Starosta Raciborski osobowością turystyczną roku 2021

2021-09-29, Środa

Wczoraj na Jasnej Górze odbyły się Wojewódzkie Obchody Światowego Dnia Turystyki. Podczas uroczystości wręczono Dyplomy Marszałka Województwa Śląskiego dla Rozwoju Turystyki w roku 2021.

W ten sposób samorząd województwa wyróżnia osoby i instytucje, które przyczyniają się do rozwoju turystyki w regionie, promując miejscowe atrakcje, zachęcając tym samym do przyjazdu do województwa śląskiego.

Uroczystość otworzył wicemarszałek Wojciech Kałuża , który podkreślił jak ważne znaczenie ma lokalna turystka - „Mówiąc o turystyce, pierwsze o czym myślimy, to organizowanie czasu wolnego, wyjazdy, możliwość spędzenia czasu z rodziną w urokliwym miejscu, gdzieś daleko poza miejskim zgiełkiem. Jednak samo pojęcie turystyki, jej znaczenie sięga znacznie dalej, poza przyjętą definicję. Pamiętajmy, że jest to branża, która według szacunków wytwarza ponad 6 procent polskiego PKB. To jednocześnie setki tysięcy miejsc pracy w tym właśnie sektorze. Wspieranie turystyki jest więc istotne zarówno dla interesu ogólnokrajowego, jak i pojedynczych podmiotów i jednostek. Tegoroczny Światowy Dzień Turystyki można uznać za szczególny. Pamiętamy, jaki pod kątem podróży ze względu na pandemię był rok ubiegły. Branża turystyczna, nie tylko w Polsce, ale niemal przecież w całej Unii Europejskiej znalazła się w niezwykle trudnym położeniu”.

WYRÓŻNIENIA DYPLOMEM MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO ZA ZASŁUGI DLA ROZWOJU TURYSTYKI W ROKU 2021 przyznawano w  kategoriach:

-Osobowość turystyczna roku
-Działalność społeczna
-Działalność biznesowa
-Przedsięwzięcie turystyczne roku

Wyróżnienie główne w kategorii osobowość turystyczna roku otrzymał Starosta Raciborski Grzegorz Swoboda, który w imieniu wszystkich nagrodzonych podziękował Przedstawicielom Całego Zarządu Województwa Śląskiego szczególnie Panom Marszałkom Województwa Śląskiego p. Jakubowi Chełstowskiemu  oraz p. Wojciechowi Kałuża a także Prezesowi Śląskiej Organizacji Turystycznej p. Adamowi Wawocznemu za to szczególne wyróżnienie, podkreślając udaną współpracę związaną z rozwojem lokalnej turystyki , tym samym zaprosił obecnych na Sali do odwiedzin Powiatu Raciborskiego mocno wpisującego się w od niedawna działającą ale za to prężnie rozwijającą się  markę turystyczną Kraina Górnej Odry.

Podczas uroczystości wręczono również nominacje Śląskiej Organizacji Turystycznej do certyfikatów Polskiej Organizacji Turystycznej.