Unijny program pomocy żywnościowej dla najuboższych PEAD obejmuje swoim zasięgiem również Polskę. Od 2004 roku korzystają z niego także gminy i organizacje w powiecie raciborskim poprzez Ośrodki Pomocy Społecznej współpracujące z OSP oraz organizacjami charytatywnymi.
Całość programu koordynuje z ramienia starosty - Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie przy współpracy ze Śląskim Bankiem Żywności w Rudzie Śląskiej.
W ubiegłym roku, od marca do grudnia, z pomocy żywnościowej skorzystało 1.750 osób. Każdy otrzymał łącznie 86 kg artykułów spożywczych w 21 pozycjach asortymentowych. Był to swoisty rekord od 2004 roku - łącznie ponad 150 ton o wartości rynkowej ok. 1,7 mln zł.
W programie pomocy żywnościowej PEAD biorą udział gminy: Pietrowice Wielkie, Krzanowice, Krzyżanowice, Nędza, Rudnik, Kornowac oraz Stowarzyszenie Pomocy Człowiekowi "Tęcza" dla Ośrodków "Arka N" i "Maja". Niezależnie od tego rodzaju dystrybucji, o wiele mniejsza pula towaru z tego programu jest przekazywana Caritasowi i rozprowadzana przez koła parafialne.
W związku z koniecznością wsparcia finansowego objętej kryzysem Grecji i Hiszpanii, Komisja Europejska coraz częściej sygnalizowała o wstrzymaniu środków na program PEAD.
Ostatecznie, w tym roku, został ograniczony fundusz na pomoc najuboższym mieszkańcom krajów zrzeszonych w Unii. Jak wynika ze wstępnej analizy banku w Rudzie Śląskiej tym razem na jednego odbiorcę przypadnie ok. 60 kg żywności na cały rok.
Przed świętami wielkanocnymi powiat raciborski pozyskał 30 ton, czyli ponad 20 kg na każdą ze zgłoszonych osób. Kolejna transza żywności w postaci serów i mleka trafi do Raciborza pod koniec kwietnia br.
Źródło:
Krystian Niewrzoł
Koordynator Programu PEAD w powiecie raciborskim
Klawisze Dostępności
Zamiast klawisza Alt możesz użyć H