Wojewoda przekazał karetkę dla raciborskiego szpitala

2017-01-04, Środa

Do szpitala trafiła w grudniu ubiegłym roku, jednak dziś oficjalnie została przekazana dla Szpitala Rejonowego w Raciborzu. Mowa o jednej z 10 nowoczesnych karetek, na które dofinansowanie otrzymali dysponenci pogotowia ratunkowego w województwie śląskim. Przekazania dokonał wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Towarzyszył mu poseł Czesław Sobierajski.

Jak poinformował,  pojazdy zostały zakupione dzięki zasobom finansowym zabezpieczonym z nierozdysponowanych środków przeznaczonych na ubezpieczenia zdrowotne. Całość dotacji wyniosła 4 mln zł. Część środków otrzymał Marszałek Województwa Śląskiego, reszta trafiła do poszczególnych starostów (6 powiatów).

Nowy ambulans sanitarny Volkswagen Crafter 35 Furgon wyposażony w sprzęt medyczny, o łącznej wartości 440.347,40 zł (40 347,40 zł  środki własne szpitala) już w przyszłym tygodniu rozpocznie pracę w podstacji w Krzyżanowicach. Karetki systemowe (Racibórz, Kuźnia Raciborska, Krzyżanowice) wyjeżdżają do pacjentów średnio ok. 600 razy miesięcznie.

Po prezentacji pojazdu i jego funkcjonalności wojewoda wraz ze starostą Ryszardem Winiarskim i dyrektorem szpitala Ryszardem Rudnikiem wizytowali lecznicę: Oddziały Neurologiczny i Ginekologiczno-Położniczy (pierwszy Ślązak w tym roku urodził się właśnie na ul. Gamowskiej).

Przekazanie ambulansu poprzedziło spotkanie wojewody Wieczorka z samorządowcami ziemi raciborskiej, którego gospodarzem był starosta Winiarski. Podczas rozmów poruszono m.in. najpilniejsze sprawy i problemy samorządów, w których rozwiązaniu mógłby pomóc wojewoda (m.in. przepisy wprowadzające ustawę o KRS dotyczące przejmowania majątku byłych spółek przez Skarb Państwa).