Twoje bezpieczeństwo - nasza sprawa, praca w Holandii

2014-03-31, Poniedziałek

"Twoje bezpieczeństwo…" to tytuł programu, w ramach którego w naszym powiecie odbędą się spotkania edukacyjne dla osób zamierzający podjąć pracę zarobkową poza granicami kraju, szczególnie w Holandii. O najczęstszych problemach i radzeniu sobie na obczyźnie opowiedzą przedstawiciele holenderskiej policji i tamtejszych organizacji pozarządowych.

Na terenie naszego powiatu program jest kierowany do młodzieży ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych, studentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu oraz mieszkańców zainteresowanych tą tematyką.

Zaplanowane spotkania odbędą się:
- 7 kwietnia – sala konferencyjna Zamku Piastowskiego w Raciborzu – spotkanie dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych (spotkanie zamknięte);
- 8 kwietnia – aula PWSZ w Raciborzu – spotkanie dla studentów i mieszkańców (spotkanie otwarte – wstęp wolny). Początek o godz. 09.00.

"Twoje bezpieczeństwo – nasza sprawa, praca w Holandii" to program realizowany przez: Powiat Raciborski, Miasto Racibórz, Państwową Wyższą Szkołę Zawodową, Powiatowy Urząd Pracy, Komendę Powiatową Policji w Raciborzu oraz Agencję Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu. Honorowy patronat nad projektem objął Śląski Komendant Wojewódzki Policji: nadinsp. Krzysztof Jarosz.

Cele realizacji projektu:
- podniesienie świadomości prawnej obywateli RP z terenu powiatu raciborskiego dotyczącej kwestii pracy na terenie Holandii;
- ograniczenie ilości przestępstw związanych z wyzyskiem, zmuszaniem do prostytucji, zmuszaniem do pracy obywateli polskich pracujących w Holandii;
- poprawa zaufania obywateli polskich do władz, w tym szczególnie do przedstawicieli policji i prokuratury holenderskiej;
- upowszechnienie wiedzy w zakresie instytucji pomocowych na terenie Holandii, w tym osób odpowiedzialnych za sprawy polskie w policji holenderskiej;
- uświadomienie zagrożeń i niebezpieczeństw na jakie narażone są osoby decydujące się na migrację zarobkową do Holandii;
- podniesienie wiedzy mieszkańców powiatu raciborskiego rozważających możliwość podjęcia pracy zarobkowej za granicą dotyczącej kwestii ubezpieczeń społecznych, uregulowań podatkowych itp.