Umowa na przeprowadzenie prac konserwatorskich organów z kaplicy Zamku Piastowskiego w Raciborzu podpisana!

2024-09-24, Wtorek
Dzisiaj w Starostwie Powiatowym w Raciborzu, starosta raciborski Grzegorz Swoboda podpisał umowę na realizację zadania pn. „Przeprowadzenie prac konserwatorskich organów z kaplicy Zamku Piastowskim w Raciborzu” z Wykonawcą z panią Martą Kogut prowadzącą Pracownię Organmistrzowską w Rybniku.

Koszt prac konserwatorskich organów to 386 404,50 zł.

Zadanie jest realizowane w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków – edycja druga.

Z tego Programu Powiat Raciborski otrzymał dofinansowanie na to zadanie w wysokości 98 % kosztów tj. 378 676,41 zł.

Zakres zadania obejmuje wykonanie prac konserwatorskich, głównie:

- oczyszczenie, dezynfekcja i dezynsekcja elementów,

- wykonanie zasilania organów w powietrze i konserwację miecha,

- konserwację wiatrownic, stołu gry i traktury wraz z rekonstrukcją brakujących elementów,

- konserwację i częściową rekonstrukcję piszczałek drewnianych, czyszczenie i renowację piszczałek metalowych, częściową rekonstrukcję uszkodzonych,

- konserwację szafy organowej wraz z prospektem,

a także montaż, ustawienie, uruchomienie i intonacja organów w pierwotnym ich miejscu - na chórze w kaplicy Zamku Piastowskiego oraz prowadzenie dokumentacji konserwatorskiej w formie opisowej i fotograficznej.

Planowany termin zakończenie realizacji zadania i uruchomienia organów to koniec maja 2025 roku.