Sołtys liderem, a gospodyni strażniczką - konkursy nt. bezpieczeństwa i higieny przy pracy rolniczej oraz ochrony środowiska

2013-11-15, Piątek

W dniu 20 listopada 2013 r., w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej w Siedliskach przy ul. Leśnej 1, o godz. 9.00 odbędą się dwa konkursy: dla sołtysów i gospodyń wiejskich pn. "Sołtys liderem bezpiecznej pracy w rolnictwie" oraz "Gospodynie wiejskie strażniczkami bezpieczeństwa pracy na wsi".

Organizatorami konkursów są: Powiat Raciborski, Gmina Kuźnia Raciborska, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Placówka Terenowa w Raciborzu, Państwowa Inspekcja Pracy - Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach oraz Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Raciborzu.

Celem konkursu skierowanego do gospodyń wiejskich jest krzewienie zasad prawidłowego funkcjonowania gospodarstwa wiejskiego w ramach dobrej praktyki rolniczej zgodnie z ochroną środowiska i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy w rolnictwie. Podobny cel przyświeca organizatorom konkursu skierowanego do sołtysów z tym, że tutaj liczy się dodatkowo na nawiązanie ścisłej współpracy z sołtysami na rzecz zapobiegania wypadkom w gospodarstwie rolnym.

Konkursy poprzedzone są szkoleniami z zakresu BHP przeprowadzonymi przez pracowników KRUS i PIP. Podczas obu konkursów sołtysi i gospodynie wiejskie będą rozwiązywać krzyżówki zawierające pytania z zakresu bezpieczeństwa i higieny przy pracy rolniczej oraz ochrony środowiska. Zwycięzcy obu konkursów otrzymają dyplomy oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe, których fundatorami są: Powiat Raciborski, KRUS oraz PIP.

Poprzez organizowanie tego typu konkursów, w których nagrody są dodatkową motywacją, organizatorzy starają się podnosić świadomość występowania zagrożeń życia i zdrowia przy pracy w gospodarstwach rolnych, w którym bezpieczeństwo powinno być naturalnym elementem organizacji pracy i promować zasady ochrony zdrowia i życia na wsi.