Rada Powiatu Raciborskiego III kadencji liczy 23 radnych. Większość w Radzie Powiatu należy do koalicji "Razem dla Ziemi Raciborskiej" (13 mandatów) i Platformy Obywatelskiej RP (5 mandatów). Mniejszość tworzą radni Prawa i Sprawiedliwości (5 mandatów.
Na początku radni-elekci odebrali z rąk wiceprzewodniczącej Powiatowej Komisji Wyborczej w Raciborzu Ewy Mekeresz zaświadczenia o uzyskaniu mandatu radnego Rady Powiatu. Następnie radni złożyli uroczyste ślubowanie.
Zgodnie z ustawą o samorządzie powiatowym, pierwszą sesję Rady Powiatu zwołał dotychczasowy przewodniczący Rady - Roman Głowski. Pierwsze obrady rozpoczął natomiast najstarszy wiekiem radny nowo wybranej Rady Powiatu, czyli 64-letni Jan Kusy, który zarządził wybór nowego Przewodniczącego Rady Powiatu Raciborskiego. Zgłoszono kandydatury Norberta Miki i Henryka Panka.
W głosowaniu tajnym Mika uzyskał 17 głosów poparcia, jedna osoba wstrzymała się od głosu; zaś Panek uzyskał jedynie 5 głosów poparcia. Funkcję przewodniczącego Rady Powiatu powierzono zatem Norbertowi Mika - w poprzedniej kadencji radny i przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Rekreacji. Następnie wybrano pozostałych członków prezydium Rady, czyli dwóch wiceprzewodniczących. Zostali nimi Alina Litewka-Kobyłka i Adrian Plura.
Przewodniczący Rady Powiatu Raciborskiego, dr Norbert Mika:
Będę przewodniczącym całej Rady Powiatu Raciborskiego, bez patrzenia na parytety partyjne. Będę się starał kierować pracą Rady bez zbędnego gadulstwa, a z myślą o ziemi raciborskiej i jej mieszkańcach. Zadania, jakie stoją przed nową Radą, to po pierwsze szpital, po drugie - szpital i po trzecie - też szpital. Chodzi o zakończenie inwestycji budowy szpitala. Zadaniem są też inwestycje w placówkach oświatowych, ale również szeroka promocja powiatu, by znany był on w kraju i poza jego granicami, gdyż wiele dobrych rzeczy się tu dzieje.
Na pierwszej sesji radni wybrali też Starostę Raciborskiego, jego zastępcę oraz pozostałych członków Zarządu Powiatu.
Funkcję Starosty Raciborskiego powierzyli Adamowi Hajdukowi, który w minionej kadencji był wicestarostą, a wcześniej prezydentem i wiceprezydentem Raciborza. Hajduk był jedynym zgłoszonym przez radnych kandydatem na to stanowisko, a w głosowaniu tajnym uzyskał jednogłośne poparcie (23 głosy "za").
Na stanowisko Wicestarosty nowy Starosta Raciborski zaproponował Andrzeja Chroboczka - w poprzedniej kadencji członek Zarządu Powiatu, a wcześniej wójt gminy Nędza. W głosowaniu tajnym uzyskał on poparcie 18 radnych, 4 było przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Ponadto w skład Zarządu Powiatu weszli: Brygida Abrahamczyk, Adam Wajda i Norbert Parys.
Starosta Raciborski, Adam Hajduk:
Wdzięczny jestem wyborcom, jak również kolegom radnym, że obdarzyli mnie takim zaufaniem. To wielkie uznanie, ale i wielkie wyzwanie. W tej kadencji chciałbym kontynuować decyzje i zadania podjęte przez poprzednią Radę i Zarząd Powiatu. Są to inwestycja budowy szpitala, inwestycje w oświacie, ale również pomoc społeczna. Nie możemy bowiem zapominać o mieszkańcach, którzy z różnych powodów nie mogą sobie poradzić z pewnymi sprawami.
Radni wybrali również przewodniczących stałych komisji Rady Powiatu Raciborskiego. Tak jak w minionej kadencji, przy Radzie Powiatu działać będzie 5 komisji stałych:
- Komisja Budżetu i Finansów - przew. Grzegorz Utracki
- Komisja Oświaty, Kultury, Sportu i Rekreacji - przew. Piotr Olender
- Komisja Rozwoju Gospodarczego, Promocji i Współpracy z Zagranicą - przew. Leonard Malcharczyk
- Komisja Zdrowia, Opieki Społecznej, Polityki Prorodzinnej, Wspierania Osób Niepełnosprawnych oraz Bezpieczeństwa - przew. Marceli Klimanek
- Komisja Rolnictwa i Ochrony Środowiska - przew. Ryszard Winiarski
- Komisja Rewizyjna - przew. Władysław Gumieniak (pozostali członkowie: Jan Matyja, Łukasz Kocur i Marek Kurpis).
Na zakończenie Przewodniczący Rady Powiatu, dr Norbert Mika, wraz ze swoimi zastępcami podziękował ustępującemu Staroście Jerzemu Wziontkowi za dotychczasową współpracę.
Klawisze Dostępności
Zamiast klawisza Alt możesz użyć H