Samorządowcy powiatu raciborskiego przeciwko lokalizacji w Częstochowie jedynego WODR na Śląsku...

2005-01-12, Środa

Na mocy nowelizacji ustawy o doradztwie rolniczym oraz rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, od 1 stycznia br. na terenie województwa śląskiego działa tylko jeden Wojewódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego - z siedzibą w Częstochowie. Dotychczas w województwie śląskim funkcjonowały 3 WODR: w Mikołowie, w Bielsku-Białej i w Częstochowie. Z takim rozwiązaniem nie zgadza się zarówno Wojewoda Śląski, jak i samorządowcy z terenu powiatu raciborskiego. Do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi wystosowali oni swoje stanowisko w tej sprawie, jednoznacznie opowiadając się za utrzymaniem WODR w Mikołowie, położonego w centralnej części województwa.

Od 1 stycznia br. w życie weszły przepisy nowej ustawy o doradztwie rolniczym oraz rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie nazw i siedzib oraz ramowego statutu wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego. Na ich mocy, w każdym województwie funkcjonować będzie tylko jeden WODR oraz regionalnego zespoły doradztwa rolniczego. Dotychczas na terenie województwa śląskiego funkcjonowały 3 wojewódzkie ośrodki doradztwa rolniczego - w Mikołowie, w Bielsku-Białej i w Częstochowie. Teraz działa tylko jeden - z siedzibą w Częstochowie. Takie rozwiązanie nie odpowiada zarówno Wojewodzie Śląskiego, jak i samorządowcom. Opowiadają się oni za lokalizacją WODR w Mikołowie. Argumentują to tym, że Mikołów jest jednym z najstarszych ośrodków tego typu w kraju, położony jest w centralnej części województwa śląskiego, z bardzo dobrą możliwością dojazdu rolników z każdej części województwa. Stanowisko Wojewody Śląskiego w tej sprawie zostało zignorowane przez władze centralne.

Swoje stanowisko w sprawie lokalizacji WODR w Częstochowie i tym samym likwidacją ośrodka w Mikołowie do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Wojciecha Olejniczaka wystosował także samorząd Powiatu Raciborskiego. W piśmie samorządowcy wyrażają stanowczą dezaprobatę wobec decyzji zlokalizowania WODR w Częstochowie, a jednocześnie zwracają się do Ministra Olejniczaka z prośbą o zmianę wspomnianego rozporządzenia i siedziby ośrodka doradztwa rolniczego z Częstochowy na Mikołów. Pod pismem podpisali się również wójtowie i burmistrzowie gmin powiatu raciborskiego oraz Wójt Gminy Lyski (pow. rybnicki).

Samorządowcy z terenu powiatu raciborskiego w stanowisku przesłanym do Ministra Rolnictwa wyrażają swoje zaskoczenie wobec decyzji władz centralnych: "Jesteśmy zaskoczeni wprowadzeniem takich utrudnień dla rolników i otoczenia rolnictwa w dobie zwiększonego zapotrzebowania na usługi w zakresie pomocy unijnej oraz bieżącej obsługi rolników" - piszą samorządowcy.

Województwo śląskie jest województwem na styku kilku kultur, obszarem o różnorodnym zagospodarowaniu, ale siedziba Wojewody i wszelkich służb pomocniczych zawsze znajdowała się w Katowicach jako tradycja i punkt centralny o równych w miarę odległościach dla wszystkich powiatów tego województwa: "(...) z tego powodu nie jest dla nas zrozumiała decyzja zawarta w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o lokalizacji ośrodka w Częstochowie" - czytamy w stanowisku smaorządowców powiatu raciborskiego. Wskazują oni, że Częstochowa położona jest poza centrum województwa, z bardzo trudnym dojazdem i dostępem dla samorządowców i rolników powiatu raciborskiego, "powiatu, gdzie poziom rolnictwa zawsze był stawiany za wzór".

Mikołów jest jednym z najstarszych ośrodków doradztwa rolniczego w kraju. Położony jest w centralnej części województwa śląskiego, z bardzo dobrą możliwością dojazdu z każdej strony. Pracownicy ODR w Mikołowie dysponują dużym doświadczeniem, a służby doradcze ośrodka cieszą się dużym uznaniem wśród śląskich rolników: "Wspomniana decyzja rodzi niebezpieczeństwo szybkiego niszczenia jego bazy merytorycznej, budowanej przez wiele lat ze środków publicznych" - dodają samorządowcy.

Starosta Raciborski oraz wójtowie i burmistrzowie z terenu powiatu w stanowisku do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi wyrażają ponadto dezaprobatę wobec zignorowania opinii Wojewody Śląskiego w tej sprawie: "Nie jest właściwym, że zignorowano stanowisko Wojewody Śląskiego, oparte na rzetelnej analizie posiadanej bazy merytorycznej i materiałowej dotychczasowych jednostek doradczych, aspektów logistycznych, historycznych i kulturowych. Tym bardziej, że jest to jedyne województwo, gdzie nie uwzględniono opinii Wojewody w tej sprawie, pomimo faktu, że właśnie wojewodzie doradztwo rolnicze podlega i jest on najlepiej zorientowany w potrzebach województwa" - piszą raciborscy samorządowcy.

W aspekcie całej sprawy warto dodać, że kluczowe instytucje związane z rolnictwem w województwie śląskim, na mocy decyzji władz centralnych, przenoszone są i umiejscawiane w Częstochowie. Przykładem jest tu Oddział Wojewódzki Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z siedzibą w Częstochowie oraz Wojewódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

wszystkie
początek strony