Spotkanie w sprawie budowy Regionalnej Drogi Racibórz - Pszczyna

2021-05-07, Piątek
Spotkanie włodarzy gmin zainteresowanych kontynuacją budowy Regionalnej Drogi Racibórz - Pszczyna z senator Ewą Gawędą i wicemarszałkiem Wojciechem Kałużą

Z inicjatywy wójta Gminy Kornowac Grzegorza Niestroja, 5 maja w Rydułtowach odbyło się spotkanie włodarzy gmin zainteresowanych kontynuacją budowy Regionalnej Drogi Racibórz - Pszczyna (RDRP) z senator Ewą Gawędą i wicemarszałkiem Wojciechem Kałużą.

Lokalne władze samorządowe oprócz starosty raciborskiego Grzegorza Swobody reprezentowali włodarze gmin:
- Raciborza - Dariusz Polowy, Dominik Konieczny,
- Rydułtów - Marcin Połomski,
- Gaszowic - Paweł Bugdol,
- Lysek - Grzegorz Gryt,
- Kornowaca - Grzegorz Niestrój,
- Rudnika - Piotr Rybka.

Ustalono, że po zakończeniu budowy niespełna 8-kilometrowego odcinka drogi od Rudnika do ul. Piaskowej w Raciborzu należy przystąpić do realizacji dalszych etapów budowy RDRP.

Planowane zakończenie budowy odcinka wschodniej obwodnicy Raciborza przypada w lutym 2022 r. Wartość tej inwestycji to niemal 300 mln zł. W dalszej kolejności prace dzielą się na trzy etapy:
- odcinek od ul. Sportowej w Rybniku do Radoszów w ciągu DW 935 (gm. Rydułtowy) – ponad 2 km,
- odcinek od Radoszów do ul. Pstrązkiej (gm. Kornowac),
- odcinek łączący Kornowac z ul. Piaskową w Raciborzu – niespełna 10 km.

Trwają prace w zakresie dokumentacji projektowej dla tych odcinków, a wartość planowanych do realizacji etapów, szacuje się na blisko 700 milionów złotych. Kluczowe jest więc pozyskanie finansowania.

W tej sprawie senator Ewa Gawęda deklaruje lobbować o środki na budowę kolejnych etapów z poziomu centralnego, m.in. przez Krajowy Plan Odbudowy.

Nadzór nad pracami grupy będzie pełnił Wicemarszałek Wojciech Kałuża, który jeszcze w tym miesiącu odwiedzi teren budowy raciborskiej obwodnicy - odcinka Regionalnej Drogi Racibórz Pszczyna.