania z okazji Światowego Dnia Chorego, wieczerze wigilijne dla chorych i samotnych mieszkańców Płoni. Szczególną uwagę poświęca osobom starszym, samotnym wykluczonym z życia społecznego dając im zainteresowanie i pomoc, podkreślając tym, że nadal są ważnymi ludźmi. Odwiedza ich nie tylko w domach, ale także i wtedy gdy nie są już mieszkańcami Płoni np. osoby przebywające w Domach Pomocy.  Jej praca nie ogranicza się tylko do pomocy materialnej, ale oparta jest na bliskim indywidualnym kontakcie z drugim człowiekiem i szacunkiem dla każdej osoby. Jej umiejętności interpersonalne, umiejętność zjednywania i inspirowania przekładają się na działania mieszkańców dzielnicy np. regularnie wspierają produktami rolnymi kuchnię Zespołu Szkół Specjalnych, dofinansowują kolonie i zieloną szkołę dzieciom z najuboższych rodzin.

Teresa Neblik (2011) - mieszkanka Szonowic w gminie Rudnik. Żona, matka , gospodyni, animatorka działań społecznych, osoba z pomysłami, pełna pozytywnej energii, którą potrafi zarażać innych. Z jednej strony jest specjalistką od pomocy w sytuacjach kryzysowych takich jak powódź (jako pierwsza pospieszyła z pomocą mieszkańcom wsi Lasaki w czasie powodzi w 2010 r., pomagając w ewakuacji mienia i dobytku), wichura w 2011 r. czy zagrożenie likwidacją szkoły w Szonowicach. Między innymi dzięki jej aktywności  szkoła istnieje, a wokół niej integrują się mieszkańcy. Na szczególne podkreślenie zasługuje uruchomienie stołówki szkolnej (zamkniętej wiele lat wcześniej), do powstania której i jej wyposażenia Pani Teresa przyczyniła się w znacznym stopniu. Dzisiaj  w małych Szonowicach wydawanych jest  50 obiadów, a dla niektórych dzieci jest to jedyny posiłek w ciągu dnia. Szkoła stała się miejscem integrującym mieszkańców, np. Rada Rodziców, której Pani Teresa jest członkiem organizuje Dni Seniora, dożynki, jasełka, festyny rodzinne, kiermasze szkolne, zabawy sylwestrowe i karnawałowe. Jest też pomysłodawczynią reaktywacji Koła Gospodyń Wiejskich, które swoją siedzibę ma również w świetlicy szkolnej. Działalność koła stanowi doskonałą formę spędzania czasu wolnego, ale także skupia się na przekazywaniu lokalnej tradycji i folkloru młodym pokoleniom. W ostatnim czasie Pani Teresa była współorganizatorką Konkursu wiedzy o bezpieczeństwie pracy w gospodarstwach rolnych. W jej działalności istotne jest to, że nie działa w pojedynkę, potrafi zarażać swoimi pomysłami i energią innych mieszkańców, nawet tych sceptycznie nastawionych. Przez społeczność odbierana jest jako skuteczny lider, ciszący się zaufaniem społecznym  czego dowodem jest wybieranie jej od kilku kadencji na radną Gminy Rudnik.

Krystyna Lamczyk (2012) - jest mieszkanką Tworkowa w gminie Krzyżanowice i tam od ponad 30 lat aktywnie działa w Kole Gospodyń Wiejskich, a od 16 lat jest jego przewodniczącą. Stworzyła także nieformalną strukturę Kół Gospodyń Wiejskich w gminie, którą koordynuje, kładąc szczególny nacisk na promowanie kuchni śląskiej.  Na podkreślenie zasługuje umiejętność "zarażania" innych swoimi pomysłami, co skutkowało i skutkuje  wieloma inicjatywami kulinarnymi takimi jak. min. "Nudle w roli głównej", "Kartofle, kobzole, ziemniaki" czy "Świniobicie". Jest także inicjatorką wyjazdów szkoleniowo - integracyjnych mieszkańców gminy, których celem jest min. wymiana doświadczeń i generowanie pomysłów do dalszej pracy. W swojej działalności nie zapomina o zdrowiu i turystyce - organizuje spotkania promujące zdrowy styl życia i przekłada je na praktyczne działania takie jak np. wycieczki. Jest także znaną propagatorką kuchni śląskiej nie tylko w Polsce. Występowała w wielu programach radiowych i telewizyjnych, promowała kuchnię śląską na spotkaniach międzynarodowych, prowadziła warsztaty kuchni śląskiej, a przy tym promowała swoją miejscowość, gminę i powiat. Brała udział w Międzynarodowych Targach Turystycznych w Brnie i Katowicach. W trakcie obu imprez odpowiadała i organizowała promocję naszego regionu w zakresie tradycji, lokalnej kultury, języka oraz kulinariów. W bieżącym roku współorganizowała działania związane z oprawą kulinarną Festiwalu Kultury Transgranicznej, który miał miejsce w czerwcu pod zamkiem w Tworkowie i w lipcu  w Hlucinie. Pani Krystyna reprezentowała gminę Krzyżanowice i powiat raciborski na III Festiwalu Kołacza Śląskiego, który był organizowany 22 września 2013 roku w Żorach. Dodatkowo w roku 2013 udzielała się przy organizacji: Festynu pn. "W gościnie u św. Urbana" w Tworkowie, "Festiwalu Kwiatów" w Tworkowie, organizowała stoisko na Kiermaszu Wielkanocnym w Tworkowie i Pietrowicach Wielkich. Realizowała również warsztaty kulinarne dla przedszkolaków w Tworkowie. Jest laureatką nagrody Wójta w dziedzinie kultury (2009) oraz Nagrody  Starosty Raciborskiego „Mieszko” za rok 2012 w kategorii animacja kulturalna.

wszystkie
początek strony