Uroczystość otwarcia Szpitala Rejonowego w Raciborzu w jego nowej siedzibie...
2004-04-23, Piątek
Zakończyła się przeprowadzka Szpitala Rejonowego im. dr Józefa Rostka w Raciborzu do nowej siedziby przy ulicy Gamowskiej. Po ponad 20 latach intensywnych działań, dzięki zaangażowaniu wielu osób, raciborski Szpital funkcjonuje już w nowoczesnych pomieszczeniach. Uroczystość oficjalnego otwarcia Szpitala Rejonowego w Raciborzu w jego nowej siedzibie odbędzie się 26 kwietnia br.
Uroczystości rozpocznie o godz. 11.00 msza św. w kościele pw. Św. Mikołaja w Raciborzu. Główne uroczystości odbędą się na terenie Szpitala Rejonowego w Raciborzu przy ul. Gamowskiej 3 i rozpoczną się około godz. 12.00 (12.15). Program przewiduje okolicznościowe wystąpienia Dyrektora Szpitala Wojciecha Krzyżeka, Starosty Raciborskiego Henryka Siedlaczka i zaproszonych gości, a także przecięcie wstęgi i poświęcenie Szpitala.
Po uroczystościach głównych (około godz. 13.00, 13.15) zaplanowano zwiedzanie nowego obiektu.
...z historii raciborskiego Szpitala...
Początki Szpitala Rejonowego w Raciborzu im. dr Józefa Rostka datuje się na koniec XIX wieku, kiedy to w roku 1885 rozpoczęła się budowa gmachu szpitalnego przy ulicy Bema. Szpital to kompleks trzech budynków, murowanych z czerwonej cegły, w stylu neogotyckim w swej zasadniczej bryle. W latach 1885–1897 wzniesiona została środkowa – główna część gmachu szpitala. W dalszej kolejności dobudowano skrzydła północne i południowe, aż wreszcie w roku 1910 zakończono budowę ostatniego dużego pawilonu ze skrzydłem południowym. Ponadto w strukturze Szpitala Rejonowego mieściły się dwa oddziały zamiejscowe – w Wojnowicach (Oddział Płuc i Gruźlicy) i w Krzanowicach (Oddział Wewnętrzny II).
Ze względu na starzejący się budynek i zmieniające się wymogi sanitarne, po roku 1978 rozpoczęto budowę nowego szpitala przy ulicy Gamowskiej. Inicjatorką tego przedsięwzięcia była ówczesna dyrektor Szpitala – lek. med. Gizela Pawłowska.
W zamyśle budowniczych, Szpital Rejonowy w Raciborzu w swej nowej siedzibie miał być placówką medyczną, z której usług korzystaliby pacjenci niemal z całego dawnego województwa katowickiego i opolskiego. Inwestycja budowy Szpitala w Raciborzu uznana została za inwestycję centralną i finansowana była ze środków budżetu państwa, a prace nadzorował samorząd gminny w Raciborzu.
W swej początkowej fazie inwestycja postępowała szybko. W końcu lat 90-tych XX wieku przy ulicy Gamowskiej stanęła już cała bryła kompleksu szpitalnego. Zmieniająca się w kraju sytuacja polityczna, zmieniające się standardy życia po roku 1989 również wpłynęły na inwestycję budowy Szpitala w Raciborzu. Wtedy nastąpił zastój w pracach budowlanych. Przekazywane z Warszawy środki finansowe na budowę były bardzo niewielkie i niewiele można było za nie zrobić. W styczniu 1996 roku udało się jednak przeprowadzić – jako pierwsze – do nowego obiektu szpitala przy ulicy Gamowskiej poradnie specjalistyczne.
Największa od stuleci powódź, jaka nawiedziła Racibórz w lipcu 1997 roku, także ma swoje miejsce w historii raciborskiego Szpitala. W szpitalu przy ulicy Bema zalane zostały piwnice, część kuchni, magazynów i pomieszczenia gospodarcze. Czyniono już przygotowania do ewakuacji pacjentów z oddziałów do nowego budynku szpitala przy Gamowskiej, gdzie – przypomnijmy – wciąż trwała budowa. Sytuacja jednak została na tyle opanowana, że nie było takiej konieczności. Szkody materialne, jakie jednak wyrządziła powódź w roku 1997, spowodowały przyspieszenie decyzji organów założycielskich o jak najszybszym ukończeniu działań inwestycyjnych na nowym obiekcie przy ul. Gamowskiej.
Po reformie administracyjnej kraju w 1999 roku, kiedy to wprowadzono nowy szczebel w polskiej administracji samorządowej – powiat, władze centralne przekazały nadzór nad inwestycją samorządowi Powiatu Raciborskiego. Zmienił się również sposób finansowania budowy. Obecnie inwestycja finansowana jest ze środków centralnych, ale już w ramach Kontraktu Regionalnego Województwa Śląskiego. Oznacza to, że od roku 1999 to samorząd województwa decyduje o wysokości przekazywanych z budżetu centralnego dotacji na kontynuację budowy.
Po przeprowadzce do nowego kompleksu budynków szpitalnych przy Gamowskiej w styczniu 1996 roku poradni specjalistycznych, następnym krokiem było przemieszczenie oddziałów zamiejscowych z Wojnowic i Krzanowic. Wiosną 2000 roku uroczyście oddano do użytku pierwsze oddziały w nowym budynku. Przy Gamowskiej funkcjonują już Oddział Wewnętrzny II i Oddział Okulistyczny. W roku 2002 na nowym obiekcie szpitala działa już także Stacja Dializ i Oddział Pulmonologiczny. Co ważne, oddziały rozpoczynające działalność w nowym budynku są wyposażane w nowoczesny sprzęt o standardach europejskich.
Funkcjonowanie Szpitala Rejonowego w Raciborzu w dwóch oddalonych od siebie budynkach to znaczne utrudnienie w codziennym funkcjonowaniu lecznicy. To również zwiększone koszty działalności szpitala. Zarząd Powiatu i Dyrekcja Szpitala przyjęły zatem za priorytet, by do końca roku 2003 do nowych obiektów przy ulicy Gamowskiej przeniesiona została cała działalność szpitala z ulicy Bema. Dzięki staraniom organu założycielskiego, jakim jest Powiat Raciborski, i dyrekcji Szpitala, z końcem roku 2003 rozpoczęto przeprowadzkę oddziałów szpitalnych wraz z pracowniami diagnostycznymi z ulicy Bema na Gamowską. Od kwietnia tego roku wszystkie oddziały szpitalne funkcjonują już zatem w nowej siedzibie – za wyjątkiem Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego, którego funkcjonowanie wymaga specyficznych warunków.
Szpital w Raciborzu budowany jest od roku 1978. Poniesione od początku realizacji inwestycji do końca 2003 roku nakłady finansowe wynoszą 119 milionów 685 tysięcy złotych, w tym wydatkowane środki własne to kwota 5 milionów 875 tysięcy złotych.
Od roku 1999 inwestycję prowadzi samorząd Powiatu Raciborskiego, a w jego imieniu robotami kieruje inwestor zastępczy – Raciborskie Przedsiębiorstwo Inwestycyjne. Generalnym wykonawcą jest natomiast Opolskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego „Jedynka” S.A.
Bardzo wiele zadań inwestycyjnych jest jeszcze do zrealizowania. Konieczne jest zakończenie pozostałych prac budowlanych w nowym obiekcie, a także doposażenie bloków łóżkowego i zabiegowo-diagnostycznego. Wśród tych najważniejszych zadań, jakie należy zrealizować, to: przeniesienie na ulicę Gamowską działalności Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego (co wiąże się z adaptacją budynku warsztatów konserwatorskich i prosektorium na pawilon zakaźny) oraz zakończenie budowy bloku operacyjnego. Czynione są zatem starania, by otrzymać dodatkowe środki na realizację prac budowlanych. Ponadto oddziały szpitalne z ulicy Bema przeprowadziliśmy wraz ze starym, wysłużonym już sprzętem diagnostycznym. Zakup nowego sprzętu to bardzo droga inwestycja, którą trzeba zrealizować.
Szacunkowo – aby sfinalizować budowę raciborskiego Szpitala, potrzeba jeszcze blisko 94 milionów złotych.
Priorytetem samorządu Powiatu Raciborskiego jako organu założycielskiego dla szpitala było jednak doprowadzenie do jak najszybszych przenosin działalności lecznicy do nowej siedziby. Dzięki takiemu zabiegowi, obniżone zostaną przede wszystkim koszty funkcjonowania szpitala, a poza tym pacjenci leczeni będą w lepszych, a zarazem godniejszych warunkach – na poziomie bliskim europejskiemu.
Władze powiatu bardzo liczą na pomoc i zaangażowanie wszystkich, a przede wszystkim samych mieszkańców ziemi raciborskiej i powiatów sąsiednich. Powołano do życia Fundację na rzecz Szpitala Rejonowego w Raciborzu, której jednym z głównych celów jest pozyskiwanie środków na nowy sprzęt diagnostyczny. Obecnie czynione są starania, by Fundacji nadać status organizacji pożytku publicznego.
Władze powiatu nieustannie czynią też starania, by pozyskiwać dodatkowe dotacje z budżetu centralnego na dokończenie inwestycji budowy Szpitala Rejonowego w Raciborzu. Bardzo ważny jest tutaj udział parlamentarzystów, lokalnych polityków i działaczy społecznych.
wszystkie