Ruszyła II edycja programu pomocy żywnościowej dla najuboższej ludności krajów Unii Europejskiej...

2005-03-15, Wtorek

W powiecie raciborskim ruszyła II edycja programu pomocy żywnościowej
dla najuboższej ludności krajów Unii Europejskiej. Tegoroczna edycja programu PEAD trwać będzie przez 8 miesięcy, czyli od marca do października. Według list sporządzonych przez ośrodki pomocy społecznej z terenu Raciborszczyzny, pomocą objętych będzie 3 tys. 110 osób, w tym placówki zbiorowego żywienia.

Głównym realizatorem żywnościowej pomocy unijnej w Polsce jest Agencja Rolnictwa, która po przeprowadzonych przetargach zleca produkcję poszczególnych artykułów spożywczych. Później ich dystrybucją zajmują się banki żywności, Caritas i PKPS.

Już po raz drugi program PEAD realizowany jest w powiecie raciborskim. Akcję koordynuje Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Raciborzu, a realizatorami są gminne ośrodki pomocy społecznej oraz organizacje pozarządowe z terenu powiatu. W tym roku z pomocy żywnościowej w ramach programu PEAD skorzysta 3 tys. 110 najuboższych mieszkańców powiatu raciborskiego. To ponad 500 osób więcej niż jesienią ubiegłego roku - wtedy z pomocy skorzystało 2 tys. 636 osób.

W tegorocznym asortymencie znajdują się: mleko UHT, ryż długoziarnisty, makaron, mąka i ser topiony lub twardy żółty. W ciągu 8 miesięcy realizacji programu PEAD, na teren powiatu raciborskiego trafi ponad 485 ton żywności. Opierając się na przelicznikach stosowanych przez bank żywności (na podstawie norm Instytutu Żywności w Polsce), miesięcznie na 1 osobę przypada: 15 l mleka, 1 kg makaronu, 1 kg ryżu,. 2 kg mąki i 0,5 kg sera.

Przepisy unijne określają wyraźnie, że rozdawnictwem żywności w ramach programu PEAD mogą zajmować się wyłącznie organizacje pozarządowe. W powiecie raciborskim realizację tych zadań przejęły: ochotnicze straże pożarne w gminach Nędza, Pietrowice Wielkie, Kornowac, Krzanowice i Rudnik, Koło Gospodyń Wiejskich Tworków w gminie Krzyżanowice, Chrześcijańskie Stowarzyszenie "Jerozolima" w Kuźni Raciborskiej oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Człowieka "Tęcza" na terenie Raciborza. Organizacje te wydelegowały tzw. koordynatorów, którzy podpisali umowy ze Śląskim Bankiem Żywności na 8-miesięczne dostawy i odpowiedzialność materialną za otrzymany towar. Praktycznie w tej pracy wspierają ich ośrodki pomocy społecznej, które sporządzają listy najuboższych mieszkańców, rozprowadzają indywidualne karty pomocy żywnościowej na 2005 rok, pomagają w zabezpieczeniu odpowiednich pomieszczeń magazynowych w gminie i w systematycznym rozdawnictwie.

Starosta Raciborski Henryk Siedlaczek powołał koordynatora powiatowego programu PEAD, którym jest Pan Krystian Niewrzoł z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Raciborzu. Koordynator powiatowy organizuje wspólny transport towaru z magazynów w Bytomiu, Rudzie Śląskiej i Zabrzu do magazynu udostępnionego bezpłatnie przez Cukrownię Racibórz. Stąd swój przydział odbierają mniejszymi samochodami poszczególne gminy.

System dystrybucji, z udziałem jednostki powiatowej (PCPR w Raciborzu),
jest rozwiązaniem oszczędnościowym. Obejmuje wszystkie gminy Raciborszczyzny, w tym również gminy wiejskie. Jak na razie, rozwiązanie przyjęte w powiecie raciborskim jest jedynym w województwie śląskim. Pozostałe organizacje realizujące PEAD na Śląsku zajmują się wyłącznie najuboższymi na terenach miejskich.

wszystkie
początek strony