Około 1 tys. Polaków mieszka obecnie na terenie Hrabstwa Wrexham (Walia). Z myślą o nich, Wrexham jako partner zagraniczny Powiatu Raciborskiego chce podjąć bliższą współpracę z raciborską policją oraz z biblioteką publiczną. Zakończyła się trzydniowa robocza wizyta przedstawicieli Hrabstwa Wrexham w powiecie raciborskim.
Goście z Wrexham przebywali w powiecie raciborskim z krótką wizytą roboczą (od 9 do 11 lutego br.). Celem ich pobytu było omówienie perspektyw dalszego rozwoju współpracy zagranicznej pomiędzy Wrexham a Powiatem Raciborskim. 9 lutego br. Walijczycy spotkali się z komendantami powiatowymi policji i straży pożarnej oraz z kierownikiem Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego, a także z dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu.
Policjanci z Wrexham i Raciborza chcą współpracować w walce z przestępstwami...
Spotkanie poświęcone bezpieczeństwu mieszkańców powiatu raciborskiego odbyło się w siedzibie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Raciborzu przy ul. Reymonta. W rozmowach uczestniczyli goście z Wrexham (Alan Watkin i George Lacy) oraz komendanci powiatowi policji (podinsp. Edward Mazur) i straży pożarnej (st. bryg Andrzej Brzozowski), a także kierownik PCZK w Raciborzu (Stanisław Nawrocki).
Jak poinformował Alan Watkin (dyrektor Wydziału Kultury, Sportu i Rekreacji w Wrexham, zajmujący się współpracą zagraniczną), obecnie na terenie Hrabstwa Wrexham mieszka około 1 tys. Polaków. Coraz częściej policjanci w Wrexham mają do czynienia z problemem nieuczciwych agencji pośrednictwa pracy, które obiecują Polakom pracę w Wielkiej Brytanii, a potem nie wywiązują się z tego. Znajdujący się w takiej sytuacji Polacy są biedni, stąd też często popełniają różnego typu przestępstwa. Alan Watkin przyznaje, że tamtejsza policja nie radzi sobie z tymi problemami - stróże prawa nie mają doświadczeń jak przeciwdziałać przestępstwom popełnianym przez agencje pośrednictwa pracy, a w kontaktach z Polakami barierą jest język. W ubiegłym roku jeden z policjantów z Wrexham przyjechał do Polski, gdzie uczestniczył w 4-tygodniowym kursie języka polskiego. "Jak na razie, to jedyny policjant, który potrafi porozumieć się z obywatelami polskimi" - mówi Alan Watkin. Zaproponował ewentualną współpracą z raciborską policją, przynajmniej w zakresie wymiany doświadczeń, jak walczyć z nieuczciwymi agencjami pracy.
Podczas spotkania w Centrum Zarządzania Kryzysowego w Raciborzu z przedstawicielami z Wrexham, Komendant Powiatowy Policji w Raciborzu podinsp. Edward Mazur wyraził chęć podjęcia takiej współpracy. Komendant poinformował, że policyjne statystyki za ubiegły rok w Polsce odnotowały ponad 1,5 tys. przypadków nieuczciwej działalności agencji pośrednictwa pracy. "Taka współpraca z policją w Wrexham byłaby bardzo korzystna" - przyznaje podinsp. Mazur. Policjanci przekazywaliby sobie informacje o agencjach pośrednictwa pracy, które działają nieuczciwie. W przypadku zaś problemu przestępstw popełnianych w Wrexham przez Polaków, raciborska policja mogłaby przekazywać tamtejszym policjantom informacje o zatrzymanych osobach. "Teraz droga przekazu tego typu informacji jest bardzo długa" - tłumaczy komendant Mazur. W Hadze działają tzw. oficerowie łącznikowi (przedstawiciele każdego z krajów członkowskich UE), poprzez których przekazywane są te informacje do innych krajów UE. "Bezpośrednia współpraca z policjantami z Wrexham znacznie skróciłaby czas oczekiwania na informacje o nieuczciwej agencji pracy czy zatrzymanej osobie" - dodaje podinsp. Edward Mazur.
Wstępnie ustalono, że w Komendzie Powiatowej Policji w Raciborzu wyznaczony zostanie policjant odpowiedzialny za współpracę z policjantem z Wrexham. Stróże prawa z Polski i Walii kontaktować się będą drogą elektroniczną i telefoniczną.
Gospodarz spotkania z przedstawicielami z Hrabstwa Wrexham, kierownik Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Raciborzu Stanisław Nawrocki, zaprezentował gościom system zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem Powiatu Raciborskiego. Obecny na spotkaniu Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu st. bryg. Andrzej Brzozowski opowiedział z kolei o działalności kierowanej przez niego jednostki.
Na zakończenie spotkania, komendant PSP przygotował dla gości z Wrexham niespodziankę. Mieli oni okazję zobaczyć panoramę Raciborza z wysokości 37 metrów, przy pomocy drabiny strażackiej.
Będzie współpraca bibliotek z Wrexham i Raciborza...
Z kolei w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Raciborzu przy ul. Kasprowicza przedstawiciele Hrabstwa Wrexham (Marta Wilson i Dylan Hughes) spotkali się z dyrektor raciborskiej biblioteki Małgorzatą Szczygielską. Goście z Walii byli zainteresowani działalnością biblioteki w Raciborzu, a tematem rozmowy było podjęcie współpracy pomiędzy bibliotekami.
Co roku - zarówno w bibliotece w Wrexham, jak i w Raciborzu - bibliotekarze dokonują przeglądu posiadanego księgozbioru i usuwają z niego te pozycje, które są zniszczone lub też nie cieszą się popularnością wśród czytelników. Szef biblioteki w Wrexham Dylan Hughes poinformował, że na terenie Hrabstwa Wrexham mieszka obecnie około 1 tys. Polaków, którzy również korzystają z tamtejszej biblioteki. Biblioteka nie posiada jednak ani jednej książki w języku polskim. Małgorzta Szczygielska i Dylan Hughes wyrazili zatem chęć wymiany nieużytecznych książek w kierowanych przez nich bibliotekach. Dzięki takiej współpracy, Polacy mieszkający w Wrexham (a głównie dzieci) będą mieli dostęp do polskich książek, z kolei mieszkańcy powiatu raciborskiego (a zwłaszcza młodzież ucząca się języka angielskiego) będą mieli możliwość wypożyczenia w bibliotece w Raciborzu angielskojęzycznych pozycji.
Walijczycy byli bardzo zainteresowani realizowanym przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Raciborzu, wspólnie z Biblioteką Petra Bezruce w Opawie, projektem "Bliżej siebie i książek - miejsce bibliotek i bibliotekarzy we wspólnej Europie". Celem projektu jest zbliżenie kulturowe dwóch bliskich sąsiadów, w całości dotyczy spraw bibliotecznych i miejsca bibliotek w szeroko rozumianej kulturze europejskiej. Goście z Wrexham wyrazili chęć podjęcia tego typu współpracy z raciborską biblioteką. Być może zorganizowany zostanie "Dzień Polski w bibliotece w Wrexham" lub "Dzień Walii w bibliotece w Raciborzu".
Przedstawicieli Wrexham zainteresowała także prowadzona przez raciborską bibliotekę działalność edukacyjna dla dzieci i młodzieży. Biblioteka w Wrexham prowadzi jedynie typowo działalność biblioteczną. Gości szczególnie zaciekawiło przedsięwzięcie dla najmłodszych, organizowane przez biblioteki w Raciborzu i w Opawie, pn. "Noc Andersena". W tym samym czasie w obu bibliotekach odbywa się spotkanie poświęcone twórczości Andersena, a następnie polskie i czeskie dzieci wymieniają się na gorąco swoimi wrażeniami, za pośrednictwem internetu. Walijczycy chcieliby podjąć podobną współpracę z biblioteką w Raciborzu.
Na zakończenie spotkania w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Raciborzu, szef biblioteki w Wrexham zaprosił dyrektor Małgorzatę Szygielską oraz pracowników biblioteki do złożenia wizyty w Wrexham.
Przypomnijmy. Walijskie Hrabstwo Wrexham jest oficjalnym partnerem zagranicznym Powiatu Raciborskiego, obok niemieckiego Powiatu Märkischer i Miasta Rendsburg. Umowa o partnerstwie zawarta została w maju 2004 roku. Od tego czasu, jak i wcześniej, podejmowane były i są liczne działania mające na celu umocnienie tejże współpracy, co owocuje obopólnymi korzyściami dla obu partnerów.
WIĘCEJ ZDJĘĆ znajdą Państwo w "Serwisie Prasowym" - GALERIA
Klawisze Dostępności
Zamiast klawisza Alt możesz użyć H