W 18. rocznicę pożaru

2010-08-26, Czwartek

26 sierpnia 1992 roku w okolicach Kuźni Raciborskiej temperatura powietrza przekraczała 36ºC. O godzinie 13:50 jednocześnie z dwóch wież obserwacyjnych nadeszły do nadleśnictwa Rudy Raciborskie meldunki o płonącym lesie. Jak się później okazało rozpoczął się najbardziej dramatyczny pożar lasu w powojennej historii Polski i jeden z największych pożarów lasu w Europie. Dziś, w 18 rocznicę tej tragedii na terenie kompleksu leśnego pod symboliczną mogiłą poległych podczas gaszenia pożaru strażaków - mł. kpt Andrzeja Kaczyny i druha Andrzeja Malinowskiego odbyła się uroczystość upamiętniająca tamte wydarzenia i walkę z żywiołem.

W uroczystości udział wzięli m.in.: poseł na Sejm RP Henryk Siedlaczek, przedstawiciele władz Miasta Kuźnia Raciborska - Burmistrz Rita Serafin i zastępca Burmistrza Bogusław Wojtanowicz, Powiatu Raciborskiego - Starosta Adam Hajduk i Wicestarosta Andrzej Chroboczek, komendanci i przedstawiciele Ochotniczych i Państwowych Straży Pożarnych oraz leśnicy.

Tradycyjnie, na zakończenie liczne delegacje złożyły pod obeliskiem oraz grobami strażaków wieńce i wiązanki kwiatów.

Przypomnijmy.
Ogień pochłonął blisko 10 tys. ha drzewostanów wchodzących w skład nadleśnictw Rudy Raciborskie, Kędzierzyn i Rudziniec. W walce z pożarem wzięło udział:
• 4700 strażaków,
• 1150 leśników,
• 3200 żołnierzy,
• 650 policjantów,
• 1220 osób obrony cywilnej - łącznie ponad 11 tys. ludzi.

Zaangażowano 860 wozów bojowych straży pożarnej, 4 śmigłowce, 27 samolotów, 50 cystern kolejowych i 6 lokomotyw, 73 ciągniki i niezliczone ilości samochodów. Do walki z żywiołem, która trwała 15 dni ściągnięto siły straży pożarnej z 30 województw. Śmierć poniosło dwóch strażaków, 50 osób było hospitalizowanych, a około 2000 odniosło drobne urazy.

wszystkie
początek strony