V edycja konkursu Bezpieczne Rolnictwo Powiatu Raciborskiego

2012-10-21, Niedziela

W 13 gimnazjach na terenie naszego powiatu rozpoczęła się już V jubileuszowa edycja powiatowego konkursu pn. "Bezpieczne Rolnictwo Powiatu Raciborskiego".

Organizatorami konkursu są: Starostwo Powiatowe w Raciborzu, Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Placówka Terenowa w Raciborzu, Śląska Izba Rolnicza w Katowicach, Państwowa Straż Pożarna Komenda Powiatowa w Raciborzu.

Ten coroczny konkurs już na stałe wpisał się w kalendarz działań na rzecz bezpiecznej pracy w rolnictwie i ochrony środowiska naturalnego.

Idea konkursu zrodziła się z inicjatywy Powiatowej Komisji ds. Bezpieczeństwa i Higieny Pracy w Rolnictwie. Jego celem jest zapoznanie uczniów z problemem wypadkowości w rolnictwie, uświadomienie skutków osobistych i społecznych inwalidztwa wypadkowego, a przede wszystkim uświadomienie, że gospodarstwo rolne to również miejsce pracy, które charakteryzuje się wysoką wypadkowością zarówno w czasie pracy maszyn rolniczych, przy zwierzętach hodowlanych, w pracy z pilarkami tarczowymi, przyczepami, drabinami, jak i w czasie pracy ze środkami ochrony roślin, a która może wynikać również ze złej organizacji pracy i nieostrożności.

Konkurs jest poprzedzony szkoleniami uczniów prowadzonymi przez pracowników Państwowej Inspekcji Pracy OIP w Katowicach, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Placówki Terenowej w Raciborzu, Śląskiej Izby Rolniczej w Katowicach i Starostwa Powiatowego w Raciborzu.

Konkurs przebiega w dwóch etapach: I etap – szkolny, II – etap – powiatowy, w którym biorą udział zwycięzcy I etapu. W obu etapach gimnazjaliści rozwiązują test wiedzy w tematyce m.in. BHP w rolnictwie, ochrony środowiska, pierwszej pomocy, pożarnictwa.

Finał Konkursu odbędzie się w grudniu br. w Starostwie Powiatowym w Raciborzu.

Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe, dla wszystkich upominki od sponsorów, natomiast zwycięzcy w kategorii drużynowej zabiorą do swoich szkół puchary Starosty Raciborskiego.