Wizyta robocza przedstawicieli Powiatu Märkischer w powiecie raciborskim...

2005-05-11, Środa

Z trzydniową roboczą wizytą w powiecie raciborskim gościć będą przedstawiciele partnerskiego Powiatu Märkischer, na czele ze Starostą Aloysem Steppuhnem. Celem wizyty jest omówienie dalszych planów w zakresie współpracy partnerskiej na rok bieżący oraz omówienie wstępnych propozycji działań na 2006 rok. Ponadto Starosta Steppuhn oficjalnie przekaże Szpitalowi Rejonowemu w Raciborzu karetkę pogotowia i sprzęt medyczny, który lecznica otrzymała w darze z Powiatu Märkischer. Rozstrzygnięty zostanie konkurs fotograficzny pn. "Zdjęcia, które łączą".

Wizyta przedstawicieli Powiatu Märkischer miała się odbyć pod koniec marca br., jednak nie odbyła się z powodu choroby jednego z członków niemieckiej delegacji. W dniach od 16 do 18 maja br. w powiecie raciborskim gościć będą przedstawiciele Powiatu Märkischer, w osobach Starosty Märkischer Kreis Aloysa Steppuhna oraz Pani Katja Fall odpowiedzialna za współpracę partnerską w Powiecie Märkischer.

Rozmowy przedstawicieli Powiatu Märkischer i Powiatu Raciborskiego dotyczyć będą dalszych działań partnerskich na rok bieżący oraz wstępnych propozycji na 2006 rok, kiedy to obchodzone będzie 5-lecie partnerstwa obu samorządów. Propozycje te obejmują działania w zakresie gospodarki, turystyki, kultury i sportu. W tym roku planuje się m.in. rajd pieszy po powiecie raciborskim, zawody pływackie w Märkischer Kreis oraz wymianę praktykantów.

Oficjalne spotkanie przedstawicieli Powiatu Märkischer zaplanowano na 17 maja br. w Starostwie Powiatowym w Raciborzu. W rozmowach udział wezmą członkowie Zarządu Powiatu Raciborskiego, Prezydium Rady Powiatu oraz przewodniczących działających w Radzie Powiatu klubów radnych. W trakcie tego spotkania rozstrzygnięty zostanie konkurs fotograficzny pn. "Zdjęcia, które łączą" i Starosta Powiatu Märkischer wylosuje zwycięzcę konkursu, który gościć będzie w Powiecie Märkischer. O godz. 10.00 w Szpitalu Rejonowym w Raciborzu odbędzie się uroczystość oficjalnego przekazania karetki pogotowia i sprzętu medycznego dla raciborskiej lecznicy.

Przypomnijmy. Niemiecki Powiat Märkischer jest oficjalnym partnerem zagranicznym Powiatu Raciborskiego, obok niemieckiego Miasta Rendsburg i walijskiego Hrabstwa Wrexham. Umowa o partnerstwie pomiędzy Powiatem Märkischer a Powiatem Raciborskim podpisana została w czerwcu 2001 r. w Lűdenscheid. To najbardziej zaawansowane partnerstwo, a do najważniejszych jego efektów należą m.in.: udział pływaków z raciborskiego klubu MKS-SMS "Victoria" w XIX Międzynarodowych Zawodach Pływackich w Werdohl (co zaowocowało podpisanie umowy o współpracy pomiędzy klubami sportowymi), przekazania Powiatowi Raciborskiemu przez mieszkankę Powiatu Märkischer Pani Ulli Schnorr największej na świecie prywatnej kolekcji pisanek z różnych kultur, udział przedstawicieli Raciborszczyzny w festynie partnerskim w Altenie, czy zakończony cykl konkursowo-wystawienniczy pn. "Zdjęcia, które łączą".