Samorząd powiatu i samorządy gminne powiatu raciborskiego, bez Gminy Racibórz, utworzyły Fundację na rzecz Szpitala Rejonowego w Raciborzu...
2004-02-17, Wtorek
Samorządy gminne z terenu powiatu raciborskiego i samorząd powiatu raciborskiego tworzą „Fundację na rzecz Szpitala Rejonowego w Raciborzu”. Akt notarialny w tej sprawie podpisany został uroczyście 16 lutego br. przedstawiciele samorządu powiatu raciborskiego i samorządów gminnych z terenu powiatu. Celem Fundacji jest prowadzenie nieodpłatnej działalności pożytku publicznego w zakresie ochrony i promocji zdrowia, w szczególności poprzez wspieranie Szpitala Rejonowego w Raciborzu. Jeszcze w tym roku mieszkańcy powiatu, chcący wesprzeć tę organizację, mają szansę przekazać 1 proc. część podatku dochodowego należnego za rok 2003 na rzecz fundacji. Wystarczy dokonać odpowiedniej wpłaty na konto „Fundacji na rzecz Szpitala Rejonowego w Raciborzu”.
Fundacja na rzecz Szpitala Rejonowego w Raciborzu to gremium przedstawicieli samorządu powiatu raciborskiego i samorządów gmin powiatu. Założycielami fundacji są: Powiat Raciborski i gminy Kuźnia Raciborska, Krzanowice, Krzyżanowice, Pietrowice Wielkie, Nędza, Rudnik i Kornowac. Pomimo wcześniejszej deklaracji Gminy Racibórz o przystąpieniu do fundacji, Racibórz nie znalazł się w gronie założycieli. Powodem jest decyzja Wojewody Śląskiego w sprawie unieważnienia 18 uchwał Rady Miasta Racibórz podjętych podczas sesji 17 grudnia 2003 r., wśród których znalazła się m.in. uchwała w sprawie przystąpienia Gminy Racibórz do „Fundacji na rzecz Szpitala rejonowego w Raciborzu”. Wobec faktu zgłoszenia tej sytuacji przez Prezydenta Raciborza Jana Osuchowskiego, wójtowie i burmistrzowie zdecydowali o wyłączeniu z grona założycieli Gminy Racibórz, która w każdym momencie zostać może członkiem fundacji.
Przypomnijmy. Zadaniem fundacji będzie wspólne działanie na rzecz dokończenia inwestycji budowy Szpitala Rejonowego w Raciborzu, a także udzielanie wsparcia organizacyjnego i finansowego na działania związane z ochroną zdrowia publicznego, w tym szeroko rozumianą profilaktyką zdrowotną. Fundatorzy będą zatem lobbować o środki finansowe, które pozwolą dokończyć budowę szpitala w Raciborzu. Ponadto zajmą się szeroko rozumianą profilaktyką zdrowotną i ochroną zdrowia publicznego, czyli m.in. zdobywaniem pieniędzy na realizację programów zdrowotnych dla mieszkańców powiatu czy zakup niezbędnego sprzętu medycznego dla szpitala.
Fundacja powołana została jak najniższym kosztem, a zatem minimalny wkład założycielski każdego z członków-założycieli wyniósł 200 zł. Zgodnie z zapisami statutowymi fundacji, organami fundacji są: zgromadzenie fundatorów, 3-osobowy zarząd fundacji i 3-osobowa komisja rewizyjna.
Statut „Fundacji na rzecz Szpitala Rejonowego w Raciborzu” nie zakłada prowadzenia przez fundację działalności gospodarczej. A zatem, zgodnie z ustawą o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, której przepisy weszły w życie z dniem 1 stycznia 2004 r., fundacja będzie działała jako organizacja pożytku publicznego. Z kolei zgodnie z nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, której przepisy weszły w życie również od 1 stycznia 2004 r., darowiznę na pewne cele dokonaną w 2004 r. możemy odliczyć od podatku za rok 2003.
W myśl tego przepisu, z ulgi skorzystać może podatnik, który dokonał wpłaty na wskazany wcześniej cel w terminie od 1 stycznia roku podatkowego, w którym składane jest zeznanie, do dnia złożenia tego zeznania (nie później jednak niż do upływu terminu określonego dla złożenia zeznania podatkowego). Jeśli więc podatnik dokona wpłaty na rzecz organizacji pożytku publicznego (jaką jest „Fundacja na rzecz Szpitala Rejonowego w Raciborzu) w terminie od 1 stycznia do 30 kwietnia br., będzie mógł zmniejszyć podatek w zeznaniu składanym za rok 2003. Zmniejszenie nie może przekroczyć kwoty stanowiącej 1 proc. Podatku za rok podatkowy.
Akt notarialny w sprawie powołania „Fundacji na rzecz Szpitala Rejonowego w Raciborzu” podpisany został uroczyście 16.02.br. Sygnatariuszami dokumentu są: Starosta Raciborski Henryk Siedlaczek, Etatowy Członek Zarządu Powiatu Jerzy Wziontek, Burmistrz Kuźni Raciborskiej Ernest Emrich, Burmistrz Krzanowic Manfred Abrahamczyk, Wójt Krzyżanowic Leonard Fulneczek, Wójt Pietrowic Wielkich Andrzej Wawrzynek, Wójt Rudnika Dominik Konieczny, Wójt Nędzy Franciszek Marcol i Wójt Gminy Karnowaca Józef Stukator. Teraz wystosowany zostanie wniosek o rejestrację fundacji w Krajowym Rejestrze Sądowym. Osoby zainteresowane wsparciem fundacji jako organizacji pożytku publicznego mają zatem szansę zrobić to jeszcze w tym roku, przeznaczając 1 proc. kwoty podatku dochodowego należnego za 2003 rok na rzecz fundacji. Fundacja zostanie zarejestrowana do końca marca br. i od momentu rejestracji fundacji, będzie można dokonywać stosownych odliczeń od podatku.
Przypomnijmy, że powołanie „Fundacji na rzecz Szpitala Rejonowego w Raciborzu” to inicjatywa radnych Rady Powiatu Raciborskiego, a w szczególności radnego Wilhelma Wolnika, który podczas jednej z sesji Rady złożył wniosek, by Zarząd Powiatu rozważył możliwość utworzenia fundacji. Radni Rady Powiatu wyrazili zgodę na utworzenie takiej organizacji. Inicjatywę poparły też wszystkie samorządy gminne z terenu powiatu raciborskiego.
wszystkie