Rolnicy z Raciborza laureatami finału wojewódzkiego XV edycji Ogólnokrajowego Konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”

2017-06-28, Środa
 
Rozstrzygnięto finał etapu wojewódzkiego XV Ogólnokrajowego Konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne” organizowanego przez Oddział Regionalny Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Częstochowie. Za najbezpieczniejsze gospodarstwo rolne w województwie śląskim w roku 2017 uznano gospodarstwo pana Arkadiusza Parkitnego z miejscowości Konieczki w gminie Panki, w powiecie kłobuckim. Laureat będzie reprezentował województwo śląskie w finale ogólnopolskim, w którym główną nagrodą jest ciągnik rolniczy ufundowany przez prezesa KRUS, Adama Sekścińskiego.

Jubileuszowa, XV edycja konkursu miała wyjątkową oprawę dzięki wsparciu różnych firm i stowarzyszeń. Patronem tegorocznego konkursu jest Prezydent RP Andrzej Duda. Finał odbył się w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie, w obecności parlamentarzystów, samorządowców, dyrektorów instytucji państwowych zajmujących się rolnictwem, stowarzyszeń rolniczych i oczywiście uczestników konkursu.

W tym roku do konkursu organizowanego przez KRUS, w województwie śląskim zgłosiło się w dwóch etapach 38 właścicieli gospodarstw rolnych.

Zgodnie z zasadami rywalizacji, do etapu wojewódzkiego XV Ogólnokrajowego Konkursu "Bezpieczne Gospodarstwo Rolne", zakwalifikowano 6 indywidualnych gospodarstw rolnych - laureatów etapów regionalnych.

Wojewódzka Komisja Konkursowa z udziałem specjalistów KRUS, Okręgowej Inspekcji Pracy, Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego oraz Śląskiej Izby Rolniczej, dokonała wizytacji 6 gospodarstw. Stwierdzone zagrożenia udokumentowano na wymaganym "Arkuszu oceny gospodarstwa".

W wyniku obrad i podsumowania punktacji, Komisja ustaliła kolejność 3 pierwszych nagrodzonych miejsc i wyłoniła zwycięzcę, który reprezentować będzie województwo śląskie podczas centralnego finału. Komisja przyznała również 3 równorzędne wyróżnienia.

W tym roku zwyciężył Arkadiusz Parkitny z miejscowości Konieczki w gminie Panki, w powiecie kłobuckim. Laureatami tegorocznego konkursu zostali również Anna i Roman Fiurowie z Raciborza w powiecie raciborskim, których gospodarstwo sklasyfikowano na II miejscu oraz państwo Barbara i Tomasz Długajczykowie z miasta Tychy w powiecie tyskim, których gospodarstwo w wyniku otrzymanej punktacji znalazło się na III miejscu.

Wyróżnienia otrzymali państwo Bożena i Andrzej Kurzejowie z Piasku w gminie Woźniki w powiecie Lublinieckim, Teresa i Eugeniusz Kozalowie z Wędziny, w gminie Ciasna w powiecie lublinieckim oraz Izabela i Łukasz Korzeniowscy z Roztropic w gminie Jasienica w powiecie bielskim.

Gospodarstwo Państwa Anny i Romana Fiurów znajduje się w Racibórzu, w powiecie raciborskim. Anna i Roman Fiurowie prowadzą gospodarstwo rolne zaledwie od 21 kwietnia 2016 roku. Pan Roman, przejął je od rodziców, którym od dziecka pomagał podczas pracy w gospodarstwie. Młodzi rolnicy pracują na 36 hektarach. Na tej powierzchni zajmują się uprawą warzyw pączkowych takich jak: por, szczypior, cebula czy rzodkiewki, a także uprawą zbóż: pszenicy, rzepaku i kukurydzy. Gospodarstwo wyposażone jest w ciągniki rolnicze, przyczepy, opryskiwacz, kombajn do zbioru roślin okopowych oraz w podstawowe maszyny do prac polowych. Cały sprzęt utrzymany jest w czystości. Jest na bieżąco remontowany i poprawiany, tak by wyglądał estetycznie i nie zagrażał bezpieczeństwu osób, które z nimi pracują. To niewątpliwie bezpieczne gospodarstwo rolne.

Przed uczestnikami finału wystąpili Magda Niedbała-Solarz - mezzosopran oraz Mateusz Kurcab  - na fortepianie, którzy wykonali utwory skomponowane przez Juliusza Łuciuka do słów II części Tryptyku Rzymskiego Jana Pawła II "Medytacja nad Księgą Rodzaju na Progu Kaplicy Sykstyńskiej" oraz „Trzech Liryk w Hołdzie Świętemu Janowi Pawłowi II” Tadeusza Szymy.

Finał zaszczycili swoją obecnością: ksiądz prałat Eugeniusz Sikorski, duszpasterz rolników Archidiecezji Częstochowskiej, posłanka Lidia Burzyńska, posłowie Szymon Giżyński – członek sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi; poseł Konrad Głębocki, senator Ryszard Majer. Sejmik oraz marszałka województwa śląskiego reprezentowała radna sejmiku, Beata Kocik.

wszystkie
początek strony