V Powiatowy Przegląd Inscenizacji Bożonarodzeniowych "Pójdźmy do Betlejem"...

2005-01-05, Środa

V Powiatowy Przegląd Inscenizacji Bożonarodzeniowych "Pójdźmy do Betlejem" rozpoczął się 5 stycznia br. w Domu Kultury "Strzecha" w Raciborzu. Przez dwa dni (5 i 6 stycznia br.) jury obejrzy 30 inscenizacji, a najlepsze przedstawienia będzie można obejrzeć podczas koncertu galowego przeglądu 14 stycznia br. Wyróżnione zespoły będą reprezentować Powiat Raciborski podczas VIII Międzynarodowego Przeglądu Widowisk Bożonarodzeniowych "Radlińskie Betlejki" w Radlinie.

W przeglądzie uczestniczą zespoły ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych oraz zespoły działające przy parafiach, instytucjach kultury, stowarzyszeniach i placówkach wychowania pozaszkolnego z terenu powiatu raciborskiego. Uczestnicy przedstawiają inscenizację bożonarodzeniową w jednej z form - widowisko jasełkowe, szopka, spektakl teatralny lub grupa kolędnicza. Prezentacje ocenia jury. Przegląd odbywa się w Domu Kultury "Strzecha" w Raciborzu, przez dwa dni - 5 i 6 stycznia br.

Celem przeglądu jest kultywowanie zwyczajów i obrzędów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia, a także aktywizowanie zespołów szkolnych do prezentacji piękna i bogactwa kultury materialnej i duchowej swoich miejscowości, wychowanie w duchu szacunku dla wartości, chrześcijańskich, narodowych i rodzinnych oraz kultywowanie gwary śląskiej i elementów wielokuturowości.

Powiatowy Przegląd Inscenizacji Bożonarodzeniowych "Pójdźmy do Betlejem" w Raciborzu jest etapem powiatowym Międzynarodowego Przeglądu Widowisk Bożonarodzeniowych "Radlińskie Betlejki", który odbywa się w Radlinie. Wyróżnione w Raciborzu zespoły reprezentować będą Powiat Raciborski na "Radlińskich Betlejkach", które odbywać się będą w Miejskim Ośrodku Kultury w Radlinie od 11 do 13 stycznia br.

Eliminacje powiatowe zakończy koncert galowy, podczas którego wręczone zostaną wyróżnienia dla laureatów przeglądu. Koncert odbędzie się 14 stycznia br. o godz. 11.00 w DK "Strzecha" w Raciborzu przy ul. Londzina.

Organizatorami V Powiatowego Przeglądu Inscenizacji Bożonarodzeniowych "Pójdźmy do Betlejem" są Raciborskie Centrum Kultury i Starostwo Powiatowe w Raciborzu.