Warsztaty teatralne dla młodzieży i dorosłych z TFURCAMI...

2004-02-13, Piątek
Warsztaty teatralne dla młodzieży i dorosłych, prowadzone przez krakowską Grupę Artystyczną „Tfurcy”, odbywać się będą od 24 do27 lutego br. w Domu Kultury „Strzecha” w Raciborzu. Zgłoszenia do udziału w warsztatach przyjmowane są jeszcze do 20 lutego br. Warsztaty teatralne, już po raz trzeci, zorganizowali: Starostwo Powiatowe w Raciborzu, Urząd Miasta Racibórz i Pracownia Wychowania przez Sztukę InSEA działająca przy DK „Strzecha”. Przez cztery dni młodzież gimnazjalna i licealna oraz dorośli pracować będą pod kierunkiem artystów scen krakowskich, zrzeszonych w Grupie Artystycznej „Tfurcy” działającej w ramach Stowarzyszenia Promowania Kultury Niezależnej. Warsztaty, które „Tfurcy” proponują, skierowane są przede wszystkim do członków nieprofesjonalnych grup i kółek teatralnych, klas o profilu teatralnym czy humanistycznym, ale również do wszystkich zainteresowanych tematyką teatralną od strony praktycznej i teoretycznej. Uczestnicy warsztatów będą zatem mogli wziąć udział zarówno w zajęciach praktycznych (obejmujących elementarne zadania aktorskie, pracę z ciałem, pracę z partnerem i pracę z głosem), jak i teoretycznych (które pozwalają na usytuowanie własnych przedsięwzięć i preferencji artystycznych wśród dokonań współczesnego teatru). W trakcie realizacji programu uczestnicy poznają podstawowe techniki aktorskie, doskonalą umiejętność pracy w grupie, zdobywają świadomość ciała, uczą się wyrażania własnych emocji, rozwijają wyobraźnię i zdolność koncentracji. Uczestnictwo w sesjach warsztatowych ma wspomóc także opiekunów i instruktorów teatralnych. Ich udział w zajęciach pomaga w zintegrowaniu się z grupą, pozwala im lepiej poznać możliwości młodych aktorów, a przez postawienie uczestników wobec nowych wyzwań – dostrzec ukryte dotąd talenty. Praca nad pogłębieniem wrażliwości teatralnej oraz stworzenie zrębów warsztatu aktorskiego pomoże budować w przyszłości spektakle na wyższym artystycznie poziomie. Grupa Artystyczna „Tfurcy” założona została w marcu 2000 roku przez studentów i młodych absolwentów krakowskich uczelni artystycznych. Obecnie grupa prowadzi swoją działalność w ramach Stowarzyszenia Promowania Kultury Niezależnej „Tfurcy” Młodzi artyści, skupieni w Grupie Artystycznej „Tfurcy”, działają na styku teatru alternatywnego i tradycyjnego, sztuk plastycznych, filmu, muzyki literatury, dziennikarstwa. Oprócz pracy artystycznej, prowadzą także działalność popularyzatorsko-dydaktyczną w zakresie edukacji teatralnej oraz promowania i animowania kultury. Warsztaty teatralne z „Tfurcami” odbywać się będą w Domu Kultury „Strzecha” w Raciborzu przy ul. Londzina, od 24 do 27 lutego br., w godzinach od 10.00 do 18.00. Ilość miejsc jest ograniczona, ale do 20.02.br. przyjmowane są jeszcze zapisy. Szczegółowych informacji udziela Anna Jegerska z DK „Strzecha”, w godzinach od 12.00 do 15.00, tel. 32/415 32 14.