Uważaj na dopalacze!

2015-07-13, Poniedziałek

Pomimo zakazów wydawanych przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej i zamykania sklepów oferujących „nowe narkotyki” zgodnie z ustawą o Przeciwdziałaniu Narkomanii, która zabrania w Polsce wytwarzania, sprzedaży i reklamy wszelkich środków zastępczych, problem ich dostępności nadal istnieje.                         

W bieżącym roku w województwie śląskim w okresie od 1 stycznia do 25 czerwca stwierdzono ponad 630 zatruć środkami zastępczymi oraz 3 zgony na skutek spożycia tzw. „dopalaczy”. Na terenie powiatu raciborskiego w 2014 roku zanotowano 12 zatruć dopalaczami, a w 2015 – już 17.

Dopalacze, podobnie jak narkotyki, maja działanie psychoaktywne. Ich zażycie ma wywołać w organizmie stan odurzenia, pobudzenia, euforii, halucynacje. Mogą być pochodzenia naturalnego oraz syntetycznego. Problem jednak tkwi w tym, że jeden dopalacz najczęściej zawiera w sobie nie jeden, a kilka lub nawet kilkanaście różnych związków, z których każdy ma działanie psychoaktywne. Dlatego każda osoba, która kupuje taki środek, naraża swoje zdrowie i życie, bo nigdy do końca nie wiadomo, co znajduje się w danym dopalaczu.

Lista niepożądanych objawów, jakie dopalacze mogą wywołać, jest bardzo długa i właściwie nie ma narządu, którego nie mogą uszkodzić. Do najmniej groźnych objawów zatrucia dopalaczami należą: bóle głowy, bóle w klatce piersiowej, zaburzenia rytmu serca, bezsenność, problemy z koncentracją, stany lękowe. Do poważniejszych, stanowiących już zagrożenie życia: zawał serca, udar mózgu, stany agresji, które mogą zakończyć się próbą samobójstwa lub zabójstwa, śpiączka, niewydolność nerek czy wątroby.

W związku z powyższym Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Raciborzu apeluje do młodzieży o rozsądek i niezażywanie dopalaczy, a do rodziców o zwrócenie szczególnej uwagi w nadchodzącym okresie wakacyjnym na ewentualne nietypowe zachowania swoich dzieci. Wśród objawów, które mogą świadczyć o zażyciu dopalaczy, można wymienić: nadmierną potliwość, oczopląs, szczękościsk, nudności, wymioty, omamy słuchowe, stany lękowe, nagły wzrost ciśnienia tętniczego, rozrywający ból głowy, migotanie przedsionków.

Jeśli zdarzyło ci się zażyć dopalacz i źle się czujesz:
•    Wypij dużo wody mineralnej.
•    Zachowaj przy sobie opakowanie dopalacza, aby pokazać je lekarzowi – to ułatwi podjęcie akcji ratowniczej.
•    Nie siadaj za kierownicą!
•    Nie zażywaj żadnych leków – mogą wejść w interakcję z substancjami zawartymi w dopalaczu.
•    Natychmiast wezwij lekarza – liczy się każda sekunda!

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Raciborzu podejmuje liczne działania informacyjno-edukacyjne, które mają na celu przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu psychoaktywnych środków zastępczych w środowisku młodzieży oraz zwrócenie uwagi na problemy zdrowotne oraz konsekwencje prawne wynikające z korzystania z dopalaczy. W ostatnim okresie we współpracy z Komendą Powiatową Policji w Raciborzu przeprowadzono cykl pogadanek w raciborskich gimnazjach dot. zagrożeń, jakie niesie ze sobą zażywania dopalaczy. W okresie wakacyjnym będą prowadzone działania w ośrodkach wypoczynku letniego.

Opracowanie
Aleksandra Foryś
Sekcja Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna  w Raciborzu
Tel.: (32) 459 41 48
e-mail: [email protected]
http://psseraciborz.pis.gov.pl

Kategoria: Powiązane pliki [ 2 ]
  Nazwa pliku Data publikacji Rozmiar Pobierz
Plakat dopalacze Plakat dopalacze 15-07-13 11:47 694.77KB Plakat dopalacze pobierz
Ulotka dopalacze Ulotka dopalacze 15-07-13 11:49 680.48KB Ulotka dopalacze pobierz

wszystkie
początek strony