Wizyta wicewojewody śląskiego Andrzeja Waliszewskiego w powiecie raciborskim...
2003-10-03, Piątek
W związku z wdrażaniem systemu kwotowania krajowej produkcji mleka, wicewojewoda śląski Andrzej Waliszewski odwiedza producentów i przetwórców mleka. 06.10.br. odwiedził rolników w powiecie raciborskim. Wizyta jest elementem kampanii informacyjnej, podczas której odwiedzone zostaną również powiaty lubliniecki i żywiecki.
Wizytę w powiecie raciborskim Wicewojewoda rozpoczął od spotkania w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii w Raciborzu. Około godz. 11.00 Wicewojewoda gościł w Raciborskiej Spółdzielni Mleczarskiej, gdzie zapoznał się z przygotowaniem zakładu do działania na rynku Unii Europejskiej. Bardzo ważnym elementem sprawdzenia stanu wdrożenia systemu kwotowania produkcji mleka były także spotkania w Stacji Hodowli Roślin - gospodarstwo Krowiarki oraz w modernizowanych gospodarstwach indywidualnych na terenie powiatu raciborskiego.
Po zapoznaniu się z sytuacją w gospodarstwach rolnych w powiecie, w Starostwie Powiatowym w Raciborzu odbyło się spotkanie Wiceowjedowy Śląskiego Andrezja Waliszewskego ze Starostą Raciborskim Henrykiem Siedlaczkiem i Wicestarostą Adamem Hajdukiem. W rozomowach uczestniczyli także przedstawiciele władz samorządowych w powiecie raciborskim, pracownicy ARiMR oraz ODR-ów. Było to spotkanie podsumowujące wizytę Wicewojewody Waliszewskiego na raciborszczyźnie.
Przypomnijmy, że system kwotowania produkcji mleka obowiązuje w krajach Unii Europejskiej od 1984 roku i pozwala na racjonalne dostosowanie podaży do popytu w sektorze mleczarskim. Każdemu z członków UE przyznawany jest roczny limit ilości mleka, które dane państwo może wprowadzić na rynek w danym roku kwotowym. Celem mechanizmu kwotowania jest utrzymanie produkcji mleka i przetworów mlecznych na poziomie, jaki został przyznany poszczególnym krajom UE, co w konsekwencji pozwala na uzyskanie stabilności ceny i zbytu. Polska także pod tym względem powinna się dostosować do wymogów obowiązujących w UE.
W wyniku podpisania traktatu akcesyjnego 16 kwietnia 2003 roku w Atenach, polscy rolnicy będą mogli wyprodukować łącznie maksymalnie 8 964 017 ton mleka w roku kwotowym. Dla Polski pierwszy rok kwotowy rozpocznie się 1 kwietnia 2004 r. i trwać będzie do 31 marca 2005 roku. 31 października br. roku upłynie termin składania wniosków o przyznanie indywidualnej kwoty mlecznej. Jeżeli rolnik lub przetwórca nie złoży wniosku w terminie, nie otrzyma indywidualnej kwoty mlecznej, a w konsekwencji nie będzie mógł od 1 kwietnia 2004 r. sprzedawać swoich produktów na rynku. Dlatego tak ważna jest akcja informacyjna na ten temat, w którą zaangażowany jest także wicewojewoda śląski.
Wdrożenie tego systemu i administrowanie nim należy do zadań Agencji Rynku Rolnego. Każdemu dostawcy mleka zostanie przydzielony przez ARR indywidualny limit ilości mleka i przetworów mlecznych wyprodukowanych w gospodarstwie, które będzie mogło być sprzedawane np. do mleczarni, przetwórni, pośrednikowi lub na bazarze. Limity te będą dotyczyły danego okresu kwotowego, czyli okresu od 1 kwietnia roku kalendarzowego do 31 marca następnego roku kalendarzowego.
W wypadku przekroczenia przyznanej kwoty mlecznej producent będzie musiał zapłacić karę za każdy sprzedany litr mleka powyżej przyznanego limitu. Może się jednak zdarzyć tak, że krajowa kwota mleczna nie zostanie przekroczona, wówczas rolnik, który przekroczył swój limit, będzie zwolniony z wniesienia opłaty karnej.
Producenci mleka sami muszą wystąpić o przyznanie kwoty mlecznej do terenowego oddziału Agencji Rynku Rolnego. Na podstawie roku referencyjnego, trwającego od 1 kwietnia 2002 do 31 marca 2003, dyrektor Oddziału Agencji Rynku Rolnego w Katowicach przydzielać będzie indywidualne kwoty mleczne. Każdy dostawca bezpośredni otrzyma kwotę proporcjonalną do ilości mleka wykorzystanego do produkcji przetworów mlecznych lub do ilości krów mlecznych w posiadanym gospodarstwie. Każdy dostawca hurtowy - sprzedający mleko podmiotom skupującym - otrzyma indywidualną kwotę mleczną proporcjonalną do ilości mleka wprowadzonego do obrotu w roku referencyjnym i do średniej ważonej zawartości tłuszczu w tym mleku.
W przypadku, gdy rolnik rozpocznie produkcję po zakończeniu roku referencyjnego lub zwiększy produkcję, będzie mógł ubiegać się o przyznanie dodatkowego limitu mlecznego z krajowej rezerwy krajowej kwoty mlecznej, której wielkość określi Rada Ministrów w drodze rozporządzenia.
wszystkie