Dobiega końca IV kadencja rad powiatów. Za kilka dni wybory samorządowe. Na swojej ostatniej sesji w tej kadencji, w Zamku Piastowskim w Raciborzu, spotkali się dzisiaj radni Rady Powiatu Raciborskiego. Były podsumowania i podziękowania. A już po sesji odsłonięcie pamiątkowej tablicy z wizerunkiem raciborskiego władcy i program artystyczny Teatru Amatorskiego na Zamku.
Minione cztery lata wspólnej pracy podsumowali Adam Hajduk Starosta Raciborski oraz Adam Wajda Przewodniczący Rady Powiatu Raciborskiego. W swoim wystąpieniu starosta odniósł się do najważniejszych zadań i inwestycji, tak zrealizowanych jak i rozpoczętych, w wybranych sferach działania samorządu powiatowego. Przypomniał najbardziej znaczące zadania m.in.:
- poprawiające warunki kształcenia – wielofunkcyjne boiska ze sztuczną nawierzchnią przy pięciu szkołach, termomodernizację Młodzieżowego Ośrodka w Rudach czy remont krytej pływalni w ZSOMS;
- z zakresu opieki zdrowotnej i społecznej – bezpłatne badania dla mieszkańców powiatu, nowoczesny blok operacyjny w raciborskim szpitalu, zakup ambulansu oraz utworzenie Środowiskowego Domu Samopomocy w Raciborzu;
- z zakresu remontów drogowych – modernizacje: ulicy Brzeskiej w Raciborzu (1,2 mln zł), dróg w kierunku na Pawłów i Gamów w gminach Rudnik i Pietrowice Wielkie (4 mln złotych), ulicy Raciborskiej w Bieńkowicach w gminie Krzyżanowice (1,8 mln złotych), drogi w Gródczankach w gminie Pietrowice Wielkie czy drogi powiatowej z Raciborza-Miedoni do Brzeźnicy (10 mln zł);
- z zakresu ochrony zabytków – odbudowa Zamku Piastowskiego w Raciborzu – pozyskanie 20 mln złotych unijnej dotacji, rozpoczęcie prac remontowych w zamkowej kaplicy czy dofinansowanie remontów zabytkowych witraży i organów.
Starosta podkreślił, że znaczna liczba inwestycji została zrealizowana dzięki skutecznemu pozyskiwaniu środków z funduszy zewnętrznych. W latach 2010-2014 samorząd powiatowy pozyskał dodatkowe 90 milionów złotych.
Na zakończenie wystąpienia podziękował osobom realizującym poszczególne zadania oraz radnym za merytoryczną pracę i dobrą współpracę.
Po wystąpieniu wyświetlony został film podsumowujący działalność samorządu powiatowego w latach 2010-2014. Materiał zawiera informację nt. stopnia zrealizowania najważniejszych przedsięwzięć w poszczególnych obszarach działalności samorządu. Film można także zobaczyć na stronie: http://www.youtube.com/watch?v=IpQJ0f3VBmc
Następnie głos zabrał Adam Wajda przewodniczący rady. Przypomniał o roli rady i historii demokracji. Dziękując za czteroletnią rzetelną pracę przedstawił dane statystyczne dotyczące upływającej kadencji. Oto Rada Powiatu Raciborskiego w liczbach: radni obradowali na 48 sesjach (w tym jedna sesja inauguracyjna, dwie nadzwyczajne), złożyli 391 interpelacji i wniosków, podjęli 441 uchwał.
Później nastąpiły podziękowania. Radni otrzymali z rąk starosty oraz przewodniczącego i wiceprzewodniczących rady i upominki zawierające medale pamiątkowe z wizerunkiem Mieszka IV oraz materiały promocyjne powiatu. Podziękowania skierowano także do zaproszonych na sesję dyrektorów jednostek organizacyjnych powiatu, sekretarza i skarbnika powiatu, włodarzy gmin, przedstawicieli służb mundurowych.
Po zakończeniu sesji odbyła się uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy, w której centrum znajduje się medal z wizerunkiem Mieszka IV oraz wyobrażenie zamków w Raciborzu i na Wawelu. Druga taka tablica trafiła do skarbca Katedry Wawelskiej. Przypomnijmy, że 16 października, po mszy św. w intencji mieszkańców ziemi raciborskiej, starosta Adam Hajduk przekazał na ręce kard. Stanisława Dziwisza pamiątkowy medal dłuta prof. Czesława Dźwigaja, upamiętniający księcia Mieszka IV Laskonogiego, twórcę księstwa raciborskiego, oraz związki Raciborszczyzny z Krakowem. Władca w 1210 roku zajął dawną stolicę Polski i - jako najstarszy żyjący potomek księcia Bolesława Krzywoustego - osiadł na Wawelu, sprawując władzę zwierzchnią nad ziemiami piastowskimi.
Pamiątkową tablicę poświęcił ksiądz dziekan Adrian Bombelek, a bracia kurkowi oddali trzykrotne salwy artyleryjskie.
Po odsłonięciu tablicy odbył się występ Teatru Amatorskiego na Zamku. Artyści zaprezentowali program pn. "Lwowskie klimaty".
Klawisze Dostępności
Zamiast klawisza Alt możesz użyć H