Uroczyste zakończenie projektu

2004-11-25, Czwartek
Album poetycko-fotograficzny pt. "Poeta ziemi naszej", zawierający teksty poetyckie Josepha von Eichendorffa zilustrowane fotografią artystyczną Bolesława Stachowa, to efekt realizowanego przez Powiat Raciborski projektu pod tym samym tytułem. Projekt wartości 75 tys. zł. wsparty został przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej w Warszawie. Uroczyste zakończenie realizacji projektu odbędzie się 28 i 29 listopada br. w Raciborzu.

Projekt pn. "Poeta ziemi naszej" dotyczy twórczości poety, związanego z ziemią raciborską, Josepha von Eichendorffa. Twórczość Eichendorffa, najwybitniejszego poety późnego niemieckiego romantyzmu, staje się ważnym czynnikiem normalizacji stosunków polsko-niemieckich.

Projekt realizowany był przez Powiat Raciborski od kwietnia do listopada br. Miał na celu pielęgnowanie dziedzictwa kulturowego, rozwijanie i popularyzowanie wiedzy o swojej "małej ojczyźnie" w kontekście wielorakich wartości regionalnych, narodowych, państwowych i ogólnoludzkich, a także kształtowanie tolerancji wobec innych kultur. Ważnym celem projektu jest także wspieranie procesów służących integracji i konstruktywnemu współdziałaniu grup narodowych (Niemców, Polaków i Czechów) w regionie śląskim, a zarazem kolejnym krokiem na drodze do integracji europejskiej.

Realizacja projektu polegała na przygotowaniu dwujęzycznej, polsko-niemieckiej publikacji. Album poetycko-fotograficzny pt. "Poeta ziemi naszej", to zbiór wybranych wierszy Josepha von Eichendorffa w wersji polskiej i niemieckiej, zilustrowanych fotografią artystyczną Bolesława Stachowa. Autorami polskich przekładów tekstów poety są: Jacek S. Buras, Stefan Napierski, Kazimiera Iłłakowiczówna, Zenon Przesmycki-Miriam, Bolesław Lubosz, Andrzej Lam i Tomasz Horas. Publikowane fotografie znanego raciborskiego artysty-fotografika są przez poezję niemieckiego poety generowane i inspirowane, równocześnie pokazują, że twórczość Eichendorffa nie należy tylko do historii, ale posiada też aktualne wartości. Idee i emocje prezentowane na fotografiach posiadają ogólnoludzki wymiar. Publikacja ukazała się nakładem 3 tys. egzemplarzy, z czego 2 500 egzemplarzy dostępnych będzie w sprzedaży w księgarniach na terenie całej Polski.

Całkowity koszt projektu to 75 tys. zł., z czego 30 tys. zł. to dotacja przekazana Powiatowi Raciborskiemu przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej w Warszawie. Pozostała kwota (czyli 45 tys. zł.) to wkład wniesiony przez wydawcę albumu "Poeta ziemi naszej" - Drukarnię "Baterex" z Raciborza.

W dniach 28 i 29 listopada br. w Raciborzu odbywać się będą uroczystości związane z zakończeniem realizacji przez Powiat Raciborski projektu pn. "Poeta ziemi naszej". W programie uroczystości 28 listopada br. w sali widowiskowej Raciborskiego Centrum Kultury przy ul. Chopina odbędzie się Festiwal Pieśni Chóralnej do słów Josepha von Eichendorffa - początek o godz. 16.00. Natomiast dzień później, 29 listopada br. o godz. 17.00 w Młodzieżowym Domu Kultury w Raciborzu odbędzie się promocja albumu "Poeta ziemi naszej", której towarzyszyć będzie wystawa zdjęć Bolesława Stachowa zamieszczonych w albumie oraz występ grupy teatralnej "Tetraedr" pod kierunkiem Grażyny Tabor.

Podczas promocji albumu w MDK w Raciborzu w dniu 29 listopada br. będzie można nabyć publikację. Promocyjna cena za egzemplarz to 15 zł. Później "Poeta ziemi naszej" dostępny będzie w księgarniach .