Wizyta delegacji z partnerskiego Komsomolska

2012-06-15, Piątek

Wczoraj oficjalną wizytę w powiecie raciborskim rozpoczęła delegacja z partnerskiego miasta Komsomolsk na Ukrainie. Prezydentowi miasta Siergiejowi Suprunowi towarzyszą sekretarz rady miasta Svietlana Kalashnik oraz dyrektor Wydziału Kultury i Turystyki Iryna Zelenska. W powiecie gości też zespół taneczny Remix, który uczestniczy w XII Międzynarodowych Spotkaniach Artystycznych "Śląsk - Kraina Wielu Kultur".

Wczoraj goście zwiedzili Młodzieżowy Dom Kultury i obserwowali zajęcia oraz pokazy umiejętności wychowanków placówki. Dziś rano delegacja ukraińska gościła w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu, a następnie w tut. starostwie spotkała się z członkami Zarządu Powiatu Raciborskiego. Podczas rozmów omawiano m.in.: strukturę podziału władzy w Polsce, zależności organizacyjno-finansowe pomiędzy poszczególnymi szczeblami samorządów, finansowanie zadań powiatu ze środków zewnętrznych, w tym europejskich i w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Ponadto uczestnicy spotkania podzielili się swoimi wrażeniami i opiniami nt. trwających w Polsce i na Ukrainie Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej.

Podczas pobytu goście będą uczestniczyć w dzisiejszym wspólnym posiedzeniu Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Rekreacji, Komisji Rozwoju Gospodarczego, Promocji i Współpracy z Zagranicą oraz Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska Rady Powiatu Raciborskiego z Komisją Promocji i Oświaty Rady Powiatu Kędzierzyńskiego, które odbędzie się w Kędzierzynie-Koźlu. Odwiedzą także gminy Pietrowice Wielkie i Krzanowice, oczyszczalnię i kompostownię w Raciborzu oraz będą uczestniczyć w festiwalowych koncertach, które odbędą się na Zamku Piastowskim w Raciborzu. Na zakończenie delegacja zwiedzi Spółdzielnię Meblarską "Rameta" i Zespół Klasztorno-Pałacowy w Rudach.