Książka jest zbiorem czterdzieści pięć historii opowiedzianych przez kobiety z całej Polski, które przeżyły okrucieństwo wojny i opisują swoje trudne doświadczenia z tamtych lat. Mieszkanki raciborskiej placówki to sześć pań, które zechciały podzielić się swoimi przeżyciami z autorką.
Publikację tę dobrze się czyta. Historie opowiedziane słowami seniorek, zapisane zostały w taki sposób, że czujemy ich emocje i przeżycia. Uświadamiają one czytelnikom jak silne i nieugięte było pokolenie naszych dziadków i rodziców.
Książka daje świadectwo tego jak wojna wpłynęła na losy kobiet w tamtych czasach. Pozwala wyobrazić sobie wojenną rzeczywistość.
Sama autorka o książce mówi tak:
„Wojna to teatr, a ludzie są tylko bez własnej woli, na siłę wplątanymi w to przedstawienie aktorami. Każdy ma jakąś rolę. Te kobiety, z którymi miałam zaszczyt porozmawiać nie wybrały sobie w jakich czasach będą żyć. To los rzucił je w pierwszą połowę dwudziestego wieku. Kiedy słuchamy i czytamy o wojennych okrucieństwach myślimy sobie - jak ludzie w ogóle wytrzymywali to wszystko?(…) Człowiek potrafi więcej znieść niż może sobie wyobrazić. Tylko przychodzi później taki czas kiedy musi tę traumę przetrawić i zmierzyć się z nią.(…) Bo historia siedzi w człowieku.” (Monika Fibic, „Wojna jest kobietą 2”).
W czasie spotkania Pani Monika Fibic złożyła serdeczne podziękowania za każdą opowieść życia. W prezencie podarowała każdej z sześciu bohaterek pięknie wydaną książkę, którą opatrzyła osobistą dedykacją. Seniorki Domu były bardzo poruszone tym spotkaniem.
Klawisze Dostępności
Zamiast klawisza Alt możesz użyć H