Współpraca z Wrexham w Gimnazjum nr 1

2011-10-11, Wtorek

Przez cztery październikowe dni grupa uczniów i nauczycieli z Darland High School w Wrexham gościła w murach Gimnazjum nr 1 w Raciborzu. Była to pierwsza wizyta gości z walijskiego hrabstwa, które od 2004 roku jest partnerem zagranicznym Powiatu Raciborskiego.

W środę uczniowie G1 pod opieką nauczycieli w wielkim oczekiwaniu udali się po walijskich przyjaciół na lotnisko do Krakowa. Po ciepłym przywitaniu młodzież zwiedziła miasto Kraka z anglojęzycznym przewodnikiem. Późnym wieczorem Walijczycy zostali ugoszczeni w polskich domach gimnazjalistów.

W czwartek po przywitaniu przez dyrektor G1 Karinę Pacułt goście zwiedzili szkołę oraz odbyli spacer po mieście, podczas którego gimnazjaliści pełnili rolę przewodników, zapoznając Walijczyków z osobliwościami kulturowymi i tradycjami Raciborza. Ciekawym przeżyciem było zwiedzenie Zamku Piastowskiego, którego historię przybliżyła dyrektor Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości Grażyna Wójcik. Po południu młodzież uczestniczyła w zajęciach artystyczno – ekologicznych w ramach projektu "Drzewo życia" przygotowanych przez Romana Szczasnego. Dopełnieniem dnia był międzynarodowy mecz Polska – Walia w kręgle.

W piątek Walijczycy spotkali się w szkole z przedstawicielami klas. Starali się odpowiedzieć na wszystkie pytania dotyczące edukacji i nastoletniego życia w ich ojczyźnie. Następnie udali się do Urzędu Miasta Racibórz na spotkanie z wiceprezydent Ludmiłą Nowacką. Polską złotą jesień uczniowie przywitali spacerem po parku krajobrazowym Cysterskich Kompozycji Krajobrazowych Rud Wielkich oraz przejażdżką Zabytkową Kolejką Wąskotorową w Rudach. Wieczór zakończył się slajdowiskiem pt. "Wspomnienia polsko-walijskie".

Nad organizacją i przebiegiem wizyty walijskich gości czuwały koordynatorki projektu – Anna Kobylnik i Wiesława Brusokas.