Rada Powiatu Raciborskiego ukonstytuowana

2010-11-30, Wtorek

Dziś na pierwszej sesji obradowali radni Rady Powiatu Raciborskiego IV kadencji. Głównym tematem obrad był wybór prezydium Rady Powiatu, Starosty Raciborskiego i jego zastępcy, a także pozostałych członków Zarządu Powiatu i przewodniczących stałych komisji Rady Powiatu.

Rada Powiatu Raciborskiego IV kadencji liczy 23 radnych. Większość w Radzie Powiatu należy do koalicji "Razem dla Ziemi Raciborskiej" (12 mandatów) i Platformy Obywatelskiej RP (7 mandatów). Ponadto w Radzie są przedstawiciele RSS Nasze Miasto (3 mandaty) i Prawa i Sprawiedliwości (1 mandat). Na pierwszej sesji obecnych było 21 radnych.

Na początku radni-elekci odebrali z rąk wiceprzewodniczącego Powiatowej Komisji Wyborczej w Raciborzu Andrzeja Chwalczyka zaświadczenia o uzyskaniu mandatu radnego Rady Powiatu. Następnie złożyli uroczyste ślubowanie.

Zgodnie z ustawą o samorządzie powiatowym, pierwszą sesję Rady Powiatu zwołał dotychczasowy przewodniczący Rady – Norbert Mika. Pierwsze obrady rozpoczął natomiast najstarszy wiekiem radny nowo wybranej Rady Powiatu, czyli 64-letni Władysław Gumieniak, który przeprowadził wybór nowego Przewodniczącego Rady Powiatu Raciborskiego. Nowym Przewodniczącym Rady został Adam Wajda, który w głosowaniu tajnym uzyskał 17 głosów poparcia (4 osoby wstrzymały się od głosu). W poprzedniej kadencji A. Wajda był radnym oraz członkiem Zarządu Powiatu Raciborskiego. Następnie wybrano pozostałych członków prezydium Rady, czyli dwóch wiceprzewodniczących. Zostali nimi Brygida Abrahamczyk i Władysław Gumieniak.

Na pierwszej sesji radni wybrali też Starostę Raciborskiego, jego zastępcę oraz pozostałych członków Zarządu Powiatu. Na stanowisko Starosty zgłoszono dwie kandydatury – Adama Hajduka oraz Franciszka Marcola.

Funkcję Starosty Raciborskiego radni ponownie powierzyli Adamowi Hajdukowi, który w głosowaniu tajnym uzyskał: 16 głosów poparcia, 4 osoby wstrzymały się od głosu. Franciszek Marcol otrzymał 4 głosy "za" (0 głosów przeciw, 0 głosów "wstrzymujących"). W głosowaniu oddano jeden nieważny głos.
Starosta Raciborski, Adam Hajduk:
"Liczę na owocną współpracę z wszystkimi radnymi. Mam nadzieję, że uda nam się stworzyć równie dobry model współpracy, jaki został wypracowany w III kadencji Rady Powiatu Raciborskiego".

Na stanowisko Wicestarosty nowy Starosta Raciborski zaproponował Andrzeja Chroboczka – w poprzedniej kadencji radny, członek Zarządu Powiatu oraz Wicestarosta. W głosowaniu tajnym uzyskał on poparcie 17 radnych (4 głosy "przeciw"). Ponadto w skład Zarządu Powiatu weszli: Norbert Mika i Piotr Olender.

Radni wybrali również przewodniczących stałych komisji Rady Powiatu Raciborskiego. Tak jak w minionej kadencji, przy Radzie Powiatu działać będzie 5 komisji stałych:
- Komisja Budżetu i Finansów –  przew. Marek Kurpis
- Komisja Oświaty, Kultury, Sportu i Rekreacji – przew. Adrian Plura
- Komisja Rozwoju Gospodarczego, Promocji i Współpracy z Zagranicą – przew. Leonard Malcharczyk
- Komisja Zdrowia, Opieki Społecznej, Polityki Prorodzinnej, Wspierania Osób Niepełnosprawnych oraz Bezpieczeństwa – przew. Marceli Klimanek
- Komisja Rolnictwa i Ochrony Środowiska – przew. Ryszard Winiarski
- Komisja Rewizyjna – przew. Łukasz Kocur (pozostali członkowie: Krzysztof Ciszek, Adrian Plura, Leon Fiołka).

RADNI RADY POWIATU RACIBORSKIEGO IV KADENCJI

ABRAHAMCZYK Brygida