Uroczyste otwarcie wyremontowanej dostrzegalni pożarowej w Leśnictwie Łącza

2022-05-19, Czwartek
Widok obrazujący wieżę

Las rośnie ! Życie powróciło!

W niezwykłym miejscu – przy dostrzegalni przeciwpożarowej w Leśnictwie Łącza na terenie Nadleśnictwa Rudziniec, rozpoczęły się oficjalne obchody 30. Rocznicy wielkiego pożaru, który w 1992 r., pochłoną niemal 10 tys. hektarów lasu, a także ludzkie życia.

W uroczystości otwarcia wieży po gruntownym remoncie reprezentując Powiat Raciborski, brała udział członkini Zarządu Powiatu Raciborskiego Ewa Lewandowska.

Uczestnicy uroczystości, spoglądając z prawie 40 m wieży przeciwpożarowej, mieli możliwość ujrzeć wiosenne, zielone morze naszych lasów – owoc trzech dekad wytężonej pracy leśników nad przywróceniem życia na wyjałowionych zgliszczach po pożarze w 1992 roku.

Dla Nadleśniczego Nadleśnictwa Rudziniec, Pana Wiesława Kucharskiego oraz dla wszystkich było to niezwykłe wydarzenie. Niektórym powróciły wspomnienia z dramatycznych dni  sprzed 30 lat, innym uświadomiły trudy pracy na zdegradowanym ogniem terenie pożarzyska.

Dla Powiatu Raciborskiego obchody 30. Rocznicy wielkiego pożaru są również, bardzo ważnym wydarzeniem wpisując się wspólnie w kalendarz uroczystości, odbywających się podczas corocznego Memoriału im. mł. kpt. Andrzeja Kaczyny i dh. Andrzeja Malinowskiego, upamiętniającego tragiczne zdarzenia z 1992 roku.