Ratownicy przyszłości - niemiecko-polska wymiana młodzieżowych ochotniczych straży pożarnych - już za nami

2016-10-18, Wtorek
 

W piątek zakończyła się trwająca pięć dni wymiana młodzieżowych ochotniczych straży pożarnych. Tym razem 40 adeptów strażackiego fachu wraz z opiekunami spotkało się w powiecie raciborskim. Była to kontynuacja projektu z ubiegłego roku realizowanego na terenie Niemiec.

W dniach 10-14 października 2016 r. w naszym powiecie realizowany był projekt pt. „Ratownicy przyszłości - niemiecko-polska wymiana młodzieżowych ochotniczych straży pożarnych” („Retter von Morgen - Deutsch-Polnischer Austausch der Jugendfeuerwehren“). We wspólnym przedsięwzięciu powiatu raciborskiego i partnerskiego samorządu Märkischer Kreis (Niemcy) uczestniczyło 50 osób,  w tym po 20 członków młodzieżowych ochotniczych straży pożarnych oraz po 5 opiekunów z każdego samorządu. Powiat raciborski reprezentowały dwie Młodzieżowe Drużyny Ochotniczych Straży Pożarnych z Turza (dziewczęta) oraz ze Sławikowa (chłopcy).

Młodzież wraz z opiekunami na co dzień mieszkała w Szymocicach i każdego dnia realizowała poszczególne punkty programu, by na koniec wziąć udział we wspólnych ćwiczeniach strażackich.

Pierwszego dnia, po zakwaterowaniu w ośrodku i wstępnym zapoznaniu, rozpoczęło się integracyjne ognisko. W wydarzeniu uczestniczyli także przedstawiciele władz powiatu, gminy Kuźnia Raciborska i Rudnik, Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu oraz gminnych OSP. Uczestników wymiany przywitali: starosta Ryszard Winiarski, komendant PSP w Raciborzu Jan Pawnik oraz goście. Nad poprawnym przebiegiem wymiany czuwała grupa polskich opiekunów w składzie: Ewelina Uriasz (kierownik oraz tłumacz wymiany), Stefan Kaptur (Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP), Jan Krolik (prezes OSP Gminy Kornowac), Ewa Piechula (opiekun grupy OSP Turze) oraz Krystyna Mann (opiekun grupy OSP Sławików).

Drugi dzień wymiany obejmował wizytę w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej w Markowicach, chwilę relaksu w Aquaparku H2Ostróg, spotkanie i wizytę w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu oraz czas na poznanie Raciborza. Na zakończenie odbyła się udana dyskoteka, którą prowadził jeden z młodych strażaków ze Sławikowa.

Kolejnego dnia uczestnicy projektu  zwiedzili nowoczesne i nowo otwarte Centrum Edukacji Przeciwpożarowej w Chorzowie, następnie Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą w Katowicach-Szopienicach, a na zakończenie odwiedzili Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach.

Przedostatni dzień projektu obejmował warsztaty i ćwiczenia doskonalące strażackie umiejętności i precyzję. Do Szymocic przyjechała sikawka konna z OSP w Bieńkowicach wraz ze strażakami, którzy instruowali młodzież jak obsługiwać to historyczne już urządzenie. Młodzież skorzystała też z atrakcji w postaci przejażdżki bryczką, a następnie odwiedziła siedzibę OSP Turze. Zwieńczeniem dnia było wręczenie dyplomów udziału w projekcie. Było to podsumowanie wspólnej pracy i zabawy, wzajemne podziękowania i wręczenie pamiątkowych upominków.

W piątek, po śniadaniu i pożegnaniu, grupa niemiecka odjechała na lotnisko.

Projekt był współfinansowany ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

 

wszystkie
początek strony