Raciborski dzień na Wawelu

2014-10-17, Piątek

W 2011 roku minęła 800. rocznica śmierci Mieszka IV - księcia raciborskiego i władcy Polski. Z tej okazji z inicjatywy Raciborskiego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego władze Powiatu Raciborskiego powzięły kroki mające na celu uczczenie postaci księcia w miejscu jego pochówku tj. w Królewskiej Katedrze na Wawelu p.w. św. Stanisława BM i św. Wacława w Krakowie. Zwieńczenie 3-letnich starań miało miejsce w szczególnym, z wielu powodów, dniu.

Wczoraj, 16 października, w 36. rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża, na wspomnienie św. Jadwigi Śląskiej, w intencji mieszkańców naszego powiatu oraz samego księcia Mieszka IV Laskonogiego, władcy Raciborza oraz Krakowa, w rocznicę objęcia przez niego tronu dzielnicowego i władzy nad całą Polską oraz późniejszej śmierci w krakowskim grodzie, ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz odprawił w katedrze na Wawelu uroczystą mszę świętą.

Świątynia polskich królów wypełniła się po brzegi mieszkańcami ziemi raciborskiej i opolskiej. W uroczystości uczestniczyli m.in. poseł Henryk Siedlaczek, członkowie zarządu powiatu, radni powiatowi, wójtowie Kornowaca i Krzyżanowic, radni Miasta Raciborza, członkowie organizacji społecznych, bracia kurkowi z Raciborza i całego Górnego Śląska, Zakon Rycerzy Chrystusa i Świątyni Jerozolimskiej, reprezentacja Opolskiego i Krakowskiego Bractwa Rycerskiego, ks. Ginter Kurowski, ks. Jerzy Hetmańczyk, ks. dziekan Adrian Bombelek, emerytowany ks. dziekan Jan Szywalski, komendanci policji i straży pożarnej wraz z pocztami sztandarowymi, reprezentacja Śląsko-Małopolskiego Oddziału Straży Granicznej z Raciborza z zastępcą komendanta na czele, starosta opolski, starosta tarnogórski, dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych z Raciborza wraz z młodzieżą ze sztandarami oraz wielu innych gości. O oprawę muzyczną zadbał blisko 40-osobowy chór mieszany z Parafii pw. św. Ap. Mateusza i Macieja pod kierunkiem Aleksandry Gamrot.

Punktualnie o godz. 17.30 rozpoczęła się msza św. nawiązująca do postaci raciborskiego księcia, którą sprawował ks. kardynał Stanisław Dziwisz. Sekretarz św. Jana Pawła II przypomniał o historii katedry i spoczywających w niej władcach, w tym w szczególności o raciborskim księciu. Koncelebrujący mszę św., Ordynariusz Diecezji Opolskiej, ksiądz biskup Andrzej Czaja, w swojej homilii nawiązał do postaci św. Jadwigi Śląskiej oraz wskazał pozytywne aspekty rozbicia dzielnicowego – dbałość o lokalną wspólnotę mieszkańców.

Starosta raciborski dziękując za życzliwość i celebrowanie mszy św. ks. kardynałowi przekazał poprzez ręce Eminencji do zbiorów Muzeum Królewskiej Katedry na Wawelu pamiątkową tablicę z medalem dłuta prof. Czesława Dźwigaja oraz dokument upamiętniający fakt pochówku w katedrze księcia Mieszka IV. Druga z tablic ufundowanych przez powiat zostanie umieszczona w Zamku Piastowskim w Raciborzu.

Kończąc wyjątkową uroczystość kardynał Dziwisz powiedział - Dobrze żeście nam przypomnieli postać księcia Mieszka i związki ziemi raciborskiej z Krakowem oraz pobłogosławił licznie obecnym na Wawelu mieszkańcom naszego powiatu.

W skarbcu katedry, już po mszy św., starosta Adam Hajduk w otoczeniu niewielkiej delegacji przekazał księdzu kardynałowi oraz księdzu biskupowi grafiki inspirowane obrazem Matki Boskiej Raciborskiej autorstwa Wiesława Grąziowskiego, a proboszczowi wawelskiemu, ks. prałatowi Zdzisławowi Sochackiemu kopię portretu księcia Mieszka IV oraz pamiątkowe medale z wizerunkiem władcy.

Tuż po godz. 19.00 na dziedzińcu przed katedrą starosta oraz członek zarządu Józef Stukator podziękowali wszystkim delegacjom uczestniczącym we mszy świętej, wręczając  im pamiątkowe upominki m.in. okolicznościowy medal i pocztówkę oraz publikację o raciborskim księciu.

Zdjęcie w nagłówku dzięki uprzejmości Portalu Nasz Racibórz (aut. G. Wawoczny).

Zapraszamy do galerii fotograficznej na: http://www.naszraciborz.pl/site/art/1-aktualnosci/0-/38173-to-byl-wielki-raciborski-dzien-na-wawelu.html