Wielkanocne procesje konne w powiecie raciborskim

2016-03-23, Środa
 

W Wielkanocny Poniedziałek w czterech miejscowościach powiatu raciborskiego kultywowana będzie kilkusetletnia tradycja dziękczynno-błagalnych procesji po polach. Z Raciborza-Sudołu, Pietrowic Wielkich, Bieńkowic i Zawady Książęcej o godzinie 13.00 wyruszą orszaki. Uczestnicy procesji w siodle, w bryczce, na rowerze albo pieszo będą prosić o dobre plony i wspólnie się modlić. A na zakończenie wyścig i spotkanie uczestników, często w formie rodzinnego festynu. Poniżej informacje szczegółowe dotyczące procesji w naszym powiecie.

Wielkanocna procesja konna w Raciborzu-Sudole
Procesja wyruszy o godz. 13.00 spod kościoła Matki Bożej Różańcowej  przy ul. Czynu Społecznego. Tradycyjnie, podążając ze wschodu na zachód, obejdzie granice miasta, uda się w kierunku Wojnowic, następnie w kierunku Studziennej, podążając ul. Hulczyńską skieruje się w stronę Bieńkowic, gdzie być może spotka się z tamtejszą procesją. Następnie przy ul. Topolowej odbędzie się przejazd pokazowy jeźdźców, głównie amazonek, oraz bryczek.  Uczestnikom procesji towarzyszyć będzie Metropolita Katowicki abp Wiktor Skworc. Pątnicy będą się modlić, śpiewać oraz prosić o urodzaje na ten rok. Ok. godz. 14.50 rozpocznie się nabożeństwo. Procesja zakończy się drobnym poczęstunkiem w remizie. Organizatorzy spodziewają się około 20 bryczek i 100 koni. Dla miłośników tych zwierząt będzie to także początek sezonu jeździeckiego.

Wielkanocna procesja konna w Pietrowicach Wielkich

11:00 - 12:50 - zbiórka wszystkich uczestników procesji na terenie Centrum Społeczno-Kulturalnego w Pietrowicach Wielkich. Cały teren jest ogrodzony i dozorowany. Przygotowane będą zadaszone miejsca z możliwością nakarmienia i napojenia koni. Na miejscu będzie przygotowany poczęstunek dla uczestników przed wyjściem
13:00 – wyjście procesji spod Kościoła  w Pietrowicach Wielkich, uformowanie procesji i przejście procesją konną do Kościółka Św. Krzyża w Pietrowicach Wielkich
14:00 – 14:20 – Nabożeństwo błagalne – w Pątniczym Kościele p.w. Świętego Krzyża
14:30 – 15:00 – Zakończenie modlitw i powrót do Pietrowic Wielkich z tradycyjnym konnym objazdem pól.
15:00 – 15:30 – Uroczysta parada koni ul. Świerczewskiego w Pietrowicach Wielkich
15:30 – 15:45 – Zakończenie procesji wraz błogosławieństwem
15:45 –  24:00 – Konny Festyn Wielkanocny na boisku z licznymi atrakcjami:  
- pokazy rodem z westernu w wykonaniu APOLINARSKI GROUP
- zawody w powożeniu  
- pokaz gry w polo w wykonaniu Silesia Polo Club
Całość uroczystości popołudniowych odbywających się na boisku sportowym będzie miało atmosferę pikniku rodzinnego. Nie zabraknie na nim: namiotu plenerowego, obsługi gastronomicznej, atrakcji dla dzieci oraz zabawy tanecznej, która rozpocznie się o godz. 18:00.

Wielkanocna procesja konna w Bieńkowicach
12.30 – zbiórka uczestników na ul. Pomnikowej
13.00 – wymarsz procesji    
14.30 – zakończenie procesji i przygotowanie do wyścigów konnych na ul. Odrzańskiej
15.45 – uroczyste nieszpory
Przez cały dzień przy Restauracji Rege w Bieńkowicach odbywać się będzie festyn, który zakończy zabawa.

Wielkanocna procesja konna w Zawadzie Książęcej
Zbiórka uczestników o godz. 13.00 na parkingu przy kościele w Zawadzie Książęcej. Procesja tradycyjnie objedzie trzy wioski - od Zawady Ks. w kierunku Ciechowic, potem Łęgu. Przy każdej przydrożnej kapliczce i krzyżu uczestnicy procesji zatrzymają się na modlitwę i śpiew. Organizatorzy przygotowali także koncert orkiestry dętej podczas przemarszu oraz w świetlicy wiejskiej w Zawadzie Książęcej.

Procesje konne to nie jedyna ciekawa wielkanocna tradycja w  naszym powiecie. Jako że w Wielki Czwartek milkną kościelne dzwony, więc chłopcy mają kołatki albo tragaczyki, z którymi obchodzą wieś od domu do domu za co dostają podarki. Grupy chłopców można spotkać w kilku miejscowościach powiatu, m.in. w Bolesławiu, Borucinie, Owsiszczach, a także w Raciborzu-Sudole. Spotykają się pierwszy raz po mszy w Wielki Czwartek, potem cztery razy w Wielki Piątek i trzy razy w Wielką Sobotę.  Ostatnie kłapanie odbywa się o godz. 15.00. Chłopcy odwiedzają wówczas domy, których gospodarze przekazują im podarki – słodycze, owoce a nawet pieniądze.

FOTO: UG Nędza

wszystkie
początek strony