Wczoraj, 9 listopada br. Szpital Rejonowy w Raciborzu podpisał umowę z Firmą Tomma Diagnostyka Obrazowa z Niepruszewa na świadczenie usług z zakresu diagnostyki obrazowej na lata 2017-2021. Dziś w starostwie odbyła się konferencja prasowa, podczas której o szczegółach umowy informowali Ryszard Rudnik dyrektor szpitala oraz starosta Ryszard Winiarski.
Dyrektor Rudnik potwierdził, że wczoraj doszło do podpisania umowy pomiędzy lecznicą a firmą Tomma. W ramach umowy firma zapewni świadczenia zdrowotne z zakresu diagnostyki obrazowej na rzecz Szpitala Rejonowego im. dr Józefa Rostka w Raciborzu w zakresie: diagnostyki obrazowej: RTG, USG, TK, wraz z przejęciem pracowników, zakupem aparatury i sprzętu medycznego oraz z udostępnieniem firmie pomieszczeń na podstawie umowy najmu na czas trwania umowy na świadczenia medyczne, w okresie od 01.01.2017 roku do 31.12.2021 roku.
Wczoraj odbyło się także spotkanie przedstawicieli firmy z pracownikami Zakładu Diagnostyki i Terapii, wyznaczony został też koordynator ds. kontaktów i plan działania na najbliższe miesiące – poinformował dyrektor. Jak podkreślił w wyniku umowy szpital zyskuje większą dostępność i szybkość wykonywania i opisywania badań, wzrost jakości funkcjonowania oddziałów szpitalnych poprzez szybsze diagnozowanie i rozpoczęcie leczenia, nowy sprzęt i aparaturę (3 mln złotych m.in. na nowy system informatyczny, stacje opisowe). Ponadto firma dysponuje szerokim wachlarzem specjalistów, doświadczeniem oraz ma duży potencjał.
R. Rudnik poinformował też o wstępnych rozmowach dotyczących rezonansu magnetycznego. Obecnie szpitala nie stać na samodzielny zakup. Badania (obecnie ok. 40 w miesiącu o wartości 16 tys. zł) wykonywane są w m.in. w Raciborzu czy Rybniku. Podmiot prywatny oczekuje gwarancji około 100 badań miesięcznie i ryczałtowego rozliczania tej usługi. Z pewnością w przyszłym roku sprawdzimy, czy będzie zapotrzebowanie na zlecanie większej ilości badań – dodał.
Starosta Winiarski przypomniał o planowanych zmianach w systemie i tworzeniu tzw. sieci szpitali. Zgodnie z założeniami raciborska lecznica znalazłaby się w drugiej grupie szpitali. To oznaczałoby, że finansowanie na podstawie ryczałtu (wykonanie za poprzedni rok) miałyby cztery oddziały (ginekologia i położnictwo, pediatria, wewnętrzny, chirurgia) oraz oddział wysoko specjalistyczny (zakaźny). Jak podkreślił starosta obecnie nie ma jednak jeszcze konkretnych i pewnych rozwiązań.
Klawisze Dostępności
Zamiast klawisza Alt możesz użyć H