Wspólne posiedzenie zarządów partnerskich samorządów

2014-10-21, Wtorek

Oświata w powiecie raciborskim na przykładzie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Rudach oraz gospodarka leśna w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie to główne tematy, które były omawiane na wspólnym posiedzeniu Zarządów Powiatów Raciborskiego i Kędzierzyńsko-Kozielskiego, które odbyło się dzisiaj w Rudach. W posiedzeniu uczestniczyli także członkowie prezydiów rad powiatów. Powiat Kędzierzyńsko-Kozielski to oficjalny partner Powiatu Raciborskiego od 2005 roku.

Posiedzenie rozpoczęło się wizytą w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Rudach. Po obiektach placówki oprowadził dyrektor MOW-u Rafał Lazar wraz z wicedyrektorami. Uczestnicy zwiedzili m.in. internat, warsztaty oraz zadaszone boisko, które zostało oddane do użytku jesienią 2013 r. Koszt budowy boiska z syntetyczną nawierzchnią wyniósł 670 tys. zł. W latach 2010-2013 w placówce realizowane były liczne inwestycje prowadzone przez Powiat Raciborski – kompleksowa termomodernizacja obejmująca także wykonanie nowej kotłowni czy montaż kolektorów słonecznych, prace remontowe w budynkach internatów oraz wspomniana hala łukowa. Łączny koszt przeprowadzonych inwestycji wyniósł 3,7 mln złotych, z czego 2,37 mln zł stanowiły środki zewnętrzne.

W trakcie spotkania omówiono również sieć szkół ponadgimnazjalnych w partnerskich powiatach, ilość uczniów, nabór do klas pierwszych, otrzymywane subwencje i wydatki na oświatę, w tym inwestycyjne oraz funkcjonowanie niepublicznych placówek oświatowych.

Następnie podczas wizyty w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie o działalności i specyfice pracy leśników poinformował Nadleśniczy Robert Pabian. Zaprezentowano m.in. drzewostan, formy ochrony lasów, rodzaje zagrożeń, gospodarstwo szkółkarskie czy program ochrony przyrody. Po prezentacji grupa samorządowców z towarzyszeniem leśników odwiedziła m.in. teren pożarzyska z 1992 r.